Lietuvoje

2018.01.16 16:52

R. Karbauskio šeimos žemės sudomino ir Generalinę prokuratūrą: inicijuos tyrimą

BNS, 15min.lt 2018.01.16 16:52

Po 15min tyrimo apie Ramūno Karbauskio šeimos valdomas žemes tyrimą pradėjo ir viešąjį interesą gins Generalinė prokuratūra. Taip pat žiniasklaidoje paskelbtą informaciją bei gautą pranešimą dėl R. Karbauskio elgesio trečiadienį nagrinės Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK).

Prokuratūra skelbia, kad atsižvelgiant į žiniasklaidoje paskelbtą informaciją apie atvejus, kai keli juridiniai asmenys galimai bendrai valdo didesnius nei teisės aktuose nustatyti 500 hektarų žemės ūkio paskirties žemės plotus, Generalinėje prokuratūroje priimtas sprendimas inicijuoti tyrimą ginant viešąjį interesą.

„Jo metu bus tikslinama dabar žinoma pradinė informacija, renkami dokumentai bei papildomi duomenys.

Atlikus tyrimą ir įvertinus gautus duomenis bus priimtas sprendimas, ar yra įstatyme nustatyti pagrindai kreiptis į teismą“, – rašoma prokuratūros pranešime. Tyrimas pradėtas Generalinės prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriuje.

„Tai nėra baudžiamamasis persekiojimas ar ikiteisiminis tyrimas – jokiu būdu. Tai yra civilinės priemonės, vėliau gali būti kreipiamasi dėl sutarčių panaikinimo. Tai nėra apriori aišku, kad tai pasieks teismą. Tiesiog pradedamas tyrimas, kad būtų galima surinkti visus sprendimui priimti reikalingus dokumentus ir duomenis. Ir tik kaip bus jų visuma, bus priimtas sprendimas, ar yra vis dėl to teisiniai pagrindai kreiptis su ieškiniu į teismą“, – BNS sakė Generalinės prokuratūros atstovė Elena Martinonienė.

Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatyme rašoma, kad pagal prokuroro, ginančio viešąjį interesą, pareikštą ieškinį teismo sprendimu iš žemės ūkio paskirties žemės įgijėjo paimamas ir perduodamas valstybės nuosavybėn žemės plotas, kuris įsigytas pažeidžiant nurodytus reikalavimus.

Valstybė Lietuvos Respublikos vyriausybės nustatyta tvarka asmeniui atlygina paimto žemės ūkio paskirties žemės ploto žemės įsigijimo kainą arba vidutinę rinkos vertę, kurios dydis nustatomas pagal žemės verčių zonų žemėlapius, jeigu vidutinė rinkos vertė yra mažesnė.

BNS nuotr.

R. Karbauskis: prokuratūra atsakys į visus klausimus

Po pradėto prokuratūros tyrimo pats R. Karbauskis socialiniame tinkle „Facebook“ dar kartą parašė nuolat jo kartojamą motyvą, kad įstatymai nebuvo pažeisti.

„Dar kartą atsakingai pareiškiu, kad nei aš, nei mano šeima įstatymų nepažeidžiame. Pagaliau baigsis manipuliacijos ir interpretacijos. Prokuratūra atsakys į visus klausimus“, – rašė R. Karbauskis.

Informaciją tirs ir VTEK

VTEK trečiadienį nagrinės žiniasklaidoje paskelbtą informaciją bei gautą pranešimą R. Karbauskio elgesio.

15min pranešimas VTEK susijęs su tuo, ar R. Karbauskis savo privačių interesų deklaracijoje nurodė dovanojimo sandorį, kai padovanojo pinigus savo vaikams.

Praėjusį penktadienį politikas 15min teigė dovanojęs savo vaikams dividendus. Politikui žurnalistės klausime buvo paminėta, kad jo sūnūs nuo 2014 metų į savo įmones įnešė milijonines sumas, buvo klausiama, iš kur pas jo vaikus tokie pinigai, nes jis pats jokios paskolos nėra deklaravęs. Tuomet „valstiečių“ lyderis atsakė, jog jis gauna dividendus ir juos dovanoja savo vaikams.

„Aš išsiiminėju dividendus, moku valstybei pinigus. Ir aš tuos dividendus, kuriuos išsiiminėju, dovanoju savo sūnums“, – 15min praėjusį penktadienį teigė „valstiečių“ lyderis.

Jo vaikai į dvi įmones pastaraisiais metais įnešė apie 7 milijonus eurų ir padidino bendrovių įstatinius kapitalus.

Taip pat R. Karbauskis savo privačių interesų deklaracijoje apskritai nėra nurodęs nei vienos savo dviejų sūnų, brolio, sesers įmonės.

BNS nuotr.

Pripažįsta pavėlavęs deklaruoti sandorį

Tačiau antradienį R. Karbauskis jau pateikė kitokią įvykių versiją. Jis sako, kad tie 7 milijonai eurų buvo skolinti iš banko, o politikas vaikams pinigų padovanojo visai neseniai. Tiesa, „Žinių radijui“ R. Karbauskis pripažino laiku nedeklaravęs vieno dovanojimo sandorio, kuris įvyko prieš kelis mėnesius.

„2015, 2016 metais, tai yra bankų kreditai, kuriuos verslas ima vystyti verslui, bet kokiu atveju mano vaikų įmonės yra pasiskolinusios didžiules sumas lėšų. Vieną sykį, kada man teko dovanoti, tai buvo prieš du mėnesius. Tai va mano pažeidimas, aš dabar galiu tą pripažinti, aš vėluoju truputį uždeklaruoti tą vieną dovanojimą.

Čia yra praeitais metais įvykęs pabaigoj metų dovanojimas, čia nieko bendro neturi su tuo, ką rašo. Ten buvo iš bankų kredito“, – kalbėjo R. Karbauskis.

Nematoma šeimos imperija

Pirmadienį 15min tyrimas atskleidė, jog R. Karbauskio artimiesiems priklausančios įmonės supirkinėja žemes arba perima jas iš „Agrokoncernui“ prasiskolinusių ūkininkų. Pats „Agrokoncernas“ ir jo dukterinės įmonės daugiau žemės įsigyti negali – mat tada būtų pažeistas draudimas įmonėms turėti daugiau nei 500 hektarų žemės ūkio paskirties žemės.

Su „Agrokoncernu“ oficialiai nesusijusios įmonės, kaip rodo 15min surinkti duomenys, supirktą žemę kartais nuomoja tam pačiam „Agrokoncernui“. Taip R. Karbauskio verslas gali naudotis papildomais žemės plotais ir apeiti įstatyme numatytus apribojimus.