Lietuvoje

2017.12.21 18:42

Kantrybė trūko – medikai išeis į gatves

ELTA2017.12.21 18:42

Kantrybė trūko – pirmą sausio savaitę medikai išeis į gatves. Taip Eltai teigė Medikų sąjūdžio atstovė Urtė Builytė. Pasak rezidentės, tikimasi, kad į protesto mitingą susirinks visi rezidentai, kurių yra apie 2400, prisijungs gydytojai ir pacientai.

„Būtent žmonės, kuriems teikiame pagalbą, labiausiai suinteresuoti kokybiška sveikatos priežiūra, tad jų palaikymo taip pat tikimės“, – sakė U. Builytė.

Medikų sąjūdžio atstovės teigimu, protesto akcijos tikslas – išreikšti nepasitenkinimą valdančiųjų sprendimu ignoruoti Seimo narių nutarimą 30 proc. didinti darbo užmokestį rezidentams.

Kaip skelbė ELTA, antradienį Seimas atsisakė padidinti algas gydytojams rezidentams iki tokio lygio, kaip buvo nuspręsta. Rezidentų atlyginimus toliau reglamentuos vyriausybės nutarimas, o jiems didinti kitais metais papildomai bus skirta 1,4 mln. eurų.

Pasak Medikų sąjūdžio, tai reiškia, kad rezidentų atlyginimas bus tik keliais eurais didesnis nei 2018 m. didėjantis minimalus darbo užmokestis.

„Eitynėse, kurios sausio pirmą savaitę vyks Vilniuje, sieksime parodyti, kad esame stipri jėga, kad mūsų daug ir negalima nesiskaityti su gydytojais“, – sakė Medikų sąjūdžio atstovė U. Builytė.

Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlymui nustatyti specialią tvarką, pagal kurią būtų užtikrintas algų didėjimas nuo kitų metų sausio 1 d. Nustatyta, kad skaičiuojant atlyginimus jaunesniajam gydytojui rezidentui turi būti taikomas bazinio darbo užmokesčio (mėnesinės algos) koeficientas – 3,5, o vyresniajam gydytojui rezidentui – 4.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informavo, kad nuo kitų metų sausio 10 proc. bus didinamos gydytojų rezidentų algos, tam valstybės biudžete yra papildomai skirta 1,4 mln. eurų. Nuo sausio mėnesio jaunesniojo rezidento alga nuo 391,5 euro. Kiltų iki 463,75 euro, o vyresniojo rezidento alga – nuo 495,9 iki 530 euro.

Pasak sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, ieškoma daugiau galimybių didinti rezidentams algas. Skubos tvarka pateiktas siūlymas Finansų ministerijai įgyvendinti papildomą priemonę ES lėšomis – „Gydytojų rezidentų pakopinių kompetencijų modelio kūrimas ir diegimas“ bei „Gydytojų rezidentų motyvacijos skatinimas diegiant pakopinių kompetencijų modelį“. Pritarus teiktam siūlymui, įgyvendinant pakopinių kompetencijų modelį, būtų nuolatos tikrinamas gydytojų rezidentų pasiruošimas ir skatinama rezidentų motyvacija, projekto įgyvendinimo metu iš ES lėšų keliant jiems darbo užmokestį, susietą su įgytomis kompetencijomis.

Kaip teigiama SAM pranešime, idėją ieškoti papildomų galimybių rezidentų atlyginimams didinti palaiko ir Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Asta Kubilienė bei šio komiteto nariai iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos. Jų teigimu, Seime prie rezidentų atlyginimų didinimo klausimo bus grįžta kitų metų pavasario sesijoje, nes turi būti numatyti labai aiškūs teisiniai įrankiai, kad jos augtų stabiliai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.