Naujienų srautas

Lietuvoje2018.01.26 18:17

Atėjo rūkančiųjų eilė: „valstietis“ siūlo drausti rūkyti renginiuose ir greta pasilinksminimo vietų

Pradėję nuo alkoholio, „valstiečiai“ imasi tabako: parlamentaras Mindaugas Puidokas penktadienį registravo įstatymo pataisą, kuria siūlo drausti rūkyti masiniuose renginiuose, taip pat – aplink restoranus, barus ir kavines 10-ies metrų atstumu.

„Šiuo įstatymo projektu siekiama riboti pasyvaus rūkymo sukeliamą žalą, mažinti rūkymo žalą patiems asmenims bei mažinti šiukšlinimą ir aplinkos taršą, todėl projektu siekiama išplėsti įstatyminį vietų, kuriose draudžiama rūkyti, sąrašą“, – priežastis registruodamas siūlymą dėsto M. Puidokas.

Jo teigimu, žmonės, rūkydami bei mėtydami nuorūkas, kenkia ne tik sau ar aplinkiniams, tačiau ir gamtai.

„Cigaretės filtras irdamas išskiria kenksmingas aplinkai medžiagas, nes pats yra pagamintas iš celiuliozės acetato. Cigarečių filtro plastikiniai pluoštai nėra biologiškai skaidūs, tai reiškia, kad jie nebus organiškai suskaidyti, todėl vandenyje nuorūka apytiksliai suyra per 15 metų, o gamtoje – dar ilgiau“, – teigia parlamentaras ir teikia šūsnį siūlymų.

Jo nuomone, drausti rūkyti derėtų:

  • masiniuose renginiuose, išskyrus specialiai įrengtas atskiras vietas;
  • 100 metrų nuo švietimo bei socialinių paslaugų įstaigų;
  • valstybės ir savivaldybių institucijose ir įstaigose bei viešose vietose, esančiose 10 metrų atstumu iki jų, išskyrus specialias atskirai įrengtas patalpas;
  • viešojo transporto stotelėse ir stotyse bei 10 metrų aplink jas;
  • 10 metrų atstumu aplink restoranus, kavines, barus, kitas viešojo maitinimo įstaigas;
  • 10 metrų atstumu aplink klubus, diskotekas, interneto kavines, lošimo namus, automatų ar bingo salonus, kitose laisvalaikio praleidimo įstaigose;
  • 10 metrų atstumu aplink patalpas, kuriose vyksta sporto varžybos, ir kitose žmonėms aptarnauti skirtose patalpose;
  • vaikų žaidimų aikštelėse ir 100 metrų atstumu iki jų.

Draudimai, M. Puidoko siūlymu, negaliotų specialiai įrengtiems cigarų ir (ar) pypkių klubams.

„[Įstatymo projekto] iniciatyva – mano asmeninė, – 15min sako Seimo narys, pataisą, kaip pats teigia, registravęs remdamasis draugų ir asmenine patirtimi. – Man pačiam ne kartą yra tekę [patirti], kad saulėtą dieną įsitaisai kavinėje, jeigu šalia atsisėda žmonės, kurie rūko ir dar vėjas pučia į tavo pusę, tai ne vieną kartą turi eiti prašyt, sakyt, kad turi mažamečių vaikų ir galbūt „būtumėt geri galėtumėt persėsti prie kito staliuko, ar nerūkyti, kol mes čia sėdime“. Jeigu žmonės patys susiprastų, natūralu, kad poreikio išplėsti [nerūkymo] vietų skaičių nebūtų.“

Įstatymo projekte numatytus 10 ir 100 metrų atstumus nuo įvairių vietų, kur rūkyti, priėmus pataisas, būtų draudžiama, M. Puidokas tikina nustatęs pagal Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijas ir „bendrai tarptautinę praktiką“.

„Galvojame, kad tie atstumai yra pakankami tam, kad tie įstatymo pakeitimai duotų realią naudą ir apsaugotų žmones nuo pasyvaus rūkymo žalos, ir būtų paskatinimas įrengti tinkamas uždaras rūkymui skirtas vietas, jeigu toks poreikis tam tikrose įstaigose atsirastų“, – teigia parlamentaras.

Pasiteiravus, ar, jo siūlymu, norintiems parūkyti reikėtų važiuoti už, pavyzdžiui, Vilniaus senamiesčio ar Vilniaus gatvės, kur kavinė – prie kavinės, baras – prie baro, M. Puidokas atsako: „Vilniaus senamiestyje kai kuriose vietose, tai tikrai. Įgyvendinant šitą įstatymą, jis (Vilniaus senamiestis – aut. past.) daugiau mažiau tampa iš esmės nerūkymo zona. Jūs teisi.“

Jo nuomone, didesnės įstaigos, kaip pavyzdžiui, viešbučiai arba restoranai, turintys norą ar tikslą pritraukti rūkančiuosius, turėtų įsirengti specialias uždaras rūkymo vietas.

„Iš kitos pusės, bent jau mano asmenine nuomone, tie žmonės, kurie rūko, jie kaip ir ėjo į kavines taip ir eis, tik ko gero išliks sveikesni, nes viena kita cigarete surūkys mažiau. Bent jau bus prisidedama prie sveikatos apsaugos sistemos, sutaupysime šiek tiek pinigėlių, kad nereikėtų vėliau gydyti įvairių susirgimų“, – sako Seimo narys.

PSO rūkymą bei pasyvų rūkymą įvardija kaip vieną iš visuomenės sveikatos grėsmių.

Tiek „valstiečiai“, tiek iš jų daugumos sudaryta vyriausybė programose numatė skatinti visuomenės supratingumą apie tabako žalą, stiprinti kovą su nelegalia tabako prekyba, skatinti pasyvaus rūkymo prevenciją ir nerūkymo zonų plėtrą, didinti akcizus tabako gaminiams.

Beje, nuo kovo tabako gaminių akcizo tarifas išaugs – cigaretės brangs 10 centų.

„Taikysime dideles nuobaudas už rūkymą balkonuose, lauko kavinėse, kitose bendro naudojimo patalpose ar viešose erdvėse“, – rašoma programose.

Vyriausybė programos įgyvendinimo plane, siekdama įteisinti bendrinę tabako gaminių pakuotę, reglamentuoti tabako gaminių pardavimą tiesiogiai neprieinamu būdu ir numatyti nerūkymo zonų plėtrą, iki 2018-ųjų 4-ojo ketvirčio numatė parengti ir priimti Tabako kontrolės įstatymo pakeitimus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi