Lietuvoje

2012.07.06 15:12

Iki Lietuvos pirmininkavimo ES lieka metai

2012.07.06 15:12

Kitų metų liepą Lietuvos lauks didžiausias jos istorijoje darbas – vadovauti vienai pagrindinių Europos Sąjungos institucijų.

Kitų metų liepą Lietuvos lauks didžiausias jos istorijoje darbas – vadovauti vienai pagrindinių Europos Sąjungos institucijų.

Likus metams iki Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungai pradžios, jau sudarytos pirmininkavimo komandos, numatyti pagrindiniai renginiai, kurių, vien Lietuvoje bus per 200, praneša LTV naujienų tarnyba.

Europos Sąjungos Tarybos būstinė Briuselyje pavadinta garsaus viduramžių belgų humanisto Justus Lipsius vardu. Čia vyksta skirtingų sričių ministrų iš 27 valstybių susitikimai, o jiems kas pusmetį vadovauja vis nauja Europos Sąjungos valstybė. Šiandien čia dar kabo Danijos simbolika, per kelias dienas ją pakeis Kipro, o kitąmet – Airijos ir Lietuvos atributika.

„Požiūris į Lietuvą – teigiamas. Tai viena iš naujųjų Europos Sąjungos valstybių, kuri pasirodė gana gerai. Net jei ir buvo keletas problemų įstojus, valstybė sugebėjo jas išspręsti. Manau, kad per pirmininkavimą Lietuva bus domimasi, ir, jei reikės, valstybės padės, kaip ir dabar padeda pirmininkaujančioms šalims, neturinčioms pakankamai patirties“, – teigė Europos politikos centro ekspertas Janis Emmanouilidis.

Perėmusi pirmininkavimą, Lietuva daugiausia dėmesio ketina skirti energetiniam saugumui, santykiams su Europos Sąjungos rytinėmis kaimynėmis, Bendrijos sienų apsaugai ir Baltijos jūros regionui. O pagrindinis uždavinys kitų metų antrąjį pusmetį bus Europos valstybių ekonomikos skatinimas.

Perėmusi pirmininkavimą, Lietuva turės vadovauti skirtingų sričių Taryboms, bus atsakinga už kelių šimtų darbo grupių veiklą ir sklandų Europos Sąjungos teisės aktų kūrimą.

Lietuvos politikai atstovaus Tarybai derybose su Europos Parlamentu ir Komisija, turės surengti per tris tūkstančius susitikimų Briuselyje ir Liuksemburge, atsiskaityti Europos Parlamento posėdžiuose. Ekspertai pastebi, kad šios pareigos valstybei bus didžiulis krūvis ir pirmininkavimą lygina su brandos egzaminu.

„Iš Lietuvos daug nesitikima, nes pirmininkaus pirmą kartą. Šalis palyginti maža ir visi žino, kokia našta Lietuvos valstybės tarnybai bus atlikti jai skirtas pareigas. Jei valstybė sėkmingai baigia pirmininkavimą, tai didelis pliusas. Būsite vertinami pagal tai, kaip dirbsite“, – pažymi J. Emmanouilidis.

Pasak Užsienio reikalų ministerijos, vadovavimas vienai pagrindinių Europos Sąjungos institucijų bus galimybė padidinti savo įtaką Europoje, o tai naudinga ir šalies verslui.

Spaudos centro salėje Lietuvos ministrai po kiekvieno Tarybos susitikimo turės atsakyti į tarptautinės žiniasklaidos klausimus. O klausimų bus įvairiausių –Nuo bankų sektoriaus stiprinimo, iki anglies dvideginio mažinimo ar migracijos politikos. Bet svarbiausia užduotis Lietuvos atstovų lauks prie apvalaus stalo, kur reikės suderinti jau 28 valstybių interesus ir sugebėti kalbėti visos Europos Sąjungos Tarybos vardu.