Lietuvoje

2018.01.25 11:10

S. Skvernelis: vyriausybė tikrins, ar žemės įsigijimo apribojimai yra veiksmingi

BNS 2018.01.25 11:10

Vyriausybė ketina įvertinti, ar šalyje galiojantys žemės įsigijimo apribojimai yra veiksmingi, sako premjeras Saulius Skvernelis.

„Jeigu buvo arba dar yra galimybė pasinaudoti įstatymo netobulomis arba netiksliomis formuluotėmis, tai tikslas yra, kad to nebūtų. Vyriausybė kartu su Žemės ūkio ministerija ieško sprendimų. Pirmiausia įvertinti, ar taip yra ir padaryti, kad nebūtų to, nes įstatymai priiminėjami ne tam, kad būtų formalūs“, – interviu „Žinių radijui“ ketvirtadienį sakė S. Skvernelis.

Anot jo, vyriausybė yra pasiruošusi tobulinti žemės ūkio įsigijimo saugiklius, jei bus matoma, kad jie neveikia.

„Mes turime labai aiškiai įsivertinti, kas buvo, kas yra ir daryti sprendimus. Vyriausybė padarys tuos sprendimus, jeigu reikės tobulinti teisinę bazę“, – teigė premjeras.

Praėjusią savaitę Seimo opozicija inicijavo parlamentinį tyrimą dėl Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkui Ramūnui Karbauskiui priklausančio verslo ir jo šeimos narių valdomos žemės.

Konservatoriai bei liberalai siūlo aiškintis, kurie fiziniai ir juridiniai asmenys Lietuvoje valdo daugiau nei 200 hektarų žemės ūkio paskirties žemės, nustatyti atvejus, kai didelius žemės ūkio paskirties žemės plotus įsigyja ir sukaupia asmenys, kurie patys nevykdo jokios žemės ūkio veiklos, negyvena Lietuvoje ir „apskritai neturi nieko bendro su žemės ūkio veikla“.

Siūloma tirti, kokias schemas fiziniai ir juridiniai asmenys naudoja siekdami apeiti Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymo nuostatas, reglamentuojančias maksimalų 500 hektarų galimos įsigyti žemės ūkio paskirties žemės  vienam asmeniui ar susijusiems fiziniams ir juridiniams asmenims. Opozicija kelia versiją, jog per tokias schemas realiai valdomi ir dirbami didesni žemės ūkio paskirties žemės plotai nei leidžia įstatymas.

Taip pat parlamentinis tyrimas aiškintųsi situaciją, susijusią su trąšų importu, kitus R. Karbauskiui pastaruoju metu viešai užduotus klausimus, susijusius su „Agrokoncerno“ veikla.

Tyrimas galėtų būti pradėtas ne anksčiau kaip pavasario sesiją, mat komisijai sudaryti reikalingas balsavimas. Pavasario sesija prasideda kovo 10 dieną.

Praėjusią savaitę Generalinė prokuratūra antradienį nusprendė pradėti tyrimą įvertinti žiniasklaidos pranešimus apie Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkui Ramūnui Karbauskiui priklausančio verslo ir jo šeimos narių valdomą žemę .

Įstatymas draudžia vienam asmeniui, įmonei ir susijusiems asmenims turėti daugiau nei 500 hektarų žemės ūkio paskirties žemės.