Naujienų srautas

Lietuvoje2017.12.29 14:11

Ką daryti, kad Naujųjų naktį augintiniai „neliptų“ sienomis?

LRT.lt 2017.12.29 14:11

Naujųjų metų nakties neįmanoma įsivaizduoti be dangų įvairiomis spalvomis nuspalvinančių fejerverkų. Nors žmonės su nekantrumu laukia šios žiemos šventės, keturkojams tai viena nelaukiamiausių naktų metuose. Išgirdus fejerverkų garsus daugelis šunų pabėga, nemažai jų patenka po automobilio ratais, o kartais keturkojai sugalvoja pačiupti petardą ir stipriai apdega. Tad kaip gi teisingai pasirūpinti augintiniu, kad Naujųjų metų naktį jis patirtų kuo mažiau streso?

Šunis veikia netikėti garsai

Jei užsisvajojęs einate gatve ir staiga jums po kojomis sprogsta petarda, natūralu, kad išsigąstate. „PetCity“ klinikos veterinarijos gydytoja Birutė Petraitytė teigia, kad augintinių klausa yra žymiai jautresnė aplinkos garsams, tad fejerverkų garsai gali paveikti jų psichiką ir ateityje jie labai jautriai reaguos į garsus, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Girdėdamas leidžiamus fejerverkus, šuo išgyvena tokius pačius jausmus kaip ir žmogus, sutrikdytas staigaus ir netikėto garso. Šunų širdies ritmas pagreitėja, į kraują išsiskiria adrenalinas ir organizme padidėja streso hormonų cirkuliacija. Tą akimirką pasireiškia gynybiniai instinktai: šuo bėga nuo pavojaus – staigaus garso, dėl to gatvėje būtina augintinį laikyti su pavadėliu, greta savęs, o namuose svarbu uždaryti namų ir balkono duris. Jeigu tuo metu šuo nuo jūsų pabėga, prisikviesti jį bus itin sudėtinga“, – pataria B. Petraitytė.

Patirti mažiau streso įmanoma

Veterinarijos gydytoja priduria, kad ramesni šunys į triukšmą reaguoja drebėjimu, laikosi prisiglaudę prie šeimininkų, dirglesni augintiniai pradeda panikuoti – laksto iš vienos vietos į kitą, jų uodega ir ausys prigludusios, akys išplėstos, jie gali pradėti viską graužti, tuštintis namuose. Jeigu šuo turi širdies problemų, negalima atmesti galimybės, kad ji gali neatlaikyti.

Tačiau B. Petraitytė sako, kad yra įvairių būdų, galinčių padėti išvengti nemalonios keturkojų reakcijos.

„Sukurkite savo augintiniui kampelį, kur jis jaustųsi saugus. Tai gali būti jo narvelis ar kokia dėžė, apdengta antklode. Toje vietoje palikite jo mėgstamiausių žaislų. Galite pabandyti įjungti muziką (klasikinę) arba televizorių, tam kad užmaskuotumėte garsus, sklindančius iš lauko. Prieš fejerverkus leiskite jam išsidūkti, fizinis apkrovimas padeda lengviau reaguoti į aplinkinius garsus“, – pasakojo veterinarijos gydytoja.

B. Petraitytė pastebi, kad daugeliui šunų padeda elastinė juosta, kuria reikia apjuosti augintinio liemenį ir krūtinę.

BNS nuotr.

„Jos veikimo principas – nuolatinis, lengvas spaudimas. Tai leidžia šuniui jaustis patogiai ir saugiai, taip pat atitraukia dėmesį nuo baimių. Tiesa, prekyboje yra tam sukurtų specialių marškinėlių, liemenių. Jų poveikis yra toks kaip ir elastinių juostų: jos tvirtai priglunda prie kūno ir jį atpalaiduoja. Kai kurie šunys poveikį junta jau po pirmo karto, kiti tik po dviejų ar trijų kartų. Beje, vietoj elastinės juostos galite išbandyti šaliką ar kitą patogią juostą“, – sako B. Petraitytė.

Veterinarijos gydytoja nenorintiems išlaidauti pataria pratinti šunį prie triukšmo. Anot jos, augintiniui  galima įjungti fejerverkų sukeliamo garso muzikinį takelį.

„Reikia pradėti nuo tyliausio režimo, po truputį didinant garsą. Tai reikėtų daryti tol, kol augintinis pradeda toleruoti triukšmą. Šį metodą reikia taikyti labai ilgą laiko tarpą (gali trukti nuo 3 savaičių iki 3 mėnesių)“, – aiškina veterinarijos gydytoja.

Dar vienas būdas, padėsiantis augintiniui ramiai ir be jaudulio pasitikti Naujuosius metus – specialūs papildai.

„Visi preparatai yra natūralios sudėties. Jie nesukelia mieguistumo, tiesiog šuo ne taip jautriai reaguoja į išorės dirgiklius, tokius kaip triukšmas. Vienus preparatus reikia naudoti ilgesnį laiką, kad būtų pasiektas norimas efektas, kitus – galima paduoti likus 30 minučių iki fejerverkų. Preparatų veikimo stiprumas priklauso nuo šuns veislės, jo sudėjimo, dėl to prieš vartojimą derėtų pasitarti su veterinarijos gydytoju“, – teigia B. Petraitytė.

Atmintinė šunų šeimininkams, artėjant Naujiesiems metams

1. Per Naujuosius metus augintinį geriau laikyti namuose. Idealiausia – kambariuose į kiemo pusę, kad iš gatvės sklindantis garsas būtų kuo mažesnis.

2. Jeigu vedžiojate šunį lauke, naudokite trumpą pavadį, kad šuo būtų kuo arčiau jūsų. Naujųjų metų išvakarėse neleiskite jam lakstyti laisvai.

3. Sukurkite augintiniui kampą, kuriame jis jaustųsi saugus. Tai gali būti jo narvelis, dėžė apdengta antklode.

4. Įjunkite muziką arba televizorių, tam, kad užmaskuotumėte garsus, sklindančius iš lauko. Augintiniui nuraminti naudokite elastinę juostą, specialius marškinėlius ar papildus.

5. Nepamirškite šunų voljeruose. Jiems būtina sudaryti tokias pačias sąlygas kaip ir namuose augantiems gyvūnams. Voljeruose gyvenantys šunys išgirdę fejerverkus ima panikuoti, bando ištrūkti, blaškosi, trankosi, dėl to patiria itin sunkias traumas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi