Lietuvoje

2018.01.29 19:45

Siūlomi nauji draudimai dėl rūkymo kelia abejonių, iniciatorius jau žada juos koreguoti

BNS 2018.01.29 19:45

Siūlymas išplėsti vietų, kur draudžiama rūkyti, sąrašą valstybės institucijoms kelia klausimų dėl įgyvendinimo.

Abejonių dėl to, kas kontroliuotų naujus apribojimus, išsako Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba, policija.

Pagal Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovo Mindaugo Puidoko Seime įregistruotas pataisas siūloma drausti rūkyti dešimties metrų atstumu aplink restoranus, kavines, barus, kitas viešojo maitinimo įstaigas, klubus, interneto kavines, lošimo namus. Parlamentaras taip pat nori uždrausti rūkyti prie patalpų, kur vyksta sporto varžybos ar kiti renginiai, vaikų žaidimų aikštelėse ir 100 metrų atstumu aplink jas, saugomose teritorijose. Masiniuose renginiuose būtų leidžiama rūkyti tik tam specialiai įrengtose vietose. Tarp nerūkymo vietų atsirastų viešojo transporto stotelės ir stotys bei 10 metrų atstumas aplink jas.

Saugomos teritorijos – šeštadalis šalies teritorijos

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos Viešųjų ryšių skyrius vedėja Diana Rakauskaitė sako, kad aplinkosaugininkai iš principo pritartų, jog būdami gamtoje žmonės turėtų nerūkyti.

„Iš tikrųjų mes palaikome pačią nerūkymo idėją, kad apskritai gamtoje nereikėtų rūkyti, kaip tik žmonės į gamtą turėtų važiuoti semtis sveikatos, bet jeigu būtų priimtas toks dalykas, mes nelabai įsivaizduotume, kas tą kontrolę vykdytų“, – teigė ji.

Pasak D. Rakauskaitės, nereikia pamiršti, kad saugomos teritorijos yra kompleksinės, jos apima ir miestus, pavyzdžiui, Birštoną ar Neringą.

„Regioninių parkų direkcijose dirba nuo penkių iki septynių žmonių, tad nelabai įsivaizduojame, kaip reikėtų vykdyti kontrolę. Dabar saugomos teritorijos yra per 17 proc. Lietuvos: nacionaliniai ir regioniniai parkai, draustiniai. Jeigu imsime dar visas pakrantes ir kelių ruožus, tai dar daugiau būtų“, – aiškino ji.

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos atstovės teigimu, šiuo metu platesnis draudimas rūkyti miškuose – ne tik saugomose teritorijose – taikomas per sausras. Atskiras teritorijas nerūkymo zonomis yra paskelbusios savivaldybės.

Policija: naujovės įvestų painiavos

Policijos departamentas irgi teigia, kad įvedus naujus draudimus, būtų sudėtinga kontroliuoti pažeidėjus. Komentare BNS departamentas atkreipė dėmesį, kad, pavyzdžiui, Vilniaus senamiestyje maitinimo įstaigų yra gausu ir už 10 metrų nuo vieno objekto jau yra kitas objektas.

„Fiksuojant pažeidimą dėl rūkymo draudžiamoje vietoje būtų painu apskaičiuoti leistiną atstumą ar tašką, nuo kurio pažeidėjas nepakankamai nutolo. Rūkantis asmuo, nenorėdamas pažeisti nustatytos tvarkos, laikysis 10 metrų atstumo nuo kavinės ar kito panašaus objekto, tačiau nurodytu atstumu gali būti kitas objektas, pavyzdžiui, daugiabutis, kurio gyventojai gali būti nepatenkinti dėl sklindančių dūmų ar mėtomų nuorūkų – šiukšlinimo, mažai tikėtina, jog prie kiekvieno daugiabučio rastume peleninę ar šiukšlių dėžę, kuo kavinės, barai ir pan. savo prieigose pasirūpina“, – aiškina policija.

Anot pareigūnų, siūlomos naujovės gali kelti 10 metrų atstumu nuo maitinimo įstaigos esančių žmonių nepasitenkinimą, painiava kiltų ir dėl draudimo rūkyti prie patalpų, kuriose vyksta sporto varžybos ar kiti renginiai, vaikų žaidimų aikštelėse ir 100 metrų atstumu aplink jas.

Policijos teigimu, šiuo metu savivaldybių taryboms numatyta teisė uždrausti rūkyti viešose yra aiški ir pakankama.

Parlamentaras dėl kontrolės problemų nemato

Parlamentaras M. Puidokas aiškina, kad rūkantis žmogus kenkia ne tik sau, bet ir aplinkiniams, jie priversti kvėpuoti užterštu oru. Jo teigimu, pataisomis siekiama riboti pasyvaus rūkymo sukeliamą žalą, mažinti rūkymo žalą patiems asmenims bei mažinti šiukšlinimą ir aplinkos taršą.

Seimo narys pirmadienį teigė, kad pataisos bus koreguojamos. Anot jo, idėja dėl nerūkymo saugomose teritorijose turėtų būti susiaurinta.

„Kartu galvojama apie didžiuosius supermarketus, prie kurių įėjimų kartais yra didelė bėda, kai būriuojasi rūkančiųjų būrys, ir žmonėms, kurie nerūko, patekti į parduotuvę yra problema. Tai vienais atvejais tų vietų skaičius gal sumažės, o kai kurių naujų vietų dar atsiras“, – BNS pirmadienį sakė M. Puidokas.

Jo teigimu, kontrolę turėtų vykdyti tos institucijos, kurios rūkalius kontroliuoja ir dabar, nes ir šiuo metu tai draudžiama daryti tam tikrose vietose – pavyzdžiui, Vilniuje jau dabar draudžiama rūkyti viešojo transporto stotelių laukimo paviljonuose, Vinco Kudirkos aikštėje, Bernardinų sode.

„Jokių naujų kontroliavimo priemonių arba naujų nuobaudų dydžių tikrai nesiūlome, kontrolė būtų tokia, kokia buvo iki šiol“, – aiškino Seimo narys.

Anot jo, prie naujų draudimų sėkmingo įgyvendinimo turėtų prisidėti tiek gyventojai, kurie turėtų sudrausminti rūkančiuosius neleistinose vietose, tiek maitinimo įstaigos, kurios turėtų pasirūpinti specialiomis uždaromis ventiliuojamomis patalpomis, skirtomis rūkyti.