Lietuvoje

2015.02.14 17:27

Paplūdimius apgula ūžautojai

Arūnas Dumalakas, „Sostinės“ korespondentas, „Lietuvos rytas“2015.02.14 17:27

Penkis sostinės paplūdimius prižiūrintys bendrovės „Grinda” darbininkai kiekviename jų rytais prirenka mažiausiai po du šiukšlių konteinerius alaus bambalių, skardinių ir degtinės butelių.  

Penkis sostinės paplūdimius prižiūrintys bendrovės „Grinda” darbininkai kiekviename jų rytais prirenka mažiausiai po du šiukšlių konteinerius alaus bambalių, skardinių ir degtinės butelių.

Paplūdimiuose vykstančios girtuoklystės jau gąsdina ir tvarkdarius, ir gelbėtojus. Pirmieji nebespėja rinkti tokių poilsiautojų paliktų šiukšlių, o antrieji privalo nenuleisti akių nuo neblaivių vilniečių, kad jie nesugalvotų lipti į vandenį, rašo „Lietuvos rytas“.

Vilniuje jau skendo du asmenys, gelbėtojams juos pavyko ištraukti.

Kas vyksta paplūdimiuose? Tvarkdariai turi atsakymą. Jie siūlo pažvelgti į paežerėse iškylautojų paliekamas šiukšles ir konteinerius, į kuriuos surenkamos atliekos.

Sutvarkius paplūdimius, kiekvieną rytą jie būna prikimšti alaus bambalių, sidro skardinių ir degtinės butelių.

Savivaldybė Salotės, Žaliųjų ežerų, Žirmūnų ir Valakampių pirmajame bei antrajame paplūdimiuose ketinta pastatyti po du šiukšlių konteinerius. Bet paplūdimius prižiūrinčios bendrovės „Grinda“ vadovai paprašė į poilsio vietas atvežti bent po tris konteinerius, kad į juos sutilptų bambaliai ir skardinės.

Nors „Grinda“ prieš maudymosi sezoną išleido 14 tūkst. litų ženklams, poilsio vietose draudžiantiems vartoti alkoholinius gėrimus, alus ir degtinė čia liejasi laisvai.

Lenktyniauja su benamiais

Žirmūnų paplūdimyje prieš aštuntą ryto tvarkdarių vora su maišais rankose keliauja šiukšlių konteinerio link. Juos iškratant sudzingsi buteliai, subarška skardinės.

„Grindos“ vadovai paplūdimius tvarkantiems ir taip viešuosius darbus atliekantiems vilniečiams griežtai prisakiusi: iki aštuonių poilsio vietose privalo būti tvarka.

Atrodytų keista, jog iš Darbo biržos atsiųsti tvarkdariai, kuriems bet koks darbas – lažas, į paplūdimius net neprašomi atskuba paryčiais, 3–4 valandą.

Pasirodo, taip jie lenktyniauja su benamiais. Tvarkdariai skuba anksčiau už juos surinkti butelius, skardines. Tokia konkurencija skatina tvarką.

Darbo biržos atsiųstiems paplūdimių tvarkytojams patalpose net skirtas kampas, kur jie gali susikrauti laimikį. Tik jis ten neturi būti ilgiau nei dvi dienas. Rinkdami butelius ir skardines paplūdimių tvarkdariai taip prisiduria prie pašalpų.

Prirenka trisdešimt maišų

Viešuosius darbus atliekantis Edvardas prie Žaliųjų ežerų pluša nuo penkių ryto. Jis čia šiukšles renka jau antrą mėnesį. Plotas nemažas – apie porą hektarų. Netoli gyvenančiam vyrui nereikia ilgai galvoti atsakant į klausimą, kiek kas rytą surenka šiukšlių.

Jei išvakarėse orai buvo ne patys geriausi, bambaliai, skardinės, sulčių pakuotės, vienkartiniai indai telpa į 20–30 raudonų 40 litrų talpos maišų. Jei kaitino saulė, gali ir 40 maišų neužtekti.

Taip kiekvieną rytą Edvardas pripildo mažiausiai du šiukšlių konteinerius.

Jai paplūdimyje poilsiautojų daug, Edvardas šiukšlių ateina rinkti ne tik rytą, bet ir dieną, vakare. Darbo užtenka ir jam, ir kolegai Linui.

Pamiršta savo drabužius

Nors nuo maudynių sezono pradžios nepraėjo nė mėnuo, tvarkdariai įsitikino, kad neramiausias – Valakampių antrasis paplūdimys.

Čia išgertuvės vyksta ne tik vakarais, bet ir naktimis. Į Valakampius suvažiuoti automobiliais pamėgo studentai.

Į šį paplūdimį studentai dažniausiai vežasi sidrą. Tvarkdariai pasilinksminimo vietose aptinka ir panaudotų prezervatyvų. Pasitaiko, kad jaunimas po linksmybių pamiršta drabužius.

Išgėrę studentai ne tik palieka šiukšlių, bet ir sulaužo persirengimo kabinas. Dažniausiai jų sienos išspardomos.

Žaliųjų ežerų paplūdimys išsiskiria alaus bambaliais. O švariausias – Valakampių pirmasis paplūdimys, nes jį pamėgę vyresnio amžiaus vilniečiai. Ramiau ir Žirmūnų paplūdimyje, į kurį ateina poilsiautojai su vaikais.

Girtuokliai atslenka dieną

Tiesa, tvarkdariams padeda girtuokliai, kurie, skirtingai nei kituose paplūdimiuose, prie Žaliųjų ežerų atslenka ne rytą, o dieną.

„Kur žmonės – ten ir šiukšlės. Juo labiau prie ežero negi tuščias važiuosi? Be alaus poilsis nesuprantamas“, – samprotavo Edvardas.

Jis džiaugėsi, kad vilniečiai tapo bent jau kultūringesni – atliekas meta į šiukšliadėžes. O jei jos būna pilnos, krauna šalia. Tik jaunimas niekaip prie to neįpranta.

Suskaičiuoja, kiek išgėrė

„Grindos“ gelbėtojų ir paplūdimių tarnybos vadovas Albertas Baranauskas tikino, jog poilsiautojai alų į paežeres nešasi dėžėmis. Kiekviename paplūdimyje yra ir po kavinę.

Paprastai iškylautojai alaus pritrūksta, todėl jo dar išgeria kavinėse.

Štai ant Žirmūnų paplūdimyje esančio paviljono šviečia iškaba, kad alus čia – tik 2,99 lito. Greta – kontraceptinių priemonių reklama. Ateinant į paplūdimį jos neįmanoma nepastebėti.

Nors tvarkdariai ženklus, draudžiančius vartoti alkoholį, stengėsi įrengti kuo arčiau kavinių, jie menkai padeda. O policijos pareigūnai paplūdimiuose pasirodo retai.

Todėl gelbėtojams tenka stebėti ne tik vandenį, bet ir poilsiautojus krante, skaičiuoti, kiek kuris išgėrė. Jei per daug – neleisti į vandenį. Bausti pokyliautojų gelbėtojai neturi teisės.

Reikia daugiau darbininkų

Bendrovė „Grinda” prižiūri penkis Vilniaus paplūdimius: Salotės, Žaliųjų ežerų, Žirmūnų ir Valakampių pirmąjį bei antrąjį. Juose šiukšles renka dešimt tvarkdarių. Penki po dvylika valandų darbuojasi vieną dieną, penki – kitą.

Kartais gavę pašalpas tvarkdariai nepasirodo. Tada į paplūdimį tenka siųsti kitą. Bet dažniau pastiprinimo reikia ieškoti dėl to, kad vienas žmogus nespėja surinkti šiukšlių.

Būna, jog vienam paplūdimiui sutvarkyti prireikia ir trijų, ir keturių darbininkų.

Sutvarkė poilsio vietas

Prieš sezoną „Grinda” į paplūdimius atvežė 1100 kubinių metrų smėlio, įrengė 40 naujų suolų, 60 šiukšliadėžių, sutvarkė vaikų žaidimų aikšteles.

Poilsio vietose atsirado nauji informaciniai stendai, o Valakampių pirmajame paplūdimyje – pontoninė prieplauka.

Pasižvalgius po paplūdimius nesunku įsitikinti, kad tvarkos juose šiemet daugiau. Ankstesniais metais juos prižiūrėjo kita bendrovė – „Akvalangas“.

Kasdien šiukšles paplūdimiuose „Grindos” samdomi darbininkai rinks iki sezono pabaigos – rugsėjo 15-osios. Vėliau jie tai darys du kartus per savaitę.

Padėti policijai turi ir visuomenė

Vytautas Grašys, Vilniaus policijos Viešosios tvarkos valdybos viršininkas, teigia, kad nuolat budėti paplūdimiuose policija neišgali, ir apgailestauja, jog patys poilsiautojai toleruoja išgertuves.

„Nuolatos budėti paplūdimiuose nėra pajėgų. Tačiau šias vietas policijos patruliai patikrina. Gegužę policija gavo nurodymą sustiprinti prevencines priemones paplūdimiuose. Pareigūnams nurodyta griežčiau kontroliuoti ir pasilinksminimo vietas.

Apmaudu, jog poilsiautojai toleruoja išgertuves. Pirmiausia jie turėtų paprašyti nevartoti alkoholio. Manau, visuomenės paramos dar trūksta. Nustatyti alkoholio vartojimo atvejį nėra taip paprasta. Uniformuotiems pareigūnams atvykus į paplūdimį, buteliai akimirksniu paslepiami“, – sako policijos atstovas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.