Lietuvoje

2018.01.26 11:21

Bus pagerbtas Holokausto aukų atminimas

Vilniuje ir Panevėžyje penktadienį bus pagerbtas Holokausto aukų atminimas, renginiai minint Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną vėliau vyks ir kituose miestuose.

Tarptautinę Holokausto aukų atminimo diena minėjimas siejamas su 1945-ųjų sausio 27-ąja, kuomet buvo išlaisvinti Aušvico koncentracijos stovyklos kaliniai. Didžiausioje nacių koncentracijos ir naikinimo stovykloje nužudyta per 1,5 mln. žmonių, iš kurių – per milijoną žydų. Per Antrąjį pasaulinį karą naciai Lietuvoje, dažnai padedami lietuvių kolaborantų, išžudė per 90 proc. iš daugiau kaip 200 tūkst. Lietuvos žydų.

Už žydų gelbėjimą Pasaulio teisuoliais yra pripažinti per 800 lietuvių. Lietuvoje šiuo metu gyvena apie 5000 žydų.

Ariogalos kultūros centre (Gedimino g. 11, Ariogala, Raseinių raj.) vyksta nacionalinė mokyklų bendruomenėms skirta konferencija „Lietuvos miestuose ir miesteliuose gyvenusių žydų istorijos“. Tradiciniu jau tapęs renginys organizuojamas septintus metus. Šiemet moksleiviai renkasi Ariogaloje, kuri iki Antrojo pasaulinio karo litvakams buvo žinoma kaip Eiragole štetlas. Šios konferencijos tikslas – puoselėti istorinę atmintį, prisiminti klestėjusias  Lietuvos žydų bendruomenes, jų kultūrinį, ekonominį, socialinį palikimą ir indėlį kuriant Lietuvos valstybę bei prisiminti jų tragišką lemtį Holokausto laikotarpį.

Konferencijoje dalyvauja daugiau nei 300 dalyvių iš 30 Lietuvos mokyklų, kuriose veikia Komisijos įkurti Tolerancijos ugdymo centrai.  Konferencijos dalyviai prie Ariogalos gimnazijos pakels Lietuvos trispalvę už kartu Lietuvą kūrusius litvakus ir jų atminimą.