Lietuvoje

2013.06.20 09:43

Reformų ėmęsis V. Andriukaitis neatlyžta: mūsų laukia daug įdomių nuotykių

Algirdas Igorius, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2013.06.20 09:43

Interpeliacijos laukiantis sveikatos apsaugos ministras toliau žada reformas sveikatos sistemoje. Pasak jo, turi būti reguliuojamas ir viešųjų, ir privačių medicinos įstaigų darbas. Kai kurie Seimo Sveikatos reikalų komiteto nariai teigia, kad ministro siūlomos priemonės neadekvačios.

Interpeliacijos laukiantis sveikatos apsaugos ministras toliau žada reformas sveikatos sistemoje. Pasak jo, turi būti reguliuojamas ir viešųjų, ir privačių medicinos įstaigų darbas. Kai kurie Seimo Sveikatos reikalų komiteto nariai teigia, kad ministro siūlomos priemonės neadekvačios.

Konstituciniam Teismui paskelbus, kad gyventojams medicinos paslaugos turi būti teikiamos laiku, sveikatos apsaugos ministras tikina, kad turi būti reguliuojamas privačių medicinos įstaigų steigimas.

„Yra rajonų, kuriems jau skambina varpai, kur įstaigų tinklas yra labai prastas; yra rajonų, kur [įstaigų] koncentracija labai didelė. Žvilgtelkit į teritorinį išsidėstymą ir gausit įdomų dalyką – ten, kur poliklinikos, aplinkui tanku įstaigų. Kodėl? Todėl, kad gydytojai gali dirbti ir ten, ir ten: arčiau, patogiau“, – kalbėjo V. Andriukaitis.

Ministras piktinasi, kad kai kuriose privačiose medicinos įstaigose mokami atlyginimai, siekiantys net per 30 tūkst. litų.

„Kai kas nors grasina, kad žmonės nubėgs kažkur į anglijas, noriu pasakyti, kad tiek Suomijoj, tiek Švedijoj, tiek Didžiojoj Britanijoj – visur privačiam sektoriuje atlyginimai yra reguliuojami. Lietuvoj nereguliuojami“, – sakė V. Andriukaitis.

Ministras žada nustatyti naujus ir medicinos įstaigų vadovų atlyginimų nustatymo kriterijus.

„Teismas pasakė, kad reguliavimas turi būti vienodas visoms įstaigoms, nepriklausomai nuo nuosavybės formos. Žodžiu, aš manau, kad mūsų dar laukia daug įdomių nuotykių“, – teigia ministras.

Kai kurie Seimo Sveikatos reikalų komiteto nariai sako, kad V. Andriukaičio siūlomos priemonės sveikatos sistemos problemų neišspręs ir yra neadekvačios.

„Ir emigracijos stabdymas, ir pacientų srautai, ir paslaugų kokybė priklauso nuo finansavimo. Finansavimas mažinamas, nuo liepos 1 d. įstaigos nežino, ar mažės 11 proc. sutartos sumos, ar liks tokios pačios, o mes kalbam apie aukštas materijas. „Balamūtinam“ žmones, tuo metu finansavimo nežinom“, – sako  Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Antanas Matulas.

„Per šį pusmetį aš tikėjausi konkrečių darbų. Kaip paaiškėjo, mes tik rudenį gausime įstatymų paketus dėl Konstitucinio Teismo nutarimo įgyvendinimo. Mes negalime taip ilgai laukti“, – tvirtina Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė.

Vyriausybė dėl fiskalinės drausmės yra sustabdžiusi 300 mln. litų privalomojo sveikatos draudimo rezervo fondo skyrimą medicinos įstaigoms. Todėl, pasak Sveikatos reikalų komiteto narių, ministras pirmiausia turėtų išspręsti šių lėšų trūkumo problemą.