Lietuvoje

2018.01.09 10:25

Neatsargūs pėstieji ir vairuotojai su bauda gaus žvakutę

Per pirmąsias sausio dienas keliuose jau žuvo 6 žmonės, pernai per tą patį laikotarpį tokių tragedijų buvo 2. Dauguma žuvusiųjų šiemet – pėstieji. Matydama tokią prastą situaciją policija imasi veiksmų. Anksčiau keliuose nematomiems pėstiesiems pareigūnai dažniausiai duodavo atšvaitą ir palinkėdavo saugios kelionės. Tačiau nuo šiol be atšvaito visi dar gaus baudą ir žvakutę.

Antradienį Policijos departamentas surengė netradicinę spaudos konferenciją. Pasistatę palapinę šalia Vilniaus Sėlių gatvės pėsčiųjų perėjos, likus pusvalandžiui iki pirmojo dienos skambučio mokyklose, pareigūnai į pamokas skubantiems mokiniams ir kitiems praeiviams dalijo atšvaitus.

Tuo tarpu Lietuvos kelių policijos tarnybos viršininkas Vytautas Grašys susirinkusiems žurnalistams paskelbė apie naują akciją „Kiekvienas yra pėsčiasis“.

„Sausio–vasario mėnesiais organizuosime akciją, kelių policija vykdys prevencinę priemonę, kai asmeniui, tamsiame kelyje neturinčiam atšvaito arba šviesą atspindinčios liemenės, bus surašomas administracinio nusižengimo protokolas, bus įteikiamas atšvaitas ir žvakutė. Taip pat ir vairuotojams, kurie nevykdys savo pareigų pėstiesiems, bus įteikiama žvakutė.

Oro sąlygos, nesant sniego, lemia tai, kad vis daugiau žmonių yra nematomi keliuose. Kad ir kiek dalytume atšvaitų, kad ir kokią formą pasirinktume, žmonės, nors ir daugiau pradeda segėti atšvaitus, ypač kaimo vietovėse, neapšviestose vietose, tačiau eismo dalyvių sąmoningumas verčia mus susirūpinti ir imtis tam tikrų priemonių, kad paskatintume saugų dalyvavimą eisme“, – sakė V. Grašys.

Žmonėms už vaikščiojimą neapšviestuose keliuose be atšvaitų gresia nuo 20 iki 40 eurų baudą, o pėsčiųjų nepraleidę vairuotojai gali ir netekti teisių. Šiemet jau nubaustas 81 pėsčiasis.

Akcijos metu policija budės tamsiuose kelio ruožuose. Taip pat daugiau pareigūnų išvysime prie pėsčiųjų perėjų, čia bus stebima, ar vairuotojai praleidžia pėsčiuosius.

V. Grašys tikisi, kad žvakė padės žmonėms susimąstyti apie savo ir artimųjų gyvybes. 

„Turime motyvuoti žmones saugiai dalyvauti eisme ir pirmiausia patiems pasirūpinti savo saugumu eisme. Niekas jūsų neišgelbės, jei nesirūpinsite savo saugumu, nedėvėsite šviesą atspindinčių liemenių tamsiu paros metu, neįsitikinsite, ar saugu kirsti pėsčiųjų perėją.

Manome, kad žvakę gavę žmonės pasidalys patirtimi su savo artimaisiais, papasakos kitiems ir daugiau žmonių susimąstys. Žvakes bandysime įteikti degančias“, – sakė kelių policijos vadovas.

Pėsčiųjų saugumas yra didelė problema, nes iš 192 keliuose 2017 metais žuvusių žmonių 68 buvo pėstieji.

Vyriausiasis policijos kapelionas Algirdas Toliatas ragino vairuotojus pristabdyti, praleisti kitus eismo dalyvius ir elgtis kultūringiau, taip pat nešioti atšvaitus ten, kur jie yra neprivalomi.

„Tai gali išgelbėti gyvybes. Tos dovanojamos žvakelės kviečia susimąstyti, tai šviesos, išminties, matomumo ženklas, taip pat mūsų trapumo ir nesaugumo simbolis“, – sako A. Toliatas.

V. Grašys priduria, kad dažniausiai be atšvaito ėję žmonės dažnai sugalvoja įvairiausių pasiteisinimų, pavyzdžiui, kad žmogus ir taip šviesiai apsirengęs ar tiesiog pametė atšvaitą.

„Trūksta sąmoningumo, kad atšvaitas reikalingas. Yra mintis nustoti dalyti atšvaitus, tada galbūt žmonės įsigys juos už pinigus ir daugiau segės“, – sako V. Grašys.