Lietuvoje

2018.01.28 16:18

Gelbėjimo tarnybų darbuotojai pernai gerokai dažniau trukdyti be reikalo

BNS2018.01.28 16:18

Gelbėjimo tarnybas ir jų pajėgas valdančio Bendrojo pagalbos centro darbuotojai pernai be reikalo trukdyti dažniau nei 2016 metais, rodo policijos BNS pateikta statistika.

Anot jos, 2017 metais žinant, kad pagalba nereikalinga, Bendrojo pagalbos centro darbas trukdytas 2486 kartus, o užpernai – 1717 kartus. Už tokį nusižengimą numatyta administracinė atsakomybė.

Už melagingą pranešimą apie visuomenei gresiantį pavojų ar ištikusią nelaimę gali tekti atsakyti baudžiamąja tvarka. Pernai policija pagal šį straipsnį pradėjo 23 ikiteisminius tyrimus, užpernai – 25 tyrimus.

Pasak Bendrojo pagalbos centro atstovės spaudai Vilmos Juozevičiūtės, kai kuriuos „etatinius“ skambintojus operatoriai pažįsta iš balso, telefono numerio ar adreso, bet į jų pranešimus nereaguoti negali.

„Turbūt nesuklysiu teigdama, kad melagingi pranešimai dažniausiai pasitaiko iš neblaivių asmenų. Kartais jie būna tokie apsvaigę, kad jiems iš tiesų vaidenasi konfliktai, muštynės, kartais skundžiasi dėl sveikatos sutrikimų, grasina nusižudysią, ir būna, kad paskui patys neprisimena skambinę ir prašę pagalbos. Melagingų skambučių pasitaiko ir dėl smurto artimoje aplinkoje, konfliktų, ypač kai konfliktuoja neblaivūs sutuoktiniai ar kaimynai“, – BNS sakė V. Juozevičiūtė.

„Būna žmonių, kurie turi tam tikrų psichikos sutrikimų, jie skambina kurdami įvairias istorijas. Yra tokių, kuriems smagu stebėti į melagingus pranešimus reaguojančias tarnybas“, – pridūrė ji.

Kadangi dažniausiai meluoja neblaivūs asmenys, tarnybas trukdančių skambučių padaugėja prieš savaitgalius, jų metu arba per šventes, dienomis, kai mokamos socialinės pašalpos.

„Mūsų operatoriai net turi priežodį, kad sunkiausia diena būna, kai sutampa trys P: penktadienis, pašalpos ir pilnatis. Tada ir šiaip padaugėja pranešimų, atitinkamai ir melagingų“, – teigė BPC atstovė spaudai.

Melagingai pranešama ir apie užminuotus pastatus. Dažniausiai „užminuojami“ prezidentūra, Seimas, teismai, prokuratūros, oro uostai ir mokyklos, teigia policija.

„Surasti ir nustatyti tokius asmenis policija turi visas tam reikiamas technines galimybes, o teismai skiria realias bausmes“, – rašoma Policijos departamento BNS pateiktame atsakyme.

Psichologijos mokslų daktaras, rašytojas Vytautas Čepas BNS sakė, kad Bendrojo pagalbos centro darbuotojų darbo trukdymą ir melagingą specialiųjų tarnybų kvietimą lemia ne tik mėnulio fazės, girtavimas ar psichikos ligos, bet ir stresas, įtampa, vienatvė bei naujosios technologijos.

„Nesunku įjungti kompiuterį, pakelti telefoną... O jei žmogus vienišas, neturi draugų, automatiškai padaugėja tokių atvejų kaip skambinėjimas į specialiąsias tarnybas“, – teigė psichologas, šiuo metu dirbantis Klaipėdos savivaldybės taryboje.

Pasak jo, be reikalo paskambinę gelbėjimo taryboms žmonės dažnai išlieja pyktį.

Pernai BPC atsiliepė į daugiau kaip 2 mln. skambučių, o užregistruotų ir tarnyboms perduotų pranešimų apie įvykius buvo daugiau nei milijonas.

Per pastaruosius trejus metus skambučių į BPC kasmet mažėjo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.