Lietuvoje

2017.12.19 11:19

KT: K. Pūko veiksmai prieštarauja Konstitucijai

Giedrė Trapikaitė, LRT RADIJAS, LRT.lt, Liepa Želnienė, 15min.lt2017.12.19 11:19

Konstitucinis Teismas (KT) paskelbė išvadą, kad Seimo nario Kęstučio Pūko veiksmai prieštarauja Konstitucijai. Po šio sprendimo dėl K.Pūko ateities parlamente turės balsuoti Seimas.

Pats K.Pūkas į teismą antradienio rytą neatvyko, jame pasirodė tik jo advokatė Aušra Ručienė. Ji teigė, kad K.Pūkas turėjo vienu metu būti dvejose vietose – KT ir Seime, tad pasirinko Seimą. A.Ručienė po Teismo sprendimo sakė, kad K.Pūkas kreipsis į Europos Žmogaus Teisių Teismą (EŽTT). Jos teigimu, KT tokį sprendimą priėmė siekdamas populiarumo visuomenėje. Išklausyti KT išvados atvyko parlamentarė Dovilė Šakalienė, pirmininkavusi K.Pūko apkaltos komisijai. Ji po Teismo sprendimo žurnalistams vylėsi, kad Seimas iki galo apgins moterų garbę.

KT pirmininkas Dainius Žalimas, skaitydamas KT išvadą, kalbėjo, kad Seimo narys negali naudotis savo pareigomis. Anot KT, viena iš draudžiamo diskriminavimo ir orumą žeminančių formų, yra priekabiavimas, o taip suvaržoma laisvos asmenybės raiška. K.Pūko veiksmai, anot KT, gali būti laikomi priekabiavimu dėl lyties, tai yra seksualiniu priekabiavimu.

Seimas į KT išvados dėl K. Pūko veiksmų kreipėsi dar gegužę, tačiau procesas užsitęsė dėl parlamentaro ligos. Per tą laiką išklausytas K. Pūkas, advokatai, galimai nukentėjusios merginos. Jei KT nuspręs, kad K. Pūko veiksmai prieštarauja Konstitucijai, parlamentarai turėtų balsuoti dėl Seimo nario mandato panaikinimo.

Prieš pora savaičių Seimas panaikino K. Pūko teisinę neliečiamybę, kad prokurorai galėtų jam pateikti įtarimus dėl galimo seksualinio priekabiavimo ir ginklo laikymo taisyklių pažeidimo. Įtariama, kad parlamentaras seksualiai priekabiavo prie jo padėjėjomis norėjusių įsidarbinti ar šias pareigas ėjusių merginų.

Pats K. Pūkas šiuos kaltinimus neigia, sako, kad Konstitucijos nepažeidė ir priesaikos nesulaužė.

BNS nuotr.

K. Pūkas: ką aš padariau blogai? Nieko

K. Pūkas iki šiol tvirtina nieko bloga nepadaręs, nes esą pakviesti žmogų į namus ir parodyti darbo priemones Konstitucija nedraudžia. Seimo narys sako, kad surengus apkaltos procedūrą su juo susidorota ir procesą vadina asmenine Seimo narės D. Šakalienės kova. „Ką aš padariau blogai? Nieko. Galvojau ir galvosiu, kad nieko blogo nesu padaręs, nieko neįžeidžiau, nei pasakiau ką blogai. Jei toks valstybėje teisingumas, tai toks teisingumas. (…) Jei tik Strasbūre galima rasti tiesą, o Lietuvoje ne, tai ieškosime tenai. Aš nesu padaręs jokio nusikaltimo, jokio nusižengimo, kad būtų Konstitucija pažeista. (…) Man sako: kodėl žmogus nuėjo pas tave namo? Tai ką aš čia Konstituciją pažeidžiau, jei žmogų pakviečiau namo pažiūrėt darbo priemonių. Sakyčiau, jei balių darei, tai kitas dalykas, ar į gimtadienį pakvietei, o čia nebuvo to“, – dėstė Seimo narys.

K. Pūkas sako, kol kas neapsisprendęs, ką daryti toliau – ar laukti balsavimo dėl apkaltos Seime, ar atsisakyti mandato pačiam. Jis sako esąs tikras, kad balsavimas dėl apkaltos tikrai įvyktų. Kad K. Pūko Seimo nario mandatas būtų panaikintas, reikia, kad už tai balsuotų 85 parlamentarai. „Neturiu Seime draugų“, – sako K. Pūkas. Pasak jo, dauguma politinių partijų yra nepatenkintos jo darbu, o „tvarkiečiams“ dabar svarbesnės „asmeninės kovos“. „Kai drambliai vaikšto, tai ką jau čia mano reikalai“, – pridūrė jis, užsimindamas apie partijai pareikštus įtarimus korupcija.

„Čia mano gyvenime ne tragedija. Man tai tikrai ne. (…) Aš tos politinės karjeros nei siekiau, nei man čia labai buvo svarbu. Žmonės išrinko, tai ėjau ir dirbau, bet dabar iš manęs daro didelį priešą, o aš ne su sistema. Aš už pokyčius. Aš ir už žaliųjų pokyčius, jie gerai pajudino sistemą. O aš pamačiau, kaip čia kas vyksta, gera buvo praktika visam gyvenimui“, – kalbėjo K. Pūkas. Parlamentaras sako, kad jam, neva skirtingai nei daugumai parlamentarų, darbas Seime nėra vienintelis pragyvenimo šaltinis.

„Aš turiu iš ko gyventi. Man čia nėra išeitis. Aš tik vargstu labai, vaikams laiko nelieka, dabar turėsiu progą auginti vaiką“, – kalbėjo jis.

Apkalta Seime – sausio 12 dieną

Seimo pirmoji vicepirmininkė Rima Baškienė sako, kad apkaltą K. Pūkui Seimas svarstys sausio 12 dieną. „Kai KT parengia savo išvadą ir ją paskelbia, artimiausiame posėdyje apie tai informuojami Seimo nariai ir ne anksčiau kaip per septynias dienas surengiamas posėdis šiuo klausimu. Tai būtų, ką mes ir planavome, pratęstoje sesijoje, ir sausio 12 mes grįžtame prie šio klausimo“, – antradienį R. Baškienę cituoja BNS.

Klausiama, kaip Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija balsuos dėl K. Pūko mandato, R. Baškienė teigė mananti, kad frakcija „įsiklausys į KT nutartį“, bet pridūrė, kad „kiekvienas Seimo narys atsako už savo balsą, juolab, kad apkalta vykdoma slaptu balsavimu“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt