Lietuvoje

2013.06.19 09:24

Lietuviai sukosi itališkoje sukčiavimo karuselėje (atnaujinta)

Erika Fuks, DELFI.lt2013.06.19 09:24

Lietuvos institucijos prisidėjo demaskuojant itališką karuselinio sukčiavimo schemą. Nelegalioje finansinio sukčiavimo schemoje cirkuliavo apie 150 mln. eurų.

Lietuvos institucijos prisidėjo demaskuojant itališką karuselinio sukčiavimo schemą. Nelegalioje finansinio sukčiavimo schemoje cirkuliavo apie 150 mln. eurų.

Lietuvos Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) ir kitos šalies bei užsienio teisėsaugos institucijos vykdė tyrimą, kurio metu buvo atskleista tarptautinė sukčiavimo ir pinigų plovimo schema.

Italijos piliečių vadovaujama grupė, per įmonę, kuri buvo registruota Lietuvoje, taip pat Slovėnijoje, Didžiojoje Britanijoje ir Italijoje, vykdė nelegalias operacijas, kurių tikslas buvo išgrobstyti pridėtinės vertės mokestį (PVM).

Nustatyta, kad dalis organizuotos grupės narių veikė Vilniuje, todėl buvo atliktos kratos sostinėje, viena jų – Vilniaus Užupio rajone įsikūrusiame bute.

„Dokumentai buvo slepiami balkone, sudėti į plastikinę dėžę, užpilti vandeniu ir prispausti akmenimis, panašiai kaip agurkai marinuojami“, – vaizdo medžiagą komentavo FNTT direktorius pulkininkas Kęstutis Jucevičius.

Pasak jo, dokumentai buvo ruošiami naikinti, nes tai buvo finansinės apskaitos dokumentai, tačiau FNTT specialistams pavyko atkurti juose esančius duomenis.

Šiuo metu tyrimo etapas Lietuvoje yra baigtas ir jis bus perduotas tirti kitai valstybei – Italijai.

Nustatyta, kad pinigai buvo plaunami per vadinamąją karuselinio sukčiavimo schemą, kurios bendra sandorių vertė siekia 150 milijonų eurų, Lietuvoje pavyko apriboti teises į 1,4 mln. litų lėšų.

„Karuselinis“ sukčiavimas vyskta tuomet, kai Europos Sąjungoje (ES) veikianti įmonė vykdo tarpvalstybinį prekių tiekimą dingusiam arba neegzistuojančiam ūkio subjektui, perkančiam prekes be PVM pagal ES teisės aktus. Prekės toliau tiekiamos kitam pirkėjui šalies viduje, o dingęs ūkio subjektas iš vietinės mokesčių inspekcijos pareikalauja grąžinti PVM ir biudžetas negauna pajamų.

Įtaria italų mafiją

Tyrimo duomenimis, fiktyvių įmonių dokumentuose buvo nurodyta, kad jos vykdo prekybą metalais ir kitas su šia sritimi susijusias veiklas.

Anot vidaus reikalų ministro Dailio Alfonso Barakausko, tikėtina, jog ši schema yra įkurta vienos italų nusikalstamos grupuotės, siejamos su italų mafija, tačiau konkrečios grupuotės pavadinimo jis nepasakė.

Lietuvoje įtarimai pareikšti 2 asmenims, tačiau žinoma, kad nusikalstamoje veikloje dalyvavo ir daugiau asmenų.

Skaičiuojama, kad žala Lietuvos biudžetui yra didesnė nei 300 tūkst. litų, tačiau ji yra gerokai mažesnė nei kitoms šalims, nes nusikaltimas buvo operatyviai sustabdytas.

Didesnę žalą patyrė Bulgarija – apie 30 mln. eurų, taip pat Italija ir Didžioji Britanija.

Dažniausia žala grobstant mokesčius – per PVM

Prie atlikto tyrimo Lietuvoje iš esmės prisidėjo Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI), kurios duomenimis, sukčiavimas grobstant PVM yra viena patraukliausių schemų sukčiams.

„Dažniausiai nustatomi šalies mokesčių mokėtojų daromi piktnaudžiavimai, susiję su fiktyvių ūkinių operacijų apskaitymu įmonių buhalterinėje apskaitoje, nepagrįstai į PVM atskaitą įtraukiant tam tikras PVM sumas, siekiant sumažinti mokėtiną mokestį arba suformuoti mokesčio permoką, kuri susigrąžinama arba įskaitoma kitų mokesčių įmokoms. Taip gali būti „išplaunamos“ įmonės piniginės lėšos, pervedant jas už faktiškai negautas paslaugas arba prekes“, – kas yra „karuselinis“ sukčiavimas paaiškino VMI viršininko pavaduotojas Artūras Klerauskas.

Pasak jo, iš visų piktnaudžiavimų savo „pelningumu“ ir valstybei padaroma žala išsiskiria sukčiavimas tarptautiniu mastu, kuomet į nusikalstamą veiklą gali būti įtraukiamos dešimtys įmonių skirtingose ES šalyse, tarp kurių yra įforminami fiktyvūs sandoriai, siekiant vienose šalyse PVM nesumokėti, o kitose – jį apgaulės būdu susigrąžinti iš valstybių biudžeto.

„Toks sukčiavimo būdas dar vadinamas „karusele“. Pagal savo mastą ir nukalstamos veiklos „pelningumą“ PVM sukčiavimas yra šalia tokių nusikaltimų, kaip prekyba ginklais, narkotikais ir žmonėmis. Vien tik ES šalys kiekvienais metais dėl to praranda milijardus eurų“, – dėstė A. Klerauskas.

Mokesčių inspekcija primena, kad 2012 m. atliekant mokestinius patikrinimus ir tiriant mokesčių mokėtojų padarytas nusikalstamas veikas, VMI nustatė apie 310 mln. Lt nesumokėtų mokesčių, iš jų PVM – apie 170 mln. Lt.

2013 m. I ketv. atliekant mokestinius patikrinimus ir tiriant mokesčių mokėtojų padarytas nusikalstamas veikas, VMI nustatė apie 122 mln. Lt nesumokėtų mokesčių, iš jų PVM – apie 73 mln. Lt.

Paieškos rezultatai

20180218

Įkelk naujieną

Nuotraukos
Nuotraukos
Kelkite nuotraukas tiesiai iš kompiuterio arba spauskite pridėti nuotrauką/as
Nuorodos į audiovizualinę informaciją
Autorius