Lietuvoje

2018.01.18 12:27

Su Krymo totoriais susitikęs KT pirmininkas: Krymas yra ir bus Ukrainos dalis

LRT.lt2018.01.18 12:27

Kijeve viešintis Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas susitiko su Krymo totorių Medžliso pirmininku, Ukrainos Aukščiausiosios Rados deputatu Refatu Čubarovu, rašoma pranešime spaudai.  

Susitikime taip pat dalyvavo Ukrainos prezidento įgaliotinis Krymo totorių reikalams, Ukrainos Aukščiausiosios Rados deputatas Mustafa Džemilevas, Krymo totorių Medžliso pirmininko pavaduotojai Ilmis Umerovas ir Achtemas Čaigozas, Krymo totorių Medžliso narys Eksenderas Barijevas.

Susitikimo metu kalbėta apie Krymo aneksiją ir Rusijos Federacijos konstitucinio teismo vaidmenį atveriant jai kelią, aptarta žmogaus teisių padėtis aneksuotoje Ukrainos teritorijoje.

Konstitucinio Teismo pirmininkas D. Žalimas pabrėžė, kad Krymas yra Ukrainos dalis.

„Pagal tarptautinę teisę Krymas neabejotinai buvo, yra ir bus Ukrainos sudedamoji dalis, kurioje Krymo totoriai turi teisę į nacionalinę autonomiją savo gimtojoje žemėje“, – sakė D. Žalimas.

Krymo aneksijos klausimą Konstitucinio Teismo pirmininkas yra kėlęs ne kartą. 2015 m. D. Žalimas kartu su Azerbaidžano, Gruzijos, Kipro, Lenkijos, Moldovos ir Ukrainos konstitucinių teismų pirmininkais parėmė iniciatyvą pasmerkti Rusijos Federacijos konstitucinio teismo 2014 m. kovo 19 d. nutarimą, kuriuo buvo atvertas kelias Ukrainos teritorijos dalies – Krymo – aneksijai. Ši iniciatyva dar vadinama Batumio iniciatyva, nes buvo iškelta Batumyje vykusiame Europos konstitucinių teismų konferencijos Pirmininkų susirinkimo posėdyje.

Pagal Rusijos įstatymus minėtasis nutarimas buvo būtinas siekiant oficialiai aneksuoti Krymą, o Rusijos Federacijos konstitucinis teismas, per vieną dieną po vadinamosios sutarties pasirašymo priėmęs 2014 m. kovo 19 d. nutarimą, pasitarnavo kaip įrankis Krymo aneksijai pateisinti ir užbaigti. Konstitucinių teismų pareiškime, be kita ko, pažymėta, kad pagal tarptautinę teisę tokia užsienio teritorijos aneksija yra agresijos aktas ir negali būti pateisinta jokiais sumetimais, o Rusijos Federacijos konstitucinio teismo nutarimas laikytinas sunkiu tarptautinės teisės pažeidimu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.