Naujienų srautas

Lietuvoje2018.01.17 15:04

Dėl padėties žemės ūkyje G. Landsbergis siūlo imtis parlamentinio tyrimo

ELTA 2018.01.17 15:04

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis siūlo Seimui sudaryti laikinąją tyrimų komisiją „Dėl nerimą keliančios padėties Lietuvos žemės ūkio sektoriuje“, kurioje dirbtų 13 Seimo narių. 

Pagal siūlomą projektą, komisijos nariais gali būti tik tie Seimo nariai, kuriems dėl atliekamo tyrimo objektų nekyla viešųjų ir privačių interesų konfliktų. Kadangi tyrimo metu gali būti susiduriama su konfidencialiais fizinių ir juridinių asmenų duomenimis siūloma, kad komisijos nariais gali būti tik tie Seimo nariai, kurie turi teisę dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija, žymima slaptumo žyma „Slaptai“.

G. Landsbergio teigimu, pirminį dokumento tekstą sudaro 30 klausimų komisijai, kurių išsamus tyrimas padėtų atsakyti į viešojoje erdvėje „kilusias dvejones dėl žemės užgrobimo, vekselių naudojimo žemės ūkio versle bei trąšų rinkos skaidrumo“. 

„Laikinoji tyrimo komisija turėtų nustatyti, ar šiandien galiojantis teisinis reguliavimas yra veiksmingas. Jei būtų nustatyta, kad visgi yra įstatymų spragų, komisija turėtų Seimui pateikti pasiūlymus, kaip jas ištaisyti. O nustačius galimos neteisėtos veiklos atvejus nedelsiant kreiptis į teisėsaugos institucijas“, – tyrimo tikslus komentuoja G. Landsbergis.

Politikas inicijuoja parlamentinį tyrimą, „į viešumą nuolat kylant faktams, kaip stambūs žemės ūkio koncernai ir juos valdantys asmenys (patys būdami stambūs žemvaldžiai), naudodamiesi savo užimama dominuojančia padėtimi tiek žemės rinkoje, tiek trąšų, sėklų, žemės ūkio technikos tiekimo ir grūdų supirkimo rinkose spaudžia ūkininkus, stumia juos į skolas ir tokiu būdu vėliau tiesiog užgrobia jų valdomas žemes ir turtą bei, naudodamiesi įvairiomis schemomis ir apeidinėdami įstatymus, superka ir valdo daugiau žemės ūkio paskirties žemės, nei leistina 500 ha galimos valdyti žemės ūkio paskirties žemės riba“.

BNS nuotr.

„Faktai, kurie kyla viešumon, yra šokiruojantys ir atskleidžia didžiules sistemines problemas, kuriomis naudojasi nesąžiningi veikėjai. Manome, kad visa tai reikia išsamiai ištirti ir esame paruošę klausimus Seimo laikinajai tyrimų komisijai. Šiandien pradedame konsultacijas su kitų frakcijų Seimo nariais dėl dokumento teksto, papildomų klausimų bei parašų rinkimo. Tikiuosi, kad šiai iniciatyvai pritars ir Ramūnas Karbauskis, taip įrodydamas, jog laikosi nuoseklios pozicijos, jog reikia atsakyti į visus visuomenei kylančius klausimus, o ne tik į tuos, kurie patogūs jam asmeniškai“, – teigia TS-LKD frakcijos seniūnas. 

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas G. Landsbergis kartu kreipiasi į premjerą Saulių Skvernelį, ragindamas į visus kylančius klausimus atsakyti dar iki parlamentinės komisijos sudarymo.

„Į daugelį klausimų galėtų atsakyti premjeras S. Skvernelis ir jam pavaldžios institucijos. Todėl drauge su konsultacijų dėl laikinosios tyrimų komisijos pradžia, siunčiame premjerui klausimus, kuriais jam iki parlamentinio tyrimo pradžios suteikiame galimybę išsklaidyti abejones bei atsakyti į visuomenei iškilusius klausimus dėl susidariusios padėties. Situacijos žemės ūkio sektoriuje klausimas yra ir sisteminis, ir politinis, todėl manau, kad dar iki komisijos pradžios yra sąžininga leisti į klausimus atsakyti pačiam premjerui. Seimas rinksis ir komisijos kūrimo klausimą svarstys kovo mėnesį, pavasario sesijoje. Tiek laiko turi premjeras kylančių klausimų atsakymui“, – teigia G. Landsbergis.

R. Karbauskis: jeigu nori, gali tirti

R. Karbauskis nemato problemos dėl opozicijos iniciatyvos sudaryti laikinąją tyrimų komisiją dėl padėties žemės ūkyje. „Jeigu nori, gali tirti“, – trečiadienį žurnalistams Seime sakė R. Karbauskis.

Tačiau jis nesiėmė atsakyti, ar valdantieji palaikys komisijos sudarymą.

„Matysime, koks bus siūlymas, kas ten bus siūloma. Aš viešoje erdvėje daug prisiskaičiau nesąmonių. Tai jeigu bus rašomos nesąmonės apie trąšas žmonių, kurie iš viso nesupranta, kas tai yra, iš ko jos gaminamos, kas jas importuoja, kokia tvarka importuoja, tai tokiu atveju bus abejojama, ar palaikyti. Bet jeigu ketinimas yra normaliai išsiaiškinti, kas, kodėl valstybėje yra vienokia ar kitokia tvarka, tik aš pasakysiu, kad tą tvarką nustatinėjo patys konservatoriai, tai atitinkamai, matyt, kad tirs patys save, tai mes palaikysime. Bet tikriausia išplėsime klausimus, kodėl konservatorių valdymo laikotarpyje buvo priimti tokie sprendimai, kurie nesukūrė kažkokios kontrolės sistemos. Tai kaltinti mane, kad valstybė kažko nekontroliuoja – neįsivaizduoju“, – sakė R. Karbauskis.

Jis teigė nežinąs, kaip parlamentinis tyrimas galėtų būti susijęs su juo, nes trąšas, pagal nustatytą importo tvarką, importuoja labai daug įmonių.

„Yra truputį keista, kai visa tai suveda į kažkokį asmenį. Yra tvarka, kurios laikosi visos įmonės Lietuvoje, importuojančios trąšas, jų yra keliasdešimt“, – teigė politikas.

BNS nuotr.

Kalbėdamas apie žemę, jis pastebėjo, kad tai vėlgi liečia tūkstančius įmonių, kurios laikėsi Lietuvos Respublikos įstatymų, tų pačių konservatorių priimtų įstatymų.

„Dabar toks naivus teigimas, kad neva jų kažkas nesilaikė, kada patys žino, kad niekas neribojo įmonių skaičiaus, kurios galėjo pirkti žemę, kurias vienas savininkas galėjo turėti. Kai atsirado apribojimai, tų apribojimų ir buvo laikomasi“, – teigė R. Karbauskis.

Jis pasidžiaugė, kad prasidėjo prokuratūros tyrimas, ir jis išsiaiškins ir duos atsakymus. „Tų atsakymų laukia ne tik „Agrokoncerno“ įmonės, tų atsakymų laukia daugelis žmonių, kurie teisėtai įsigijo žemės ir dabar yra kažkokių politikų ar komentatorių kaltinami, neva jie turi daugiau žemės, negu leido įstatymas, kas yra nesąmonė, nes visą laiką notarinės kontoros tikrindavo pirkimą, bet kokį kontraktą, po to įsijungė į tai NŽT su savo leidimais. Jeigu kažkas kažko nekontroliavo ir nežiūrėjo, tai tikriausiai ne pirkėjo ir ne pardavėjo problemos, o tų, kurie to nedarė. Keistas atrodo vaizdas, kai kaltina žemdirbius, kaltina mane tuo, kuo aš negalėjau būti kaltas“, – stebėjosi R. Karbauskis.

Politikas atmetė kaltinimus, kad esą jis bando apeiti įstatymus. „Įstatymų apeiti neįmanoma, jų galima laikytis arba nesilaikyti. Jeigu kažkas sako, kad juos galima apeiti, tai klausimai tiems, kurie tuos įstatymus priiminėjo, kodėl jie priimti tokie, kuriuos galima kažkaip apeiti. Neįmanoma, mano supratimu, nė vieno įstatymo apeiti, jo galima laikytis arba ne. Nė vienas žmogus nėra pasakęs, kad aš nesilaikau įstatymų arba kokia nors įmonė, susijusi su manimi, tų įstatymų nesilaiko.

Reikia pabaigti tą šnekėjimą apie neva galimybę apeiti, nes nesuprantu, kaip tai galima padaryti“, – teigė R. Karbauskis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi

Saulius Skvernelis
LRT FAKTAI 16