Lietuvoje

2018.01.03 13:34

Onkologė atskleidė, kaip išvengti rimtų ligų

LRT.lt2018.01.03 13:34

Specialistai pastebi, kad tinkamas gyvenimo būdas ir mityba ne tik padeda jaustis geriau ir energingiau, bet gali padėti užkirsti kelią onkologinėms ligoms, o diagnozę išgirdusiems žmonėms – palengvinti ligos eigą, rašoma pranešime spaudai.

Onkologinė liga – rimtas ženklas

Gydytojai vis daugiau kalba apie tai, kad jeigu žmogus sužino sergantis onkologine liga, tai toli gražu nereiškia, kad viskas prarasta. Gydytoja onkologė Edita Juodžbalienė sako, kad tai pirmiausia yra ženklas, jog reikia keisti gyvenimo būdą.

„Šiandien tarptautinėse krūties vėžio rekomendacijose aiškiai parašyta – susirgus ir net pasveikus, rekomenduotinas sveikas gyvenimo būdas, svorio korekcija, judėjimas. Įrodyta, kad moterys, kurių KMI didesnis nei 30, patiria didesnę riziką dėl ligos atsinaujinimo ar mirties nuo ligos progresijos. Tai akivaizdus ir tiesioginis įrodymas, kad nutukimas yra daugelio sutrikimų organizme priežastis. Tai taip pat yra mokslinis atsakymas visiems tiems, kurie mano, kad sporto ir judėjimo reikšmė sveikatai pervertinama“, – sako E. Juodžbalienė.

Pasak jos, judėjimas ir fizinis aktyvumas gerina ne tik išorinių raumenų, bet ir vidaus organų kraujotaką, padeda visiems vidaus organams atsistatyti, išsivalyti. Gydytoja savo ruožtu pastebi, kad vėžį nugalėti ar bent jau pristabdyti leidžia vis labiau tobulėjanti medicina.

Martin Barák/Unplash nuotr.

„Kiekviena onkologinės ligos gydymo metodas turi savo ypatumų. Žinoma, daug kas priklauso nuo individualios ligos eigos, jos sudėtingumo, organizmo reakcijų į gydymą. Svarbiausia, kad ligonis bendrautų su medikais, konsultuotųsi ir nebijotų“, – teigia E. Juodžbalienė.

Tais atvejais, kai liga aptinkama jau vėlesnėse stadijose, gydymas dažniausiai neišvengiamas, tačiau jis gali būti išties sėkmingas. Pažengusioms ar itin agresyvios onkologinės ligos formoms gydyti, veiksmingas gali būti ir chemoterapinis gydymas. Jis stabdo vėžinių ląstelių dauginimąsi, o tinkamai parinkus vaistus, šalutinis poveikis minimizuojamas.

„Mes pacientus informuojame, ko jie gali tikėtis gydymo metu, tad jie turi stebėti ir klausytis savo organizmo, dėmesį kreipti į viską – kiek tuštinasi, šlapinasi, ar netirpsta pirštai, ar nėra bėrimų, padidėjusio jautrumo saulei. Taip pat informuojame ir daug kalbamės apie tai, kokių produktų reikėtų vengti, o kokių vartoti daugiau. Visos šios mažos detalės padeda gydantis“, – įsitikinusi E. Juodžbalienė.

Įsiklausyti į organizmą

Specialistai yra įsitikinę, kad vienas žalingas įprotis nesukels ligos. Dažniausiai žalingų įpročių rinkinys – piktnaudžiavimas alkoholiu, rūkymas, nesveiko maisto vartojimas ir nejudrumas – gali lemti ligą. Ląstelių suvėžėjimui reikia ne vienerių metų, o vienas pagrindinių dalykų, galintis apsaugoti organizmą nuo ligų – sveika mityba.

 „Informacijos daug ir įvairios, nesunku pasimesti. Tačiau domėtis, gilintis – būtina. Ir visada konsultuotis su gydytojais – kas ta sveika mityba, kokie produktai naudingi, kokių vengti. Juk egzistuoja šimtai teorijų, ir tik tiksliai jūsų sveikatos būklę žinantis gydytojas tokioje situacijoje bus geriausias patarėjas“, – pastebi gydytoja.

 
Dan Gold/Unsplash nuotr.

Stresas – ligos katalizatorius ir sveikimo trukdis

Norint džiaugtis puikia sveikata nepakanka vien sveikai maitintis, organizmui būtinas – judėjimas, tačiau XXI a. fizinio aktyvumo problemą Pasaulio sveikatos organizacija  išskiria kaip atskirą, o gydytojai tvirtina, kad žmonės nėra linkę domėtis ne tik sveika mityba, tačiau ir sporto nauda organizmui.

„Nereikia lepinti savo kūno, jam reikalingas fizinis krūvis. Judant kur kas geriau dirba mūsų inkstai, išsiskiria tulžis, o žaizdos gyja kur kas greičiau. Apie naudą stuburui ir sąnariams net nekalbu. Jeigu nejudėsime, iš pradžių kentės tik raumenys, tačiau vėliau pakitimai bus matomi ir radiologiškai. Kaip sakė vienas kineziterapeutas – jei suaugusieji daugiau žaistų vaikų žaidimus (bėgiotų, laipiotų ir pan.), nebūtų tiek sergančių. Renkasi žmogus – ar gyventi lovos režimu, ar savo malonumui ir pomėgiams“, – tvirtina gydytoja.

Medikai vienareikšmiškai tvirtina, kad stresas neigiamai atsiliepia sveikatai. Ko gero, ne vienas savo kailiu yra pajutęs, kad po kelių dienų įtempto darbo ima skaudėti nugarą, galvą arba jaučiamės lyg sirgdami gripu, o ilgalaikis stresas gali sukelti dar rimtesnių problemų – infarktą ar onkologinę ligą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.