Naujienų srautas

Lietuvoje2018.01.02 16:54

Lietuvos kariai 2018 m. tęs budėjimus tarptautinėse greitojo reagavimo pajėgose

LRT.lt 2018.01.02 16:54

2018 metais tarptautinėse greitojo reagavimo pajėgose – NATO Greitojo reagavimo pajėgose, NATO Ypač greito reagavimo pajėgose ir kuriamose Jungtinės Karalystės vadovaujamose Jungtinėse ekspedicinėse pajėgose – budės iš viso per 420 Lietuvos karių su priskirta ginkluote ir karine technika, teigiama Krašto apsaugos ministerijos pranešime spaudai.

Visi Lietuvos kariai, priskirti sąjungininkų greitojo reagavimo junginiams, budėjimo metu tarnaus savo nuolatinėse dislokacijos vietose, savo šalyse, tačiau išlaikys labai aukštą parengtį ir, jei būtų priimtas sprendimas siųsti tarptautines pajėgas į operaciją, į nustatytą užduoties rajoną jie bus pasirengę išvykti per nustatytą laiką.

Įvairiuose NATO Ypač greito reagavimo pajėgų komponentuose budės Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų, Specialiųjų operacijų pajėgų, Logistikos valdybos, Karo policijos kariai. 2018 m. antrąjį pusmetį NATO ypač greito reagavimo pajėgoms bus priskirtas ir Lietuvos kariuomenės karinių jūrų pajėgų išminavimo laivas.

2018 m. NATO greitojo reagavimo pajėgose budės Lietuvos kariuomenės Specialiųjų operacijų pajėgų, Sausumos pajėgų, J. Vitkaus inžinerijos bataliono kariai, karo medikai, Logistikos valdybos taktinė kuro užpylimo komanda ir vandens valymo vienetas.

Antrajam 2018 m. pusmečiui NATO greitojo reagavimo pajėgoms bus priskirtas Lietuvos ir Latvijos karo laivų eskadros Lietuvos kariuomenės karinių jūrų pajėgų štabo ir aprūpinimo laivas „Jotvingis“ .

Lietuvos kariai taip pat priskirti budėti ir 2015 m. įsteigtose ir jau šiais metais planuojama visą operacinį pajėgumą pasieksiančiose Jungtinės Karalystės vadovaujamose  Jungtinėse ekspedicinėse  pajėgose. Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotojo pėstininkų bataliono pėstininkų kuopa šiose pajėgose budės Danijos kovinės grupės sudėtyje. Lietuva šioms pajėgoms taip pat yra skyrusi logistines operacijas užtikrinantį Nacionalinį paramos elementą, karo medikus.

Jungtinės ekspedicinės pajėgos  (angl. Joint Expeditionary Force, JEF) – aukštos parengties, remiasi NATO koncepcijomis ir standartais, galės būti panaudotos atsakui į krizę bet kuriame pasaulio taške vykdyti plataus spektro karines operacijas, įskaitant atgrasymo, kovinių veiksmų ir humanitarinės pagalbos teikimo. Jos taip pat galės būti panaudotos NATO, JT, ES operacijoms remti. Tai yra daugianacionalinės pajėgos, joms pajėgumus taip pat skiria Danija, Estija, Latvija, Nyderlandai, Norvegija, o nuo 2017 m. vasaros prie pajėgų prisijungusios Švedija ir Suomija.

JEF Lietuvai – tai dar viena patikima greitojo reagavimo karinė priemonė, leisianti greitai reaguoti į saugumui kylančias grėsmes. Dalyvaudama kuriant JK vadovaujamas ekspedicines pajėgas Lietuva stiprina karinį bendradarbiavimą su šiose pajėgose dalyvaujančiomis šalimis, ir ypač Jungtinė Karalyste, su kuria bendradarbiavimas saugumo ir gynybos srityse pastaraisiais metais tapo intensyvus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi