Lietuvoje

2018.01.20 18:41

Savivaldybėse steigiami tuberkuliozės gydymo kabinetai

Rūta Lankininkaitė, Jovita Sukackaitė, Lidija Jankauskienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.01.20 18:41

Lietuva pagal sergamumą tuberkulioze patenka į rizikingiausių Europos valstybių sąrašą. Todėl pagal sveikatos ministerijos patvirtintą tuberkuliozės kontrolės strategiją už ES lėšas visose savivaldybėse turi būti įrengti tiesiogiai stebimo trumpo gydymo, vadinamieji DOTS, kabinetai. Ligoniai, baigę stacionarinį gydymą, privalo jį tęsti ambulatoriškai ir už tai bus dar ir skatinami maisto paketais ar apmokama kelione į gydymo įstaigą.

Alytaus poliklinikos tiesiogiai stebimo trumpojo gydymo kabinete  kasdien lankosi apie 11 pacientų. Jiems paskirtas ambulatorinis gydymas – stebimi sveikatos priežiūros specialisto pacientai privalo išgerti nemokamų vaistų nuo tuberkuliozės. Taip esą užtikrinama gydymo kontrolė, gydymas trunka ne vieną mėnesį.

„Be gydymo paslaugos DOTS kabinete teikiama ir socialinė paramas, tai yra vieną kartą per savaitę besilankantiems pacientams duodamas maisto davinys“, – pasakojo Alytaus poliklinikos direktorius Marius Jasaitis.

„Iš dalies kompensuojamas ir transportas. Kada žmogus dirbantis, sugebantis naudotis informacinėmis technologijomis, mes esam įdiegę vaistų naudojimą stebint internetu, per „Skype“, – sakė Šiaulių ligoninės Tuberkuliozės ir plaučių ligų klinikos Konsultacijų poliklinikos vedėja Genutė Radzevičienė.

Alytaus poliklinika ir Šiaulių ligoninė DOTS kabinetus įsirengė už savo lėšas. Tokie kabinetai įsteigti ir beveik 20 miestų ir rajonų, tačiau kiti nesulaukę žadėto Sveikatos apsaugos ministerijos finansavimo, jų steigti neskuba.

Patvirtinus tuberkuliozės kontrolės strategiją, iš ES lėšų DOTS kabinetams šiemet įrengti numatyta 420 tūkst. eurų. Vienam kabinetui kiekvienoje savivaldybėje – po  7 tūkst. eurų. Lėšos savivaldybes greičiausiai pasieks rudenį.

„Pati savivaldybė planuodama veiklas, žinodama, kad kabinetui galima skirti apie 7 tūkst. eurų išlaidų ir matydama apraše, kas yra tinkama – stalas, kėdė, spinta pasidėti vaistams, gali jau iš anksto patirti išlaidas, kuriuos vėliau bus kompensavimo būdu grąžintos“, – kalbėjo SAM Europos Sąjungos paramos skyriaus vyr. specialistas Darius Vilimas.

„Dabar planuojam įsteigti pirmą kabinetą Miroslavo ambulatorijoj. Poreikis rajone šiuo metu yra 13 pacientų, kuriems reikalingas trumpalaikis tęsiamas gydymas“, – teigė Alytaus rajono pirminės sveikatos priežiūros centro direktoriaus pavaduotojas Albinas Čelkonas.

Lietuvoje kasmet fiksuojama apie 1,5 tūkst. tuberkuliozės atvejų, sergamumas auga. 100 tūkst. gyventojų tenka 56 tuberkuliozės atvejai, tuo tarpu, pavyzdžiui, Estijoje – 26. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis atsparia vaistams tuberkuliozės forma serga apie trečdalis ligonių.

Dalis, apie 40 ligonių, sergančių vaistams atsparia tuberkuliozės forma, priverstinai teismo nutartimi gydomi Lietuvoje tik Alytaus apskrities tuberkuliozės ligoninėje. O tuo metu lengviau sergančius, trūkstant vietų, Alytus priverstas siųsti gydytis į Vilnių ar Kauną. Pasaulio sveikatos organizacija ragina mažinti pacientų skaičių palatose.

„Jeigu jie patenka pas mus teismo nutartimi, tai gydomi mažiausiai pusę metų. Sunku pasakyti, ar jie tikrai lankysis tuose kabinetuose, bet tai skatina ta finansinė parama, ir jie turėtų lankytis“, – svarstė Alytaus tuberkuliozės ligoninės direktorius Romualdas Radivonas.

„Skirta apie 22 mln. tuberkuliozės profilaktikai, diagnostikai ir gydymui, siekiant sustiprint tuberkuliozės centrų infrastruktūrą, modernizuoti medicinos įrangą ir išplėsti pigesnį tuberkuliozės gydymą“, – sakė SAM Europos Sąjungos paramos skyriaus vyr. specialistas D. Vilimas.

Visi gydymą ambulatoriškai tęsiantys pacientai sulauks ir socialinės paramos – maisto talonų bei kelionių išlaidų kompensacijos. Tam iš ES lėšų skirta 1 mln. eurų. Finansiškai bus skatinami ir gydytojai, už kiekvieną išgydytą tuberkulioze sirgusį ligonį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.