Lietuvoje

2017.12.19 15:34

Seimas, nepaisydamas universitetų norų, palaimino LSU prijungimą prie LSMU

Indrė Jurčenkaitė, 15min.lt2017.12.19 15:34

Antradienį Seimas po pateikimo pritarė Vytauto Didžiojo universiteto (VDU), Lietuvos edukologijos universiteto (LEU) ir Aleksandro Stulginskio universiteto (ASU) reorganizacijai į plačios aprėpties universitetą. Parlamentarai taip pat pritarė Lietuvos sporto universiteto (LSU) prijungimui prie Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU).

Pirmąjį sprendimą palaikė 57 parlamentarai, „valstietis“ Stasys Tumėnas balsuodamas susilaikė. Dėl antrojo nutarimo balsavo 58 Seimo nariai iš 59: už – 53, prieš – minėtasis S. Tumėnas, susilaikė „valstiečiai“ Dainius Kepenis, Algimantas Kirkutis, Viktoras Rinkevičius ir Gediminas Vasiliauskas.

LSU prijungimui prie LSMU prieštarauja universiteto valdymo organai.

„Mes girdime vieną vienintelį neargumentuotą motyvą: mes norime būti atskiri, norime būti savarankiški, nežiūrint į tai, kad finansinės galimybės to neleidžia, mokslo, demografinė situacija to neleidžia daryti. Galima įvairiai norėti, bet realijos yra tokios, kad vardan kokybės, mums reikia žengti tuos žingsnius“, – prieš balsuojant aiškino Seimo Švietimo ir mokslo pirmininkas Eugenijus Jovaiša.

LSU ir LSMU reorganizacijai palaikymą išreiškė ir sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Priešinosi – S. Tumėnas.

„Manau, reiktų dar padiskutuoti apie prijungimą ir neskubėti priimti sprendimų šiuo atveju“, – sakė jis ir savo nuomonę argumentavo teigdamas, kad prijungimui prieštarauja LSU socialiniai partneriai, 3 tūkst. specialistų, 30 savivaldybių, universiteto valdymo organai.

E. Jovaiša Seimo posėdžio metu taip pat tikino, kad universitetų reorganizaciją reikia vykdyti greitai.

„Nes LEU naująsias programas galės vykdyti tik Kaune nuo 2018 metų rugsėjo 1 dienos. Reorganizacija turi būti padaryta iki to laiko“, – sakė „valstietis“.

„Tikrai pritarsiu šitam projektui, tik noriu, kad ASU būtų išsaugotos inžinerinės specialybės ir pereinamas balas nebūtų forsuojamas – išliktų 3“, – prieš balsuodamas dėl pirmojo nutarimo aiškino „valstietis“ Juozas Varžgalys.

J. Varžgalys tuometinėje Lietuvos žemės ūkio akademijoje, kuri buvo pervadinta į ASU, 1980 metais įgijo inžinieriaus mechaniko specialybę. E. Jovaiša 1977–2016 metais dirbo LEU.

Šiuo metu minimalus stojamasis balas į universitetų valstybės finansuojamas vietas siekia 3 balus. Švietimo ir mokslo ministerija šį balą norėtų kilstelėti iki 4-ių, tačiau ne visos aukštosios mokyklos tokiam žingsniui pritaria.

Pirmąjį nutarimą kitą kartą Seimas svarstys skubos tvarka – gruodžio 21 dieną. Dėl antrojo nutarimo svarstymo datos parlamentarai nenusprendė.

Pirmadienį Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) pranešė sulaukusi Lietuvos universitetų senatų ir tarybų sprendimų dėl jų dalyvavimo tinklo pertvarkoje. 14 Lietuvos universitetų, ministerijos žiniomis, sutiko persitvarkyti į 9: Mykolo Romerio universitetas (MRU) planuoja prisijungti prie Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU), Šiaulių universitetas (ŠU) – prie Vilniaus universiteto (VU), tarpusavyje nusprendė jungtis VDU, ASU ir LEU.

Pagal planą, pertvarkoje dalyvaujantys universitetai iki gruodžio 22-osios ministerijai turėtų pateikti 2017–2020 metų veiksmų planus.

Pirminiu vyriausybės sumanymu, universitetų tinklo pertvarka turėjo atrodyti taip: sostinėje – VU ir VGTU, Kaune – Kauno universitetas, sujungiant šiame mieste esančius ASU, Kauno technologijos universitetą (KTU), LSU ir VDU (prie VDU prijungtas LEU).

Kaune turėjo likti ir vienas profilinis universitetas – LSU. ŠU siūlyta prijungti prie VU, o KU palikti kaip jūrinės pakraipos aukštąją mokyklą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Tomas Vytautas Raskevičius
Išskirtinis interviu 11