Lietuvoje

2018.01.16 22:30

Signataras kun. A. Petrulis išsiskyrė meile lietuvių kalbai ir gimtojo krašto žmonėms

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2018.01.16 22:30

Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga rytoj Lietuvai bus perduotas eksponuoti Vokietijos archyvuose rastas 1918 metų Vasario 16-osios Nepriklausomybės Aktas. Vienas iš 20 jį pasirašiusiųjų buvo kunigas Alfonsas Petrulis. Pasak istorikų, šis signataras, turėjęs labai stiprų lietuvybės jausmą, stengėsi ją puoselėti, šviesti visuomenę ir nepasiduoti Lietuvos lenkinimui.

Signataro Alfonso Petrulio giminaitis, gydytojas chirurgas Kęstutis Petrulis sako apie garsųjį savo senelio brolį  žinantis labai daug, tačiau ne iš tėvų. Grįžę iš Sibiro tėveliai buvę labai įbauginti, apie garsųjį giminaitį bijoję net prasitarti.

Giminaitis sako, kad Vasario 16-osios Akto signataras kunigas A. Petrulis išsiskiria iš to meto visuomenės didele meile lietuvių kalbai ir savo gimtojo krašto žmonėms. Jis niekada nebuvo skiriamas kunigauti prestižinėse parapijose – tik nutolusiose  nuo centro ir mažose. Mat visur kur buvęs, aršiai kovojęs už lietuvybę, norėjęs, kad pamaldos bažnyčioje būtų laikomos ne tik lenkų, bet ir lietuvių kalba.

Viena iš svarbių kunigo A. Petrulio veiklų buvo parapijose, kur jis kunigavęs sukurti stiprų lietuvių chorą. Už lietuvybės puoselėjimą ir rūpinimąsi žmonių švietimu 1917 m. lietuvių konferencijoje, kunigas buvo išrinktas į Lietuvos Tarybą. 1918 m. vasario 16-ąją kartu su kitais Lietuvos Tarybos nariais A. Petrulis pasirašė Lietuvos Nepriklausomybės Aktą. Po metų už lietuvybės puoselėjimą du kartus lenkų kareivių buvo suimtas ir kalintas.

Plačiau apie tai – Virginijos Motiejūnienės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.