Naujienų srautas

Lietuvoje2017.12.14 13:42

Seimo interpeliacija A. Verygai nepavyko

Seime rengta interpeliacija Sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai nep[avyko. Ministrui buvo priekaištauta, kodėl nekyla medikų atlyginimai, o įteisinus slaptus pirkėjus vaistinėse kilo sumaištis, kodėl pakeistas kompensuojamų vaistų sąrašas, o į privalomų skiepų sąrašą neįtraukta meningokoko vakcina. Premjeras Saulius Skvernelis ir valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis prognozavo, kad interpeliacija nepavyks.  

Ministras ketvirtadienį Seimo posėdyje atsakė į parlamentarų klausimus. Ministrą palaikė 68 parlamentarai, prieš balsavo 33, o susilaikė 4 Seimo nariai.

Tėvynės sąjungos- Lietuvos krikščionių demokratų partijos lyderis Gabrielius Landsbergis ministro raštu pateiktus atsakymus į parlamentarų klausimus vadino formaliais ir pasigedo juose nuoširdumo. Konservatorių lyderis taip pat kėlė klausimą, „kodėl ministras nusprendė neatsižvelgti į teisėtus medikų reikalavimus rimtai svarstyti jų atlyginimų kėlimą“, nors „galimybės tam buvo“. Pasak jo, ministerijos buvo paprašytos surinkti pinigus, kad būtų galima pasakyti, kad biudžetas yra perteklinis.

„Kodėl Jūs nusprendėte, kad tai būtent jūsų atsakomybė, kad finansų ministras pasakytų, kad biudžetas yra perteklinis? (…) Mes matėme ministrą, kuris pasidavė pirmosiomis kovos minutėmis. Mes matėme ministrą, kuris nepasistengė nei per žingsnį, kad medikai gautų signalą, kad jie rūpi“, – kalbėjo G. Landsbergis.

„Suprantu, kad intencijos buvo neblogos. Tačiau jūsų atsakyme nėra nei vieno žodžio, kad šiam sprendimui nėra pasiruošta“, – kritikavo G. Landsbergis kritikuodamas ministrą, kad jis net nesugebėjo pripažinti, kad žmonės susiduria su bėdomis. „Jūs nesugebėjote net pripažinti to, kad žmonės susiduria su bėdomis. Šiandien jūs siūlote nevykdyti įstatymo pusę metų. Silpna pozicija, ministre, neįtikinanti nei opozicijos, nei daugumos Lietuvos žmonių“, – sakė G. Landsbergis.

Kaltino meluojant

Konservatorių lyderis taip pat apkaltino ministrą meluojant, kad jo viceministrai, patarėjai, niekada nėra darę spaudimo žmonėms trauktis iš pareigų.

„Tai yra melas“, – teigė G. Landsbergis teikdamas, kad turi įrodymų, kad yra kitaip. „Akivaizdu, kad arba jūs esate pakištas savo patarėjų (…), arba tai darė su jūsų pritarimu. Mano klausimas, kodėl Jūs pasirinkote meluoti seimo nariams?“, – sakė G. Landsbergis.

BNS nuotr.

Ministras lygino save su Kubilium

Savo nepalankius vertinimus visuomenės nuomonių apklausose ministras aiškino tuo, kad jis su komanda nevengia imtis nepopuliarių darbų. „Su komanda mes įgyvendiname tikrai svarbias reformas sveikatos sektoriuje, kurios yra numatytos Vyriausybės programoje ir norint jas įgyvendinti neretai tenka imtis tikrai sunkių ir nepopuliarių sprendimų, kurių nebuvo norinčių imtis dėl galimai nepalankių vertinimų“, – sakė A. Veryga, minėdamas Farmacijos ir Alkoholio mažinimo klausimus.

Savo situaciją ministras vertino su buvusiu premjeru, konservatoriumi Andriumi Kubiliumi, kuris buvo vienas nepalankiausiai vertinamų politikų per visą ekonominės krizės laikotarpį mūsų šalyje. „Kuo daugiau daroma nepopuliarių sprendimų, tuo didesnė tikimybė sulaukti nepalankių vertinimų. Buvusiam premjerui tai netrukdė dirbti visą kadenciją, tai yra ketverius metus, ir aš nuoširdžiai noriu tikėti, kad jam svarbiausia buvo padėti rasti žmonėms geriausius sprendimus ir išvesti šalį iš krizės, o ne dirbti dėl reitingų“, – sakė A. Veryga. Kalbėdamas apie medikų atlyginimus ministras teigė, kad jų kėlimas yra vienas iš Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) prioritetų ir tai ne vienkartinis, o tęstinis įsipareigojimas.

„Tiek medikų, tiek rezidentų atlyginimų kėlimas buvo ir visada bus SAM vienu iš prioritetinių klausimų. Užmokesčio didinimas yra ne vienkartinis, o tęstinis įsipareigojimas, todėl sprendimai turi būti pagrįsti ilgalaikėmis galimybėmis, kad mes galėtume užtikrinti tęstinumą, ne tik kitais, bet ir dar kitais metais didindami užmokestį“, – sakė A. Veryga.

Ministras pažymėjo, kad pastarąjį kartą medikų atlyginimai didinti šių metų liepą vidutiniškai 8 proc., o su medikų bendruomene susitarta dėl tolesnio algų didinimo ne mažiau kaip 20 proc. kitais metais. Iki 2020 metų sveikatos apsaugos ministras žada siekti, kad mediko atlyginimas būtų ne mažiau trijų vidutinių šalies darbo užmokesčio dydžių, o slaugytojo – ne mažiau kaip pusantro vidutinio uždarbio šalyje.

Premjeras patenkintas

„Manau, kad tikrai nėra jokio pagrindo interpeliacijai, turės ministras galimybę atsakyti į tuos klausimus ir pasibaigs, kaip turi pasibaigti“, – ketvirtadienį Seime žurnalistams sakė vyriausybės vadovas.

Jis teigė, kad ministras dirba gerai.

A. Verygą kaip vieną geriausių šios vyriausybės ministrų apibūdino ir R. Karbauskis.

„Manau, kad šiandien Seimas pritars ministro atsakymams ir interpeliacijos procesas tuo ir baigsis“, – sakė jis.

R. Karbauskio teigimu, geriau susipažinusi su vaistų pardavimo tvarka, opozicija turėjo įsitikinti, kad pagrindo atstatydinti ministrą nėra.

„Manau, kad po to, kai opozicija geriau susipažino su tomis pertvarkomis, kurios įsigaliojo, dėl vaistų kontrolės ir suprato iki galo, kodėl staiga prireikė receptų vaistams, kurie anksčiau būdavo parduodami be recepto, kad tai nėra ministerijos sprendimai, o yra gamintojų sprendimai. Vaistinės ilgai nesilaikė tvarkos, o dabar atsiranda tvarka, žmonės pradeda matyti, kad ta tvarka duoda rezultatą, atsirado aiškumas, kaip veikia sistema, mato, kad pradedame gyventi kaip Europoje“, – kalbėjo R. Karbauskis.

Anot jo, visuomenė taip pat palaiko sveikatos apsaugos ministro inicijuotas reformas.

Interpeliaciją pateikusi opozicija ministro pirmiausia klausia, kodėl esant finansinėms galimybėms per mažai didinami medikų atlyginimai. A. Veryga  teigia, kad vidutiniškai 8 proc., medikų atlyginimai padidinti šių metų liepą, o kitais metais pakils ne mažiau kaip 20 proc. Klausiamas, kodėl nenumatė neigiamų pasekmių įteisinus slaptus pirkimus vaistinėse, ministras atsako, kad kilę nepatogumai davė ir naudos – vaistinėse pradėta laikytis receptinių vaistų pardavimo tvarkos.

A. Veryga raštu atsakė į visus 15 opozicijos klausimų, ketvirtadienį plenariniame posėdyje paaiškinimus jis pateiks iš Seimo tribūnos. Interpeliaciją ministrui pasirašė 46 parlamentarai iš opozicinių konservatorių, liberalų, „Tvarkos ir teisingumo“, socialdemokratų frakcijų ir mišrios grupės. Pareikšti nepasitikėjimui reikia  ne mažiau kaip 71 balso.

„Valstiečių“ lyderiai gana skeptiškai vertina opozicijos galimybes atstatydinti ministrą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi