Lietuvoje

2017.12.14 11:38

Kodėl šuo nėra tinkama dovana artėjant Šuns metams?

LRT.lt2017.12.14 11:38

Artėjant Šuns metams, į dovanų sąrašą kaip mielas siurprizas vis dažniau yra įtraukiami gyvūnai. Pasiskaitę horoskopų ir nutarę, kad šuo, kaip ištikimybės ir atsidavimo simbolis, bus puiki dovana švenčių proga, žmonės rezervuoja šuniukus iš veislynų, taip pat privačių veisėjų. Profesionalai tokius sumanymus vertina itin skeptiškai.

Didžiausia Lietuvoje nevyriausybinė gyvūnų globos organizacija „Lesė“ pranešime žiniasklaidai teigia, kad jaučiamas padidėjęs lankytojų aktyvumas – daugelis lankytojų nori paimti iš prieglaudos šunis ir dovanoti juos artimiesiems.

Tačiau specialistai rekomenduoja prieš įsigyjant gyvūną labai atsakingai įvertinti visas galimybes jį auginti. Jau daugiau nei dešimt metų beglobiais gyvūnais besirūpinanti Vesta Auškalnienė pastebi, kad dauguma žmonių paimdami gyvūną vadovaujasi emocija, o ne sveiku protu.

Vis dėlto, pasak jos, reikia įsitikinti, kad šeimos nariai nėra alergiški šuns ar katės plaukui, prisiimti atsakomybę už tai, kad gyvūnas nėra pliušinis žaislas – jo temperamentas ir charakteris gali neatitikti šeimininko lūkesčių, ramus žmogus visuomet sunkiai pripras prie aktyvaus ir nenustygstančio vietoje haskio, biglio, skaliko ar mišrūno, kuriam reikia daug pasivaikščiojimų, dresūros ir laiko. Maži šuniukai sukelia dar didesnių rūpesčių – jie teršia namuose, besikalantys dantys neišvengiamai yra galandami į baldus, ne vietoje padėtus daiktus, o žaismingi krimstelėjimai būna skausmingi mažiausiems šeimos nariams.

Andy Omvik/Unsplash nuotr.

Kaip rašoma pranešime, šunų dauginimu užsiimantys neatsakingi veisėjai, galvodami apie Kalėdinį pelną, dažnai šuniukus parduoda neskiepytus, nesulaukusius 8 savaičių, neženklintus specialiomis mikroschemomis. Tai neabejotinai sukelia papildomų rūpesčių ir išlaidų tokių dovanų šeimininkams. Per anksti nuo mamų atitrauktiems mažyliams naujuose namuose gali pasireikšti ne tik stresas bet ir rimtesni sveikatos sutrikimai, todėl jau antra Kalėdų diena apkarsta dėl šuniukų negalavimų ir laukimo gyvose eilėse veterinarijos klinikų priimamuosiuose.

Turėti šunį namuose yra atsakingas sprendimas. Neabejotinai augintinis teikia daug džiaugsmo, ugdo vaikų atsakomybę ir ilgainiui tampa nepakeičiamu ir pilnateisiu šeimos nariu. Vis dėlto, tai yra kiekvieno žmogaus ar šeimos sąmoningas ir gerai apsvarstytas individualus pasirinkimas – kokios veislės šunį įsigyti, ar suteikti namus beglobiui gyvūnui ir kada tai patogiausia daryti.

Pasak gyvūnų globos organizacijos „Lesė“ vadovės Vestos Auškalnienės, daryti gerus darbus per Kalėdas ir paimti šuniuką iš prieglaudos dovanai yra du nesuderinami dalykai. Pasekmės dažniausiai būna labai liūdnos būtent gyvūnams. Praėjus šventinei euforijai ir nupuošus eglutes, gyvos dovanos gavėjai desperatiškai ieško, kur po švenčių padėti nereikalingą gyvūną.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Tomas Vytautas Raskevičius
Išskirtinis interviu 11