Lietuvoje

2017.12.12 08:02

Ministras apie būsimą pensijų pertvarką: gali būti siurprizų

Valdantieji pabrėžia, kad daugiausia dėmesio skiriantys skurdžiausiai gyvenantiems piliečiams. DELFI pasidomėjo, kas iš tikrųjų didėjo sparčiau – mažiausios pensijos ar kainos.

Statistikos departamento duomenimis, nuo 2010 m. vartojimo prekės ir paslaugos pabrango 13,8 proc.

Sparčiausiai nuo šio dešimtmečio pradžios brango restoranai ir viešbučiai (36,2 proc.), alkoholiniai gėrimai ir tabakas (33 proc.), maisto prekės ir nealkoholiniai gėrimai (21,1 proc.), įvairios prekės ir paslaugos (19,3 proc.).

Per tą patį laikotarpį atpigo tik vienas dalykas – ryšiai (18,8 proc.). Mažiau nei daugelis prekių ir paslaugų brango transportas (beveik 2 proc.), būsto apstatymo ir namų įranga (6,3 proc.), būstas, elektra, dujos (7,6 proc.).

Daugelis žino, kad vidutinė senatvės pensija labai skiriasi priklausomai nuo to, ar darbinę karjerą baigęs asmuo turi sukaupęs būtinąjį stažą, ar ne.

„Sodros“ duomenimis, bendra vidutinė pensija nuo 2010 m. iki šių metų spalio padidėjo nuo 216,1 Eur iki 276,5 – t. y. kiek daugiau nei 60 Eur arba beveik 22 proc.

Vis dėlto asmenų, kurie neturi sukaupę būtinojo 30 m. stažo (jų yra 56,8 tūkst.), vidutinė pensija padidėjo nuo 140 Eur iki 159,5 Eur. Tai yra 19,5 Eur arba 13,9 proc.

Kitaip tariant, vos 0,1 proc. punkto daugiau nei bendrai didėjo visų prekių ir paslaugų kainos, tačiau kur kas mažiau nei, pvz., maisto prekės ir gėrimai, brangę, kaip minėta, per 20 proc.

DELFI TV laidoje „Gyvai“ paklaustas, ar ministerija lygino, kaip keitėsi pensijos ir kainos, socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis pripažino, kad ši problema yra sena.

„Tai, ką jūs sakote, yra labai svarbi žinia. Taip nutinka, jeigu žmogus neturi būtinojo stažo. Dėl to vadinamų „Sodros“ grindų įvedimas (kai įmokos mokamos mažiausiai nuo minimalios algos) yra labai svarbus dabartinis sprendimas.

Mano galva, tai yra vienas svarbiausių socialinių sprendimų šiais metais. Jis užkerta kelią tokioms situacijoms, kai ketvirtadalis gyventojų į pensiją išeina neturėdami būtinojo stažo.

Tiems, kurie turi būtinąjį stažą, pensijos kyla kitaip – pensijos auga labiau nei kainos. Tai yra tam tikras palikimas, kurį turime spręsti ir „Sodros“ grindų įvedimas labai svarbus“, – aiškino ministras.

Pavasarį žada siurprizų

Prieš kurį laiką jis yra minėjęs, kad premjerui siūlys galimybę svarstyti apmokestinti didžiausias pensijas. Lietuva bene vienintelė šalis ES, kurioje net minimali alga apmokestinama gyventojų pajamų mokesčių, o, pvz., net dvigubai ar trigubai didesnė pensija – visiškai neapmokestinama.

BNS nuotr.

„Kadangi Lietuvoje pensijos yra mažesnės ir už Latvijos, ir už Estijos, ir už Lenkijos, turime viską daryti, kad pensijos augtų, nes pensininkų skurdas, kaip žinia, yra vienas didžiausių Europoje. Tai yra didžiulė problema.

Dėl to toks pensijų didinimas per šiuos metus, palyginti su praėjusių metų gruodžiu, kai atėjo ši valdžia, sausį bus skaičiuojama 60 Eur ir daugiau. Vidutinė pensija bus 330 Eur, kurie turi 30 metų stažą“, – kalbėjo L. Kukuraitis.

Ministro teigimu, šiuo metu peržiūrimas dar vienas dalykas – mokėjimai į antrosios pensijų pakopos fondus iš „Sodros“. Esą jau yra tam tikri sutarimai ir siūlymai, kurie svarstomi ir turėtų būti pateikti kitų metų Seimo pavasario sesijoje. Tai yra dar vienas resursas, kaip spręsti pensijų didinimo klausimą.

„Pensijos yra mažos ir taip pat suprantame, kad jos yra pakankamai plokščios. T. y. tie, kurie moka didžiules įmokas, gauna palyginti mažas pensijas, o jų įmokomis išlaikoma nemaža dalis mažas ir vidutines pensijas gaunančių asmenų.

Skirtumas tarp didelių ir mažų pensijų pakankamai nedidelis. Pakėlus bazinį dydį, ką padarėme spalio mėnesį, pensijos buvo dar labiau „suplokštintos“. Indeksavimas irgi lems, kad skirtumas tarp didžiausios ir mažiausios pensijos bus mažesnis.

Taigi siūlymas apmokestinti nesvarstomas, tačiau pavasarį pateiksime pasiūlymus dėl pensijų sistemos pertvarkos. Tiek dėl antros, trečios pensijų pakopos, tiek dėl darbo užmokesčio apmokestinimo pertvarka. Ir tuose pasiūlymuose gali būti siurprizų“, – užsiminė ministras.

Perskaičiuos visas pensijas

Diskusijoje dalyvavęs „Sodros“ direktorius Mindaugas Sinkevičius paaiškino, kad kitais metais senatvės pensijos bus didinamos du kartus.

„Pirma, nuo sausio 1 d. pensijos indeksuojamos. Kiekvienas, kuris šiandien gauna pensiją ar kuri dar bus paskirta gruodį, nuo sausio ji bus indeksuojama apie 7 proc. vidutiniškai apie 22 Eur.

Kitas dalykas, bus perskaičiuotos paskirtos pensijos. Įsigalioja nauja sistema. Taškų sistema. Pagal iki šiol galiojantį įstatymą kai asmuo buvo išdirbęs daugiau metų, pvz., 28, 30 ar 32 metus ir dar papildomai kažkiek laiko, imdavome tik sveikąjį skaičių stažui skaičiuoti. Jei buvo papildomai mėnesis ar keli, tai nebuvo įvertinama.

Naujame įstatyme įvertinama viskas. Dėl to dalis paskirtų pensijų tiems gavėjams, kurie dirbo daugiau nei sveiką stažo metų skaičių, tas padidėjimas keliomis dienomis ar mėnesiais bus perskaičiuota ir išmokėtas“, – komentavo direktorius.

Jo teigimu, šis darbas turėtų būti padarytas per pusmetį, nes anksčiau nebus gauti visi reikalingi duomenys:

„Gruodžio mėnesio duomenys teikiami iki sausio pabaigos. Be to, iki gegužės mėnesio teikiami savarankiškai dirbančių asmenų duomenys.

Sulaukę visų šių duomenų, nuo gegužės pradėsime perskaičiavimą. Įvertinsime, kiek žmonės sukaupė stažo, kuris viršija 30 metų ir atsiųsime jiems sprendimus. Ten bus tiksli suma ir informacija, kada ji bus išmokėta. Tikimės, kad nuo birželio jau pradėsime išmokėti perskaičiuotas pensijas. Šis papildomas perskaičiavimas turėtų papildomai duoti apie 8–9 Eur padidėjimo.“

Taigi, pasak „Sodros“ direktoriaus, kitais metais vidutinė senatvės pensija iš viso padidės apie 30 Eur.