Lietuvoje

2018.01.30 12:38

M.A.M.A scenoje pašiepus R. Karbauskį bendrapartiečiai tapo klounais: patyčioms – ne!

Penktadienio vakarą Kauno „Žalgirio“ arenoje „G&G Sindikato“ pasirodymo metu buvo panaudota vizualizacija, kurioje „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis tapo „klounu“. Dėl tokios meninės išraiškos užvirė tikra audra – vieni tai palaikė patyčiomis, kiti suprato kaip karikatūrą. Netylėti nusprendė ir R. Karbauskio bendrapartiečiai.

Suprato kaip patyčias

Priminsime, kad R. Karbauskis žinutėje plačiau pakomentavo savo poziciją. Feisbuke jis rašė:

„Pasirinktas kelias man įkąsti jokio poveikio man nepadarys, bet to paties negaliu pasakyti apie vaikus ir paauglius. Jiems tai matant televizijos ekranuose ima atrodyti, jog patyčios yra normalu. Jie mato, kaip rimti dėdės ant didelės scenos patyčių pagalba demonstruoja savo „kietumą“. Liūdna, jog Lietuvoje vis dažniau suaugusieji nesupranta, kaip jų elgesys veikia vaikus ir jaunimą.

Dar liūdniau, kai to nesupranta tie, kurie lipa ant scenos ir pretenduoja tapti sėkmės pavyzdžiais jaunimui.

Kai Lietuvos žiniasklaida mirga antraštėmis – „Lietuva išlieka pirmaujanti pagal patyčių paplitimą tarp paauglių“, „Kraupi statistika: patyčias Lietuvoje patiria kas antras vaikas“ ir .t.t., o nevyriausybinės organizacijos deda visas išgales tai pakeisti – man nei kiek nepanašu, kad socialiai atsakingais save prisistatantys žinomi asmenys ir paauglių „dievukai“, kurie dažnai tampa tokių programų ambasadoriais, bandytų patyčių situaciją keisti veiksmais realiame gyvenime.“

„G&G Sindikatas“, BNS nuotr.

„Tai – karikatūra“

Tuo metu „G&G Sindikatas“ laikėsi visai kitokios nuomonės – esą reikia skirti karikatūrą nuo patyčių.

„Mes pasinaudojome laisvosios šalies demokratine teise į laisvą žodį, norėjome atkreipti dėmesį į politinį cirką, kuris vyksta, o jis – neretai yra piktas ir neteisingas.

Ponas Karbauskis turėtų atskirti, kad šiame savo įraše vėl meluoja – tai nėra patyčios, tai yra karikatūra. Jo įvardijimas, kad tai yra patyčios – vėl priveda prie žmonių skaldymo“, – 15min kalbėjo „G&G Sindikatas“.

Asmeninė iniciatyva

Šeštadienio vakarą R. Karbauskio bendrapartiečiai reagavo į minėtą vizualizaciją. Tardami „patyčioms – ne“ Aušra Papirtienė ir Robertas Šarknickas savo feisbuko profiliuose publikavo nuotraukas, kur patys yra virtę „klounais“.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) atstove spaudai Seime dirbs žurnalistė Virginija Vervečkaitė 15min tikino, kad tai yra atskirų asmenų „asmeninė iniciatyva, niekieno neorganizuota“.

A. Papirtienė: viešas negatyvas ir psichologinis purvas tampa vaikams ir jaunimui sektinu pavyzdžiu

„Sureagavau pirmiausiai emociškai, širdimi. Galima buvo ir nereaguoti, nes „ir tai praeis“, nukeliaus į vakarykščių naujienų archyvą. Galime diskutuoti, ar tai patyčios, ar sarkazmas, ar dar koks nors kieno nors protingai parinktas terminas. Ne tai – esmė. Esmė – žinomų žmonių, dalies jaunimo autoritetų paskleistoje žinioje – „Jaunime, iš teisėtai išrinktos valdžios yra labai šaunu šaipytis viešai „bjaurojant" jos veidą! Tai yra demokratija, žodžio laisvė, vos ne aukščiausias išraiškos laisvės Lietuvoje pasiekimas!“ – savo nuomonę dėstė „valstietė“ Aušra Papirtienė.

O po to, pasak jos, esą kuriame įvairias patyčių prevencijos programas. „Kažkada išdykę mokiniai pripaišydavo vadovėlių iliustracijose žymių žmonių veidams ūsus, barzdas, akinius, ragus ir pan., tačiau, jausdami, kad elgiasi blogai, tai darydavo pasislėpę. Dabar siunčiama žinia – bjaurokime veidus viešai, nes tai leidžia mums mūsų protėvių krauju iškovota laisvė. Ir tai yra cool (liet. – „kieta“)“, – tęsė ji.

A. Papirtienė teigė, kad solidarizuojasi ne konkrečiai su R.Karbauskiu, o su žmonėmis, kuriems nusibodo naujai atėjusi mada – „viešai dergti kitus, tyčiotis, „trolinti“, daryti psichologinį spaudimą“. Iš čia, anot jos, gimsta patyčios ir skaudžiausios jų pasekmės. „Ir visas šitas viešas negatyvas ir psichologinis purvas tampa vaikams ir jaunimui sektinu pavyzdžiu. Todėl negaliu likti abejinga. Man ne tas pats“, – tvirtino A.Papirtienė.

Dėl M.A.M.A. apdovanojimų jos nuomonė esą sutampa su Karolio Vyšniausko straipsnyje išdėstytomis mintimis – esą tai nieko verti apdovanojimai.

„O jei mūsų Tėvynei iškils karo grėsmė, ar jaunimas eis ginti Lietuvos, jei pakvies teisėtai ir demokratiškai išrinktos valdžios atstovai, kurie „vardan demokratijos ir žodžio laisvės“ žvelgia į tą patį jaunimą subjaurotais klounų veidais?“, – klausė ji.

Su Robertu Šarknicku kol kas susisiekti nepavyko.