Lietuvoje

2018.01.30 19:28

Atskleidė, kas diktuoja karių aprangos madas

Specialiųjų operacijų kariams sukurta ir šių karių ištobulinta uniforma nuo šiol bus prieinama visiems Lietuvos kariams. Nuo žalio miško raštų pereinama prie labiau urbanistinių spalvų motyvų. Teigiama, kad ši uniforma bus ne tik pigesnė, patvaresnė, bet ir labiau atitiks šiuolaikinio kario poreikius.

Krašto apsaugos ministerijos kario aprangos ir sistemų projektų karininkas kapitonas Mariukas Matukas LRT TELEVIZIJOS laidai „Karinės paslaptys“ sako, kad kario uniformos madas diktuoja didžiosios valstybės bei specialiosios pajėgos, kurios, dalyvaudamos įvairiose misijose, sukaupia įvairios patirties, taip pat ir pastebėjimų, kas padėtų veiksmingai maskuotis įvairiose vietovėse.

– Kas lėmė, kad praėjus šešeriems metams po uniformos sukūrimo ir pritaikymo buvo nuspręsta, kad ji taps visos kariuomenės uniforma?

– Tiesą sakant, tiems, kas prisidėjo prie šio projekto, tai yra ne naujiena. Galbūt plačiajai visuomenei naujiena tai, kad pereiname prie universalaus marginimo. Kaip ir daugelis dalykų, Lietuvos kariuomenė prasideda nuo operacinių reikalavimų, šiuo klausimu kariai, dalyvaujantys tarptautinių operacijų rajonuose, grįžta su įvairiomis idėjomis ir operaciniu poreikiu. Specialiosios pajėgos išreiškė operacinį poreikį turėti kažką tokio, kas operacijų zonose maskuotų karį, paslėptų, jį būtų sudėtingiau identifikuoti.

– Labai daug valstybių turi uniformas, pagrįstas vadinamuoju universaliuoju raštu. Kodėl mes pereiname nuo rašto, pritampančio prie lietuviško kraštovaizdžio, prie naujo rašto?

– Mūsų senasis miško marginimas garbingai tarnavo visą dešimtmetį, juo buvo patenkinti kariai, tarnaujantys Lietuvoje. Savo maskuojančiomis savybėmis šis marginimas paslepia karį vasaros metu miškingoje vietovėje.

Tačiau esame NATO valstybė, Lietuvos karinės pajėgos gali būti dislokuotos bet kuriame pasaulio taške. Užsiimame plataus spektro operacijomis, todėl negali žinoti, kur atsidursi rytoj ar poryt, o su šiuo marginimu galima dirbti keturiose skirtingose aplinkose: miško, kalvotoje vietovėje, dykumoje ir mieste. Būtent šiose aplinkose dažniausiai operacijas vykdo kariai.

– Matome tik kelnes ir viršutinę aprangos dalį, o kokie sprendimai priimti dėl kitų aprangos elementų?

– Pereinamuoju laikotarpiu kituose kario aprangos drabužiuose buvo nuspręsta pereiti prie alyvuogės žalios spalvos, kad pernelyg neišsiskirtų. Nes, pavyzdžiui, jei šilta striukė būtų dėvima su universalaus marginimo uniforma, atsirastų kontrastas. Tačiau mes pabandėme paeksperimentuoti ir pamatėme, kad militaristinė alyvuogės žalia spalva dera prie universalaus marginimo kostiumo, todėl pereinamuoju laikotarpiu taip ir bus. Vėliau, po 2–3 metų pereinamojo laikotarpio, stengsimės, kad visas karinės aprangos ansamblis būtų margintas.

Daugiau – LRT TELEVIZIJOS laidos „Karinės paslaptys“ siužete.