Lietuvoje

2017.12.22 14:52

Konstitucinis Teismas: M. Bastys sulaužė priesaiką

Liepa Želnienė, 15min.lt2017.12.22 14:52

Konstitucinis Teismas penktadienį paskelbė, kad Seimo narys Mindaugas Bastys nuslėpdamas ryšius su buvusiu KGB bendradarbiu Piotru Vojeika sulaužė priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją.

Konstitucinio Teismo Seimas prašė įvertinti, ar M. Bastys pažeidė Konstituciją, kai nuslėpė savo ryšius su buvusiu KGB darbuotoju P. Vojeika, nuslėpė žinojęs apie P. Vojeikos ryšius su KGB, melavo Seimo komisijoms, bei tarpininkavo organizuojant neskelbiamus „Rosatom“ atstovų susitikimus su Lietuvos politikais ir diskreditavo Seimą.

Seimo komisija vertino M. Basčio veiksmus ne tik šioje, bet ir praėjusiose kadencijose.

Tačiau Konstitucinis Teismas vertino tik M. Basčio veiksmus dabartinėje kadencijoje ir įvertino, kad M. Bastys Konstituciją šiurkščiai pažeidė ir priesaiką sulaužė tik tuo, kad elgėsi nesąžiningai ir nuslėpė savo ryšius su buvusiu KGB bendradarbiu P. Vojeika pildydamas Valstybės saugumo departamento (VSD) anketą ir siekdamas gauti leidimą dirbti su įslaptinta informacija, kurį įgijęs dėl savo ryšių galėjo sukelti pavojų valstybės paslapčių saugumui.

Konstitucinio Teismas įvertino VSD pateiktą informaciją, kad M. Bastys su P. Vojeika bendravo gana artimai, lankėsi jo namuose, pažinojo šeimos narius ir žinojo apie jo darbą KGB.

Taip pat Teismas atkreipė dėmesį, kad, VSD žiniomis, M. Bastys artimai bendravo ne tik su P. Vojeika, bet ir su kitais Rusijos interesų gynėjais.

Konstitucinis Teismas priimdamas išvadą vertino, kad M. Bastys VSD anketą pildė nė pirmą kartą, tačiau P. Vojeikos nenurodė ir ryšius su juo pripažino tik paklaustas VSD pareigūnų.

M. Bastys tikino, kad nesuprato klausimo formuluotės, tačiau Konstitucinis Teismas įvertino, kad Seimo narys yra išsilavinęs, o klausime aiškiai nurodyta, kad klausiama ne tik apie dabartinių valstybių veikiančius saugumo tarnybų pareigūnus, bet ir apie buvusių valstybių buvusius pareigūnus.

Taip pat akcentuota, kad M .Bastys per apklausas VSD nesakė nesupratęs klausimo ir neprašė jo patikslinti.          

Anksčiau padarytų veiksmų nevertino

Kiti Seimo nutarime išdėstyti argumentai Konstitucinio Teismo nebuvo tirti, nes jų nagrinėjimas buvo nežynibingas šiam Teismui.

Teismas išaiškino, kad Seimo narys gali bendrauti su įvairiausiais asmenimis, tačiau privalo veikti gindamas Lietuvos, o ne savo ar kitų asmenų, kitų valstybių interesus.

Teismas nevertino, ar M. Bastys melavo Seimo komitetui ir komisijai, nes šių kaltinimų užduoties apkaltos komisijai nebuvo suformulavęs Seimas.

Taip pat Konstitucinis Teismas išaiškino, kad negalėjo vertinti veiksmų, kurie buvo atlikti praėjusios kadencijos metu, todėl negalėjo ir vertinti M. Basčio veiklos organizuojant „Rosatom“ atstovo susitikimą su tuomečiu Seimo pirmininku Vydu Gedvilu.

„Neįmanoma Seimo nario atsakomybė už veiksmus padarytus anksčiau jo eitos kadencijos metu“, – teigė Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas pridurdamas, kad vienintelė galimybė tokiam vertinimui būtų, jei Seimo narys būtų padaręs nusikaltimą arba jo pažeidimas būtų ypatingos valstybinės svarbos.

M. Bastys tikina, kad visas apkaltos procesas buvo politizuotas ir neigė sulaužęs priesaiką.

„Aš kategoriškai nesutinku su išvada, kurią suformulavo apkaltos komisija ir po to patvirtino parlamentas“, – sakė M. Bastys.

Pasak jo, šis procesas tėra pavyzdys, kaip galima manipuliuoti ir interpretuoti faktus.

„Aš nuoširdžiai, atsakingai, ištikimai tarnauju Lietuvos valstybei. Tą ketinu daryti ir ateityje, koks bebūtų sprendimas“, – sakė M. Bastys.

Konstituciniam Teismui pripažinus Seimo narį sulaužius priesaiką ar šiurkščiai pažeidus Konstituciją, dėl jo mandato panaikinimo spręs Seimas. Parlamentaro mandatas panaikinamas, jei už tai balsuoja ne mažiau kaip trys penktadaliai Seimo narių, t. y. 85 parlamentarai.

M. Bastys į parlamentą išrinktas Zanavykų vienmandatėje apygardoje. Jeigu jis atsisakytų Seimo nario mandato arba jo mandatą per apkaltą panaikintų Seimas, šioje apygardoje būti surengti nauji rinkimai.

Apkalta M. Basčiui inicijuota dėl Valstybės saugumo departamento nurodytų jo ryšių su atominės energetikos korporacijos „Rosatom“ atstovu vadinamu Jevgenijumi Kostinu, Rusijos valstybinio kanalo RTR žurnalistu Ernestu Mackevičiumi, buvusiu Kauno mafijos autoritetu įvardijamu Saturnu Dubininku ir neteisėta veikla įtariamu verslininku Vadimu Pachomovu.

Dėl šių ryšių Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis kovo mėnesį atsisakė suteikti M. Basčiui leidimą dirbti su slapta informacija.