Naujienų srautas

Lietuvoje2018.01.09 11:55

Prieš mūšį Seime dėl universitetų iš LEU rektoriaus posto atsistatydina A. Gaižutis

Prieš penktadienį planuojamą trijų universitetų jungimo svarstymą Seime – rokiruotė Lietuvos edukologijos universitete (LEU). Pirmadienį posėdžiavusi šio universiteto taryba pritarė rektoriaus Algirdo Gaižučio atsistatydinimui. Taryba taip pat pritarė, kad LEU, kartu su Aleksandro Stulginskio universitetu (ASU), būtų prijungti prie Vytauto Didžiojo universiteto (VDU). Dėl universitetų jungimo būdo trečiadienį turėtų apsispręsti parlamento Švietimo ir mokslo komitetas.

Kaip rodo 15min turimi dokumentai, pirmadienį Algirdo Raslano vadovaujama LEU taryba priėmė sprendimą vietoje A. Gaižučio laikinai į universiteto rektoriaus pareigas skirti Viliją Salienę, kuri yra LEU studijų prorektorė.

Pagal nutarimą, ji rektoriaus pareigas eis iki tol, kol viešo konkurso būdu bus išrinktas LEU rektorius.

Su A. Gaižučiu 15min antradienį susisiekti nepavyko, tačiau A. Raslanas sakė, kad rektorius traukiasi pats. Simboliška, paskutinė jo diena pareigose – penktadienis. Tą pačią dieną Seimas skubos tvarka ketina nuspręsti, leisti ar ne trims universitetams susijungti ir kokiu būdu – prijungimo ar sujungimo.

„Nėra čia tokio ryšio, dėl to, kad rektorius tiesiog prašė laiko susitvarkyti dokumentus, todėl taip ir išėjo“, – sakė jis.

Anot A. Raslano, A. Gaižutis traukiasi dėl asmeninių priežasčių.

A. Raslanas vylėsi, kad trijų universitetų susijungimo procesas pajudės, tačiau greitai niekas nevyksta – Seimas turės tvirtinti jungimosi sąlygas, statutą.

„Reikės išrinkti ir Senatą, nes universitetas negali likti be vadovavimo. Integraciniai procesai bus labai sudėtingi“, – aiškino LEU atstovas.

Trijų universitetų jungimo panoro E. Jovaiša

Gruodžio viduryje Studijų ir kokybės vertinimo centras pranešė, kad spalio mėnesį vizitavusi tarptautinė ekspertų grupė neigiamai įvertino dvi iš keturių LEU veiklos sritis. Tai sudaro prielaidas apskritai likviduoti šią aukštąją mokyklą.

Tačiau į Seimą išrinktas ir Švietimo ir mokslo universiteto pirmininku tapęs „valstietis“, 1977-2016 metais įvairiose pareigose LEU dirbęs Eugenijus Jovaiša stengiasi, kad šis universitetas žūtbūt išliktų.

Gruodžio 15 dieną jis registravo projektą, pagal kurį VDU, LEU ir ASU būtų reorganizuojami sujungimo būdu į plačios aprėpties Vytauto Didžiojo universitetą.

Tačiau šį pasiūlymą vertinęs Seimo Teisės departamentas pareiškė, kad toks reorganizavimo būdas, kai universitetai jungiami į vieną juridinį asmenį, kuris jau veikia šiuo metu, neatitinka Civilinio kodekso.

Anot departamento, sujungimas reiškia, kad turi atsirasti naujas juridinis asmuo, kuriam pereina visos reorganizuotų juridinių asmenų teisės ir pareigos. Tai reiškia, kad universitetai baigia gyvuoti ir kuriamas naujas juridinis asmuo, kuris negali vadintis vieno iš jį sudarančiųjų pavadinimu, nes tai tiesiog klaidintų visuomenę. Anot departamento, norint kad universitetas vadintųsi VDU, kitus universitetus reikia prie jo prijungti.

Eugenijus Jovaiša, BNS nuotr.

Taigi, sujungimo atveju tektų kurti naują universitetą, o tai reiškia, rinkti naują jo vadovybę ir tikėtina, kad universitetai susitartų dėl lygiateisio dalyvavimo naujojoje aukštojoje mokykloje. Tai reiškia, kad VDU rektorius netektų pareigų ir niekas neduoda garantijų, kad jis būtų išrinktas iš naujo.

Tuo metu LEU ir ASU prijungimas prie VDU gerokai sumažintų prijungiamų universitetų teises, tikėtina, kad jie veiktų kaip VDU padaliniai.

E. Jovaišos vadovaujamas komitetas gruodį balsavimu pritarė, kad reorganizacija vyktų prijungimo būdu, tačiau koks sprendimas bus priimtas Seimo salėje – neaišku. Be to, komitetas prie šio klausimo žada grįžti trečiadienį.

A. Kubilius siūlo likviduoti LEU

Prijungimo būdui pritarė ir pirmadienį posėdžiavusi LEU Taryba. Tuo metu ASU Senatas ir Taryba yra pritarę reorganizacijai susijungimo būdu.

Antradienį konservatorius Andrius Kubilius registravo pasiūlymą, kuriuo siūloma nepritarti trijų universitetų jungimui, o LEU Tarybai ir Vyriausybei apsvarstyti ir pateikti Seimui sprendimo dėl Lietuvos edukologijos universiteto likvidavimo projektą. Taip pat pasiūlyti Vyriausybei pasirengti paskirti likvidatorių, patvirtinti likvidavimo projektą, kuriame taip pat būtų nustatyta, kaip toliau bus naudojamas šiuo metu Lietuvos edukologijos universiteto valdomas turtas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi