Naujienų srautas

Lietuvoje2017.12.18 11:30

Rusija žada bendradarbiauti su Lietuva „Judex“ byloje, pateikė dalį atsakymų

BNS 2017.12.18 11:30

Rusija žada vykdyti Lietuvos teisinės pagalbos prašymą, atliekant ikiteisminį tyrimą dėl šaldytų maisto produktų gamintojos „Judex“ galbūt padarytų pažeidimų ir veterinarijos darbuotojų veiksmų.

Lapkritį gauta dalis atsakymų iš Rusijos.

„Rusija pranešė, kad mūsų prašymą vykdys ir apie surinktą informaciją informuos papildomai. Dabar gautas tarpinis atsakymas“, – BNS sakė tyrimą kontroliuojantis Generalinės prokuratūros prokuroras Rolandas Stankevičius.

Iš Rusijos gautų duomenų prokuratūra nekomentuoja. Pateikta informacija susijusi su Rusijos tarnybų darbu ir įmonės produkcijos išvežimu.

Prokuroras rugpjūtį BNS yra pasakojęs, kad Generalinė prokuratūra kreipėsi į Rusiją su teisinės pagalbos prašymu, tačiau atsakymo negauna jau ilgą laiką. Rusija Lietuvai turi pateikti tam tikrus dokumentus ir apklausų rezultatus.

BNS nuotr.

Be to, Lietuvoje specialistams yra paskirta užduotis atlikti „Judex“ finansinį tyrimą. Jų išvadų pareigūnai kol kas irgi negavo.

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) įtaria, kad „Judex“ per Seimo narį „tvarkietį“ Petrą Gražulį siekė paveikti Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą (VMVT), kad ši neskirtų nuobaudų už pažeidimus. Šiame tyrime jos buvusiam vadovui Jonui Miliui pateikti įtarimai prekyba poveikiu ir piktnaudžiavimo tarnyba. Teisėsauga taip pat įtaria, kad tarnyba ar jai pavaldžios įstaigos galėjo gauti informacijos iš Rusijos apie „Judex“ produkcijoje rastą listerijos bakteriją, tačiau šį faktą nuslėpė ir nesiėmė veiksmų.

Seimo narys P. Gražulis šioje byloje turi specialiojo liudytojo statusą, nors jis atsisakė duoti parodymus. Pernai liepą STT atliko kratas parlamentaro darbo ir gyvenamojoje vietoje. Jo buvusi padėjėja Patricija Pachomovaitė, kuriai ikiteisminiame tyrime pateikti įtarimai, anksčiau dirbo įmonės „ Judex“ komercijos direktore.

Anksčiau skelbta, kad P. Gražulio dukra dirbo įmonėje „Judex“. Seimo narys BNS yra sakęs, kad prasidėjus ikiteisminiam tyrimui, dukros buvo paprašyta išeiti iš darbo. Ji parašė pareiškimą ir išėjo. Tėvas sako neklausinėjęs dukters aplinkybių dėl atleidimo.

Anot STT, teisėsaugos turimi duomenys leidžia įtarti, kad maisto produktus gaminančios bendrovės vadovai, norėdami, jog įmonė išvengtų nuobaudų, kurios paprastai yra taikomos aptikus darbų saugos, pakavimo, ženklinimo, higienos ar kitus pažeidimus, savo neteisėtų tikslų siekė papirkdami įvairius atsakingus specialistus arba asmenis, galinčius tokiems specialistams, pareigūnams daryti poveikį.

Buvęs Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas J. Milius BNS yra pasakojęs, kad byloje minimu laikotarpiu jis atostogavo, ir tada buvo gautas raštas iš Rusijos, kad „ekspres metodu“ iš mėginio išauginta listerija. Tačiau šio metodo patikimumas siekia tik 50 procentų. Po dienos tyrimas pakartotas klasikiniu metodu, jo atsakymas dėl listerijos buvo neigiamas.

„Net Rusijoje, pasirodo, nebuvo listerijos. Iš nieko padaryta problema. Iš Rusijos per savaitę gaudavau dešimtis raštų. Sunku prisiminti, ką gavau prieš dvejus metus. Rusijoje listerija koldūnuose tikrai neaugo. Europos Sąjungoje, taip pat Lietuvoje ji koldūnuose netiriama“, – BNS sakė J. Milius.

Listerijos bakterija buvo nustatyta dešimtyje „Judex“ šaldytų maisto produktų partijų. Iš jų devynios buvo numatytos tiekti Europos Sąjungos (ES) šalių rinkoje, vieną partiją įmonė ketino eksportuoti į Rusiją.

Rusijos rinkai skirtų šaldytų koldūnų partijoje listeriją nustatė Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija, atlikusi tyrimus teisėsaugos pavedimu.

Kaip paaiškėjo iš vyriausybei pateiktos J. Miliaus veiklos ataskaitos, devynis listerijos užkrato atvejus fiksavo pati VMVT, gavusi teisėsaugos informacijos ir pernai rugpjūtį atlikusi, kaip teigia tarnyba, visos „Judex“ produkcijos – viso 230 mėginių – tyrimą.

Tarnybos atstovai aiškina, kad ES teisės aktai leidžia tam tikrą listerijos koncentraciją pusgaminiuose. Tad šios devynios „Judex“ neįvardintų produktų partijos nebuvo sustabdytos ar sunaikintos, įmonė galėjo jas realizuoti ES šalių, taip pat ir Lietuvos rinkose. Dėl šios priežasties Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba teigia nemačiusi poreikio pranešti visuomenei apie nustatytą listerijos užkratą „Judex“ produkcijoje, nes termiškai apdorota ši bakterija yra nepavojinga, ji greitai žūva aukštoje temperatūroje.

Listerija gali sukelti užkrečiamą ligą listeriozę, ji ypač pavojinga nėščiosioms, naujagimiams ir vyresniems žmonėms su nusilpusiu imunitetu. Lietuvoje kasmet registruojami vidutiniškai 5–8 listeriozės atvejai.

1995 metais įkurta „ Judex“ gamina šaldytus koldūnus, virtinius, blynus, picas, gaminių iš bulvių bei varškės. Produkciją bendrovė eksportuoja į Latviją, Estiją, Angliją, Airiją,Vokietiją, Ispaniją, Rusiją ir Baltarusiją.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi