Lietuvoje

2018.01.25 08:14

Prezidentė: mūsų pareiga – padėti Ukrainai siekti savo tikslų

Mindaugas Aušra, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2018.01.25 08:14

Galimybė kiekvienai šaliai pasiekti tikslų visada yra, todėl apie iššūkius ir jų sprendimus reikia kalbėti kartu, LRT RADIJUI sako prezidentė Dalia Grybauskaitė. Anot jos, Ukrainai taip pat turi išlikti viltis įstoti į Europos Sąjungą (ES), o Lietuvos pareiga – padėti Ukrainai: „Labai tikiuosi, kad tai neprieštaraus, kad nebus kažkokios kaktomušos tarp europinio vystymosi tikslų ir pačios šalies, Ukrainos, ateities.“

– Vykstate į Davoso konferenciją. Kodėl Lietuvai svarbu dalyvauti tokiame renginyje?

– Turbūt visoms šalims svarbu, o mažesnėms – ypač, nes mūsų balsas turi būti girdimas, turime būti matomi. Tokie forumai suteikia mums tokią galimybę. Tuo labiau kad vyksta oficialūs renginiai, tarp renginių yra įvairios galimybės susitikti su vadovais, įmonių vadovais ir tarptautinių organizacijų vadovais ir pasišnekėti mums rūpimais klausimais.

Man teks dalyvauti dviejuose oficialiuose renginiuose. Tai bus puikus forumas, [galimybė] išgirsti, bet ir pasisakyti, išreikšti mūsų poziciją įvairiais globaliais klausimais, ypač ekonominio vystymosi klausimais.

– Vienoje iš diskusijų, kurioje dalyvausite, esminė tema – surasti sąlyčio taškų, bendradarbiaujant su valstybėmis šiuolaikiniame pasaulyje. Kokius iššūkius matote, kurie šiuo metu kyla tarp valstybių?

– Išties pirmą dieną dalyvausiu kartu su Europos Sąjungos (ES) šalių vadovais, Jungtinių Tautų (JT) vadovu forume, kuriame diskutuosime ir kalbėsime apie bendros ateities kūrimą susiskaldžiusiame pasaulyje. Kalbama tiek apie Europą, tiek apie Ameriką, tiek apie kitas pasaulio šalis.

Matome susiskaldymą, nes trūksta ryšių bendroje prekyboje, atsiranda tokia uždarumo atmosfera. Tai be abejo trukdo šalims ne tik rasti bendrus sprendimus, bet ir spręsti kartu globaliame pasaulyje atsirandančias globalias problemas – tai ir prekyba, ir muitai, ir nepasitikėjimas.

Taip, mes, europiečiai, turime savo matymą, savo viziją. Labai svarbu, kad ta vizija būtų girdima ir daugmaž suderinta su kitų šalių ir kitų regionų nuomone. Pasidalinti, išgirsti ne tik mūsų, bet ir kitų yra labai svarbu.

Lietuva taip pat tame yra ir gali pasisakyti, nes iššūkių yra daug, pradedant kariniais, baigiant politiniais, kibernetinio saugumo iššūkiais, informacinių atakų iššūkiais, melagingomis naujienomis. Visa tai tiesiogiai veikia ir ekonomiką, ir socialinio saugumo, politinio stabilumo situaciją atskirose šalyse. Tai jau tampa globaliomis problemomis visoms šalims.

– Kitoje diskusijoje jūs būsite pagrindinė pranešėja. Diskusija bus apie Vidurio ir Rytų Europos iššūkius. Joje dalyvausite kartu Lenkijos ir Ukrainos prezidentais. Kokią žinutę ketinate skleisti?

– Kita diskusija (siauresnė, daugiau apimanti Europos problemas) bus apie tai, kokią įtaką mūsų darbotvarkei, reformoms, vystymuisi gali daryti tiek Centrinės, tiek Rytų, tiek (mes save jau priskiriame Šiaurės Europai) Šiaurės Europos šalys.

Šalia Lenkijos ir Ukrainos taip pat bus naujasis Austrijos kancleris. Taip pat bus ir Europos plėtros komisaras.

Kalbėsimės, nes požiūriai, kaip Europa turėtų atrodyti ir vystytis, yra labai skirtingi. Taip pat skiriasi ir tai, kad vienos šalys yra liberalesnės, kitos norėtų daugiau bendrumų, trečios – labiau užsidaryti. Kalbėsime ir apie savo patirtį, apie savo požiūrį.

Ko tikimės iš Europos? Kaip ją galime formuoti visi kartu? Turime daug iššūkių, taip pat ir „Brexitą“, ir kitus. Šioje diskusijoje bus kalbama siauriau – mūsų regiono, mūsų Europos ateities klausimai ir kaip šalys, kurios siekia būti [ES] narėmis, daryti įtaką europiniams vystymosi ir integracijos procesams.

– Tikriausiai bus paliestas ir Ukrainos siekis tapti ES nare. Kaip manote, ar tai apskritai realu?

– Žinote, kai pradėjome siekimą, irgi nežinojome, kad, praėjus dešimčiai metų nuo derybų pradžios, tarpsime nariais. Manyčiau, kad viskas yra realu bet kurioms šalims. Viskas priklauso nuo pačių vystymosi, nuo išorinių aplinkybių, nuo politinio lango, kuris atsidaro istorijos vingiuose. Atmesti nieko nereikėtų, o siekis šalies, visų jėgų sutelkimas į kažkokį vieną konkretų tikslą yra labai svarbu.

[...] Manau, kad kalbėti apie iššūkius ir jų sprendimus reikia kartu. Galimybė kiekvienai šaliai viename ar kitame istorijos etape pasiekti savo tikslus yra. Jo tikrai negalime atimti iš nė vienos šalies. Ukrainos žmonėms taip pat ta viltis turi išlikti. Mūsų pareiga – jiems padėti siekti savo tikslų. Labai tikiuosi, kad tai neprieštaraus, kad nebus kažkokios kaktomušos tarp europinio vystymosi tikslų ir pačios šalies, Ukrainos, ateities.

– Jūs taip pat turėsite nemažai susitikimų. Kokių konkrečiai?

– Galimybė susitikti su kitų šalių vadovais jau pirmąją dieną tikrai bus, nes forume dalyvaus labai daug vadovų – ir Europos valstybių, ir JT, ir Europos Komisijos pirmininkas. Antrą dieną taip pat bus ir prezidentai, ir vadovai.

Yra numatytas mano susitikimas su CERN, kurios nariais ką tik tapome, generaline direktore. Taip pat, be abejo, mėginsiu išklausyti prezidento Donaldo Trumpo kalbą, nes kaip tik penktadienį jis planuoja atvykti į Davoso susitikimus. Taigi tikrai ten yra galimybės su daug kuo pabendrauti, susitikti ir pasišnekėti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt