Lietuvoje

2017.12.22 16:29

M. Bastys pats mandato neketina atsisakyti

BNS2017.12.22 16:29

Šiurkščiai pažeidęs Konstituciją ir priesaiką sulaužęs parlamentaras Mindaugas Bastys pats mandato neatsisakys.

„Ne, neatsistatydinsiu. Aš šią klaidą paliksiu taisyti Seime. Seimo nariai arba įvertins, kad tai buvo klaida, arba įvertins, kad tai nebuvo klaida, paliksiu tai Seimo nariams“, – žurnalistams penktadienį sakė politikas.

Konstitucinis Teismas (KT) penktadienį paskelbė, kad Seimo narys M. Bastys sulaužė priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją, nuslėpęs savo ryšius su buvusiu KGB darbuotoju Piotru Vojeika.

M. Bastys sako nieko sąmoningai neslėpęs.

„Nieko sąmoningai neslėpiau, tai liudija ir mano pokalbis su Valstybės saugumo departamento darbuotojais, tai liudija ir ekspertas – kada aš kreipiausi į ekspertą dėl to klausimyno, tai iš tiesų klaidinantis klausimas. Konstitucinis Teismas tų argumentų neišgirdo, deja, taigi, ši klaida, kuri buvo mano padaryta, įvertinta kaip šiurkštus pažeidimas“, – teigė politikas.

Jis aiškino, kad pildydamas klausimyną dėl teisės dirbti su slapta informacija nenurodė ryšių su P. Vojeika, nes jis dirbo ne esamos, o buvusios valstybės – Sovietų Sąjungos – saugumui.

„Pažinojau asmenį, dirbusį toje valstybėje, kuri jau nebeegzistuoja. Tai kaip man gali ateiti į galvą pažymėti asmenį, kai valstybės jau nebėra? Juoba, kad jeigu atidžiai skaitytumėte klausimyną, yra prieš tai labai aiškiai dėstomi klausimai dėl KGB struktūrų. Šitame klausime apie KGB struktūras nieko nėra, vien to pakanka žmogų suklaidinti. Aš šiuo atveju tikrai esu suklaidintas, man nėra ko slėpti“, – teigė M. Bastys.

Anksčiau jis buvo žadėjęs pats atsisakyti mandato, jei KT priimtų jam nepalankų sprendimą, tačiau nuomonę pakeitė, nes, jo nuomone, KT pasidavė politiniam spaudimui.

„Iš tiesų, deja, Konstitucinis Teismas konjunktūriškai pasiduoda politiniam spaudimui“, – aiškino M. Bastys.

KT paskelbus išvadą, Seimas spręs dėl M. Basčio mandato panaikinimo. Tam reikia, kad už mandato panaikinimą balsuotų ne mažiau kaip trys penktadaliai Seimo narių, t. y. 85 parlamentarai.

Apkalta M. Basčiui inicijuota ir dėl Valstybės saugumo departamento nurodytų jo ryšių su atominės energetikos korporacijos „Rosatom“ atstovu vadinamu Jevgenijumi Kostinu, Rusijos valstybinio kanalo RTR žurnalistu Ernestu Mackevičiumi, buvusiu Kauno mafijos autoritetu įvardijamu Saturnu Dubininku ir neteisėta veikla įtariamu verslininku Vadimu Pachomovu. Tačiau šių politiko veiksmų KT netyrė.

Dėl minėtų ryšių Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis kovo mėnesį atsisakė suteikti M. Basčiui leidimą dirbti su slapta informacija.

M. Bastys į parlamentą išrinktas Zanavykų vienmandatėje apygardoje. Jeigu jis atsisakytų Seimo nario mandato arba Seimas panaikintų jo mandatą per apkaltą, šioje apygardoje būti surengti nauji rinkimai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.