Lietuvoje

2018.01.02 10:36

Pacientų organizacijos: bus leidžiami bandymai su sergančiaisiais kraujo vėžiu

LRT.lt 2018.01.02 10:36

Paskutinę praėjusių metų darbo dieną sveikatos apsaugos ministrą pavadavęs žemės ūkio ministras Bronius Markauskas pasirašė įsakymus dėl kamieninių kraujodaros ląstelių transplantacijų. Kaip teigiama pacientų organizacijų „Kraujas“ ir „Paguoda“ pranešime žiniasklaidai, ministro įsakymu buvo atsisakyta iki šiol galiojusių kokybę bei pacientų saugumą užtikrinančių reikalavimų.

Tarp tokių – reikalavimas, kad 100 dienų mirtingumas po transplantacijos būtų ne didesnis nei 1 proc., neliko gydytojų ir slaugytojų 2 metų darbo stažo susijusio su transplantacijomis bei nepertraukiamo specialistų skaičiaus užtikrinimo visą parą, rašoma pranešime.

Kraujo ligomis sergančiųjų interesus atstovaujanti asociacija „Kraujas“ ir vaikų vėžio asociacija „Paguoda“ pranešime nerimauja dėl šio sprendimo pasekmių bei išreiškia susirūpinimą dėl galimų grėsmių kraujo vėžiu sergantiems pacientams.

„Manome, kad žemės ūkio ministro B. Markausko pasirašytas įsakymas yra žalingas kraujo vėžiu sergantiems pacientams, nes paverčia juos Kauno klinikų nepatyrusių medikų bandymų objektais. Kaip rodo statistiniai duomenys, Kauno klinikose 100 dienų mirtingumas po kaulų čiulpų transplantacijos yra 5,9 proc., tuo metu Santaros klinikose jis nesiekia ir 1 proc., (t. y. 0,7 proc.). Kalbame apie žmonių gyvybes – iš 100 pacientų, kuriems atlikta kamieninių kraujodaros ląstelių transplantacija, Kaune vidutiniškai miršta beveik 6 asmenys, Vilniuje – mažiau kaip 1“, – susirūpinimą išreiškė asociacijos „Kraujas“ pirmininkė Ieva Drėgvienė.

Pacientus atstovaujančios organizacijos „Kraujas“ ir „Paguoda“ dar 2017 m. lapkričio mėn. kreipėsi į vyriausybę, Sveikatos apsaugos ministeriją su prašymais patikrinti, ar Kauno klinikoms išduota licencija atitinka visus reikalavimus, tačiau, kaip teigiama pranešime, nepateikus argumentuotos nuomonės, buvo pakeisti teisės aktai, kurie, pasak pacientų organizacijų, pritaikyti išimtinai Kauno klinikoms.

„Tokie sprendimai diskredituoja Sveikatos apsaugos ministerijos ir visos valstybės tarnybos vardą, nes jie priimti vienašališkai už uždarų durų – nei specialistai, nei pacientų atstovai, nėra pritarę šiems pakeitimams“, – kalbėjo asociacijos „Paguoda“ vadovė Daiva Žaromskienė.

Pacientus atstovaujančios organizacijos „Kraujas“ ir „Paguoda“ mano, kad teisės aktų pakeitimai –skuboti ir neatitinka kraujo vėžiu sergančių pacientų interesų, taip pat sukels nevienareikšmių neigiamų pasekmių visai Lietuvos sveikatos apsaugos sistemai ir ragina Sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą juos nedelsiant atšaukti.