Lietuvoje

2018.01.26 15:42

D. Grybauskaitė Davose pabrėžė branduolinę grėsmę Lietuvos pašonėje

Penktadienį Lietuvos prezidentė ekonomikos forume Davose, pradėdama diskusiją, pabrėžė, kad tokios valstybių grupės kaip Višegrado ar Baltijos šalių yra natūralūs dariniai, nenukreipti prieš bendrą vienybę. Ji pakartojo, kad ES vėl tampa gyvybinga dėl naujosios vadovybės Prancūzijoje ir optimizmo laukiant koalicijos derybų Vokietijoje. Taip pat užsiminta apie grėsmes Lietuvos pašonėje.

Dalia Grybauskaitė buvo viena pagrindinių kalbėtojų Pasaulio ekonomikos forumo diskusijoje tema „Vidurio ir Rytų Europa: nauja darbotvarkė kontinentui“. Diskusijoje taip pat dalyvavo Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda ir Ukrainos prezidentas Petro Porošenka. D. Grybauskaitės teigimu, Europa sugrįžta – su nauja lyderyste ir nauju įsipareigojimu ateičiai. Pasaulinių iššūkių akivaizdoje mažesnėms valstybės naudinga būti kuo stipresnėje Bendrijoje, todėl Lietuva ir kitos regiono šalys remia glaudesnę integraciją – ekonomikos, kibernetinio saugumo, gynybos srityse, teigiama prezidentūros pranešime.

Pasak D. Grybauskaitės, būtina kuo greičiau užbaigti Europos Sąjungos Energetinę sąjungos, vieningos skaitmeninės rinkos kūrimą. „Brexit“, ES pasienyje vykdomos karinės pratybos, situacija Ukrainoje taip pat skatina veikti ir integruotis.

Prezidentė taip pat pabrėžė, kad gynybos stiprinimas yra vienas pagrindinių prioritetų mūsų regione – rytiniame NATO flange. Anot jos, „Zapad“ pratybos aiškiai pademonstravo, kad susiduriame ne tik su karinėmis, bet ir hibridinėmis grėsmėmis. Todėl kibernetinio saugumo užtikrinimas tampa vis svarbesnis. Lietuva itin aktyvi ES ir NATO, plėtojant naujus sprendimus kibernetiniam saugumui užtikrinti ir rengiantis artėjančiam Aljanso viršūnių susitikimui.

Apžvelgdama hibridines grėsmes, prezidentė akcentavo, kad Europos Sąjungos pasienyje Rusijos statoma nesaugi Astravo atominė jėgainė taip pat gali būti pasitelkta kaip masinio naikinimo ginklas.

„Mūsų pačių patirtis pasienyje labai aiški: neįprastinės karinės grėsmės net pavojingesnės negu tiesioginės įprastinės grėsmės, kurios, ko gero, palyginti, net sunkiau įmanomos. Pavyzdžiui, mums, Lietuvai, energetinis saugumas svarbus ne tik dėl branduolinės elektrinės saugumo, bet ir dėl to, kad Baltarusijoje, prie mūsų sienų, Rusija stato branduolinę elektrinę, ir ji gali būti naudojama kaip branduolinė grėsmė, kaip neįprastinis ginklas. Tai problema. Todėl Europos energetinė sąjunga taip pat skubiai reikalinga kaip bet kuri kita – ne tik gynyba, bet ir energetinis saugumas, neįprastinis saugumas dabar vis svarbesnis“, – sakė šalies vadovė.

D. Grybauskaitė pažymėjo, kad ES Energetinė sąjunga itin svarbi ir stiprinant Bendrijos energetinę nepriklausomybę. Šalies vadovė pabrėžė, kad „Nord Stream 2“ dujotiekis neturi ekonominio pagrindo. Tai – geopolitinis projektas, kuriuo siekiama vėl padaryti Europą visiškai priklausomą nuo rusiškų dujų. Iš savo regiono patirties žinome, kad dujas Rusija naudoja kaip ekonominio ir politinio spaudimo įrankį. „Nord Stream 2“ projektas kelią pavojų, kad užuot siekusi kuo labiau diversifikuoti energijos šaltinius ir tiekėjus, ES vėl grįš į energetinės priklausomybės kelią, teigia prezidentė.

Šalies vadovė taip pat akcentavo, kad įvairiems iššūkiams įveikti ES turi siekti konsensusu grįstų sprendimų. Tarpusavio supratimas ir gebėjimas susitarti net ir sudėtingiausiose situacijose yra Europos stiprybė, kurią būtin išsaugoti.