Lietuvoje

2018.01.23 19:07

R. Paleckis: R. Karbauskis šiandien neturėjo ką pasakyti

Žinių radijas, LRT.lt2018.01.23 19:07

„Tie nuasmeninti dokumentai, kurie šiandien buvo pateikti žiniasklaidai, neatskleidžia nieko.Tai buvo padriki skaičiai, politiko manymai", – taip antradienį vykusią Seimo nario Ramūno Karbauskio inicijuotą spaudos konferenciją vertina DELFI.lt politikos aktualijų žurnalistė Jurga Tvaskienė. Su jos nuomone „Žinių radijuje“ sutiko ir LRT generalinio direktoriaus pavaduotojas Rimvydas Paleckis, kuris tvirtina, kad LRT yra pasirengusi pateikti visus atsakymus, bet tam reikia konkrečių klausimų, kurių šiuo metu pasigendama.

R. Paleckis tikina, kad jam apie R. Karbauskio pranešimą, antradienį paskelbtą spaudos konferencijos metu, kalbėti yra nelengva. „Komentuoti sunku, nes nėra konkrečios informacijos. Prieš tai LRT taryba kreipėsi į Valstybės kontrolę, kad tyrimą atliktų kompetentingi specialistai, o ne tokie nekompetentingi, koks šiandien pasirodė R. Karbauskis“, – kalbėjo LRT generalinio direktoriaus pavaduotojas.

DELFI.lt politikos aktualijų žurnalistės J. Tvaskienės vertinimu, kai kurie antradienį paviešinti dokumentai iš tiesų nieko neparodo. „Tie nuasmeninti dokumentai, kurie šiandien buvo pateikti žiniasklaidai, neatskleidžia nieko. Tai buvo padriki skaičiai, politiko manymai. Ištraukus skaičius iš konteksto, nežinant, kaip ir kur jie buvo naudojami, kur figūravo, kas mokėjo ir už ką mokėjo, kalbėti apie tai, ar yra pažeidimų, irgi labai sunku“, – akcentuoja žurnalistė.

Spaudos konferencijos metu R. Karbauskis pastebėjo, kad LRT dokumentai, sutartys yra pateiktos chaotiškai – trūksta sutarčių numerių, datų. R. Paleckio manymu, chaotiškas yra paties R. Karbauskio elgesys. „Man labiau chaotiškai atrodo tai, ką kalba ir veikia R. Karbauskis pastaruoju metu. Tiek jo veikloje Seime, tiek jo, kaip verslininko, veikloje atsakymų nėra, ir to chaoso daugiau, klausimų – taip pat.

Esame pasiruošę pateikti visus atsakymus, gavę konkrečius klausimus. Šiandien konkrečių klausimų nebuvo. Buvo kalbama apie viską ir tuo pačiu apie nieką“, – komentuoja LRT vadovo pavaduotojas.

R. Paleckis yra ne kartą pabrėžęs, jog dokumentų pateikimo periodas buvo labai trumpas – be to, tai buvo žiemos švenčių laikas. „LRT stengėsi atsiliepti į atskirų Seimo narių valią ir pateikti informaciją tokią, kokią galėjome pateikti nepažeisdami įstatymų. Atskiri Seimo nariai tam tikra prasme spaudė mus, provokavo pažeisti įstatymus. Bet į teismą būtų vaikščioję ne Seimo nariai, o LRT atstovai. Tai irgi reikia turėti omeny, kad veikiame teisinėje aplinkoje, o ne kažkokiam chaose, kurį kuria R. Karbauskis“, – tvirtina nacionalinio transliuotojo vadovo pavaduotojas.

Vienas iš antradienį spaudos konferencijos metu aptarinėjamų skaičių buvo 3,7 mln. eurų, už kuriuos LRT įsigijo kilnojamąją televizijos stotį. Anot R. Paleckio, stotis buvo įsigyta su Viešųjų pirkimų tarnybos sutikimu, ir su tuo susijusius dokumentus galima lengvai rasti Viešųjų pirkimų tarnybos duomenų bazėje.

„Manau, kad R. Karbauskis tiesiog neturėjo laiko pasižiūrėti į duomenų bazę, kur viskas labai aiškiai parodyta. Matyt, jam šiandien kažką reikėjo pasakyti, ir iš tų dokumentų, kuriuos mes pateikėme, matyt, nelabai turėjo ką pasakyti, bet jau buvo apsiskelbęs, kad kalbės, tai ir kalbėjo“, – kalba R. Paleckis.

Anot J. Tvaskienės, prognozuoti, ko bus pasiekta subūrus Seimo komisiją, labai sunku. „Prognozuoti labai sunku, kai tokio tyrimo imasi Seimo nariai. LRT, kaip ir visos žiniasklaidos, finansavimas neturėtų kelti jokių abejonių. LRT finansavimas ypatingai neturėtų kelti abejonių, nes tai yra iš mokesčių mokėtojų pinigų išlaikomas transliuotojas.

Iš tikrųjų transliuotojo veikla gali kelti klausimų, jei atsiranda kažkokie nutylėjimai – žmonės vis tiek domėsis, ir tai kurs bereikalingas įtampas. Kita vertus, Seimo galioje yra koreguoti įstatymus taip, kad nacionalinio transliuotojo veiklą padarytų kuo skaidresnę, kaip ne kartą minėti užsienio pavyzdžiai. Bet tai, kad tokio tyrimo imasi Seimas, kelia abejonių ne tik dėl politinės potekstės, bet ir dėl to, ar politikams užteks elementarios kompetencijos suprasti bent dalį dokumentų, kurie jiems pateikti“, – kalba DELFI.lt žurnalistė.

Anot jos, būtų buvę logiškiausia, kad tyrimą būtų atlikusios už tai atsakingos institucijos, kurios pateiktų savo išvadas – tuomet klausimų nebeliktų. Dabar, kai tai daro Seimo nariai, žurnalistės žodžiais, yra nuogąstavimų, kad procesas ir toliau vyks taip, kaip buvo šios dienos spaudos konferencijoje, kai į viešą erdvę pateikiami tam tikri skaičiai, kurie be konteksto labai mažai ką reiškia.

„Galbūt jie darys įspūdį tam tikros politinės partijos rinkėjams, bet kažin, ar tikrai pasitarnaus pagrindiniam siekiui, kuris yra deklaruojamas – t.y. padaryti taip, kad klausimų dėl LRT veiklos nekiltų niekam“, – mano žurnalistė.

Spaudos konferencijos metu R. Karbauskis minėjo, kad iš Seimo narių buriama komisija pati nesiims nagrinėti dokumentų ir juos deleguos atitinkamoms institucijoms. J. Tvaskienė tokius veiksmus vadina vežimo statymu prieš arklį. „Institucijoms buvo galima deleguoti atlikti tą darbą, Seimas po to galėjo burti komisiją, įvertinti pateiktas išvadas, ir, kaip ir žadėta, spręsti dėl įstatymų keitimų. Viskas būtų logiška ir aišku, galbūt ir LRT ne taip skausmingai reaguotų į prašymą pateikti dokumentus“, – svarsto žurnalistė.

Anot R. Paleckio, nors R. Karbauskis konferencijos metu ne kartą tvirtino, kad informacijos jam trūksta, į LRT dėl papildomos informacijos po spaudos konferencijos kreiptasi nebuvo. „Kol kas niekas nesikreipė, tai ir kelia visokių minčių. Suburiama komisija, beje, skubos tvarka, pratęsus Seimo sesiją, nors R. Karbauskis ne kartą minėjo, kad nieko neskubina ir net nežino, kada bus generalinio direktoriaus rinkimai.

Šiandien buvo ne kartą minėtas BBC pavyzdys, bet jį norėčiau paminėti tokiame kontekste: BBC ir parlamentas turi labai aiškią, įstatymu įtvirtintą normą, kur nustatyta, kokia apimtimi, kaip giliai ir kaip dažnai BBC pateikia informaciją. Nuo to ir reikėjo pradėti kultūros komiteto pirmininkui“, – tvirtina R. Paleckis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.