Lietuvoje

2018.01.16 14:19

Prezidentė: specialios komisijos sukelia įtarimų, kad tai – neadekvatus instrumentas

Jei Seimo komitetui kažkas neaišku, galima prašyti, kad papildomą tyrimą atliktų atsakingos institucijos, nes tokios ekspertinės patirties Seimas ir negali turėti, apie sukurtą komisiją LRT veiklai tirti sako prezidentė Dalia Grybauskaitė. „Bet kurios specialiosios komisijos sudarymas visada sukelia įtarimų, kad tai – neadekvatus instrumentas, panašus į susidorojimą, o ne į tikrą norą ištirti vienos ar kitos organizacijos skaidrumą ar neskaidrumą“, – pastebi šalies vadovė.

– Iš žiniasklaidos paviešintų faktų apie „Agrokoncerno“ veiklą akivaizdu, kad žemės pirkimo ir pardavimo įstatymas netobulas, numatyti saugikliai neveikia, todėl žemės galima turėti daugiau nei 500 hektarų. Ką apie tai manote?

– Esame ir anksčiau minėję, kad šiame įstatyme vis dar išlikę trūkumų, jį reikia tobulinti. Didžiausia čia matoma problema – nebuvo priežiūros, kaip įstatymas vykdomas, nebuvo ir vykdymo mechanizmo. Tai jau vykdomosios valdžios apsileidimas ir Žemės ūkio ministerija turėtų skubos tvarka galvoti apie įstatymo pataisas. Taip pat būtina numatyti įstatymo priežiūros mechanizmą.

– Ką manote apie Seimo sudarytą LRT tyrimo komisiją?

– Pirmiausia, visos specialiosios komisijos turi turėti labai aiškius tikslus ir atitikti Konstitucijos nubrėžtus rėmus. Jei yra neaiškumų ar klausimų dėl LRT finansinės veiklos, pagal administracinę teisę ir įstatymus tai turi ištirti specialios institucijos.

Priežiūrą ir kontrolę vykdo Seimo komitetas, bet jei kažkas jam neaišku, galima kreiptis ir prašyti Valstybės kontrolės, Viešųjų pirkimų tarnybos ir kitų institucijų, kad jos atliktų papildomą tyrimą. Tokios ekspertizės ir ekspertinės patirties Seimas ir negali turėti. Bet kurios specialiosios komisijos sudarymas visada sukelia įtarimų, kad tai – neadekvatus instrumentas, panašus į susidorojimą, o ne tikrą norą ištirti vienos ar kitos organizacijos skaidrumą ar neskaidrumą.

Todėl labai linkėčiau LRT nebijoti ir teikti visą reikalingą informaciją, vykdyti tai skaidriai. O Seimui palinkėčiau neišeiti už Konstitucijos numatytų rėmų.

– Apie alkoholio kontrolės įstatymą ir jo pasekmes. Šis įstatymas sukėlė didelę visuomenės priešpriešą.

– Kaip ir minėjome, išties daugelis įstatymų turi labai bendras nuostatas dėl vienokio ar kitokio politinio principo, vėliau eina poįstatyminiai aktai, t. y. vyriausybės nutarimas, ministerijų lygmens dokumentai ir tada – išaiškinimai, kuriuos turi atlikti vykdomosios organizacijos. Tai jau grynai vykdomosios valdžios – vyriausybės ir jai pavaldžių institucijų – priežiūros mechanizmas.

Deja, šis įstatymas priimtas praėjusių metų viduryje, bet per pusę metų nebuvo pasiruošta jį įgyvendinti, todėl, be jokios abejonės, vyriausybė turi imtis skubių priemonių, [...] kad reikiami išaiškinimai būtų laiku pateikti (ir jie turėjo būti pateikti). O jei manome, kad kažko trūksta ar poįstatyminiai aktai ne viską gali išaiškinti, reikia detaliau papildyti patį įstatymą.