Lietuvoje

2017.12.22 15:47

Naujasis kalėjimų sistemos vadovas: pertvarka neįvyks per dieną

BNS 2017.12.22 15:47

Penktadienį pareigas pradėjęs eiti naujasis Kalėjimų departamento vadovas Robertas Krikštaponis ragina suprasti, kad bausmių vykdymo sistemos pertvarka neįvyks per vieną dieną.

 Reforma šioje sistemoje prasidėjo reaguojant į jos darbuotojų skundus dėl galimos korupcijos. Teisingumo ministerija nusprendė pertvarkyti Kalėjimų departamento ir probacijos tarnybų struktūrą.

„Nereikia norėti, kad per vieną dieną kas nors pasikeistų, bet palaipsniui, žingsnelis po žingsnelio mes eisime į tobulėjimą“, – po priesaikos Teisingumo ministerijoje žurnalistams sakė naujasis departamento vadovas.

Kitų metų balandžio mėnesį įsigalios teisingumo ministrės Mildos Vainiutės patvirtinta struktūra, sumažinanti Kalėjimų departamento skyrių skaičių nuo 17 iki 12-os. Viena departamento valdyba bus atsakinga už veiklą ir kontrolę, kitas padalinys vykdys kriminalinę žvalgybą, o trečia valdyba atliks administravimo funkcijas.

Tuo metu probacijos tarnybos bus centralizuotos į vieną juridinį asmenį. Nors šią pertvarkos dalį Vyriausybė jau palaimino, jos įsigaliojimo data dar neaiški.

R. Krikštaponis žurnalistams sakė, kad daugelis darbų užtikrinant kalėjimų sistemos pertvarką jau atlikti – dabar svarbu į naujai steigiamas pareigas pasamdyti tinkamus žmones.

„Yra pradėti darbai, (Kalėjimų departamento) struktūra įsigalioja nuo balandžio antros dienos. Iki tol turime pasiskelbti konkursus, turime padaryti, kad jie įvyktų, kad į darbą būtų priimti kompetetingi žmonės“, – teigė naujasis Kalėjimų departamento vadovas.

Bausmių vykdymo sistemoje taip pat vyksta viešųjų pirkimų pertvarka – už tai atsakingas Kalėjimų departamento skyrius padidintas dvigubai. Šis skyrius vykdys maitinimo paslaugų, vaistų ir statybų pirkimus, nes jie yra rizikingiausi, teigia pareigūnai. Ilgainiui jis turėtų vykdyti visus kalėjimų sistemos pirkimus.

„Mano nuomone, šiai dienai ta struktūra yra tikrai veikli, ir atsiras galimybė pareigūnams kilti karjeros laiptais“, – sakė Kalėjimų departamentui nuo rugpjūčio pabaigos laikinai vadovavęs Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo direktorius Viktoras Davidenko.

Pastaruoju metu R. Krikštaponis dirbo bendrovės „Lietuvos energijos gamyba“ prevencijos vadovu, panašias pareigas anksčiau jis ėjo „Vilniaus energijoje“, „Rytų skirstomuosiuose tinkluose“, yra dirbęs statybinės įrangos nuomos įmonės vadovu. Jis daugiau nei 20 metų dirbo policijos sistemoje. R. Krikštaponis teigė per savo darbo policijoje metus nebuvęs tiesioginiais pavaldumo ryšiais susijęs su taip pat ilgai policijoje dirbusiu ministru pirmininku Sauliumi Skverneliu. Pareigūnas tvirtina, kad jie nebuvo ir draugai.

Pertvarka bausmių vykdymo sistemoje brendo nuo pavasario, kai Kauno tardymo izoliatoriaus buhalterė Rasa Kazėnienė pranešė apie pažeidimus šioje įstaigoje. Po to vykusio tarnybinio patikrinimo metu atsistatydino Kalėjimų departamento direktorė Živilė Mikėnaitė, o po tyrimo atleistas Kauno tardymo izoliatoriaus vadovas.

Vasarą R. Kazėnienei apie pažeidimus izoliatoriuje Kaune pranešus antrą kartą, tai įsiūbavo patikrinimus ir kitose bausmių vykdymo įstaigose.

Ž. Mikėnaitei atsistatydinus, konkursą į jos pareigas buvo laimėjęs ankstesnis Kalėjimų departamento vadovas, buvęs vidaus reikalų viceministras Artūras Norkevičius, bet teisingumo ministrė nusprendė jo neskirti į pareigas ir skelbti naują atranką.