Lietuvoje

2017.12.11 14:30

Liberalų sąjūdžio valdyba aiškinsis neatitikimus renkant partijos pirmininką

BNS 2017.12.11 14:30

Liberalų sąjūdžio vadovybė aiškinsis situaciją dėl savaitgalį vykusių partijos pirmininko rinkimų balsavimo neatitikimų.

Vieno balso persvara Liberalų sąjūdžio pirmininku tapęs Eugenijus Gentvilas sako siūlysiąs partijos valdybai sudaryti darbo grupę, kuri patikrintų balsavimo duomenis – besiregistravusiųjų balsuoti ir balsavusiųjų skaičius.

Pagal balsavimo protokolą, suvažiavimo delegatų iš viso buvo 799, suvažiavimo rinkimų skaičiavimo komisija nurodė, kad balsavimo mandatus ir elektroninio balsavimo kodus atsiėmė 656 delegatai, tuo metu mandatų komisija po balsavimo nurodė, kad savo valią pareiškė 662 delegatai. Suvažiavimo rinkimų komisija jau protokole nurodė siūlanti perskaičiuoti balsavimo rezultatus.

„Norint balsuoti iš naujo privaloma rengti naują suvažiavimą, tai gal dar pasiaiškinkime, kas nutiko šiame suvažiavime. Vakar buvome susėdę, yra užklijuoti visi likę dokumentai, kuriuos atklijavus bus galima matyti, kiek buvo išduota (balsavimo mandatų ir elektroninių kodų – BNS). Panašu, kad tai tik techninė klaida – žmogus pasirašė už pinigų aukojimą, pasirašė kitur už paprastos popierinės balsavimo kortelės išdavimą, tačiau nepasirašė už elektroninio balsavimo kodo išdavimą. Tai tokį vieną žmogų jau radome, kuris prisipažino“, – BNS pirmadienį aiškino E. Genvilas.

Jis sakė sekmadienį situaciją aiškinęsis ir su suvažiavimo rinkimų komisijos pirmininku Vytautu Kukarsku, tačiau priėjęs išvados, kad iki partijos valdybos susirinkimo negali imtis jokių veiksmų.

„Situacija yra tokia – aš negaliu imti ir liepti prie manęs atplėšti tuos vokus. Tai aš siūlysiu valdybai, trečiadienį renkasi valdyba, paskirti darbo grupelę, kokius tris žmones, kad jie atplėštų ir suskaičiuotų, ir kokia čia ta neatitiktis yra ir dėl kokių priežasčių. Atrodo, kad ji visiškai techninė mechaninė“, – kalbėjo E. Gentvilas.

Jo varžovas partijos pirmininko rinkimuose liberalas Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius BNS pirmadienį teigė situacijos nekomentuosiantis, „kol nėra situacija išaiškinta ir pateikti visi duomenys“.

BNS kalbintas suvažiavimo rinkimų komisijos pirmininkas V. Kukarskas tvirtino, kad žmonės jokio kriminalo nėra, balsavę žmonės tikrai dalyvavo suvažiavime.

„Svarbiausia, kurie dalyvavo registracijoje, per savo nepatyrimą nesurinko parašų. Ir dabar jau yra atsiradusių žmonių, kurie dalyvavo suvažiavime, mes juos matėme, bet parašo nepadėjo. Čia kriminalo kažkokio nėra“, – aiškino V. Kukarskas.

Kitas komisijos narys Audrius Kazlauskas BNS taip pat aiškino, kad neatitikimai tarp balsuoti besiregistravusiųjų ir balsavusiųjų skaičiaus galėjo atsirasti dėl žmogiškos klaidos. Jis sakė neturįs abejonių dėl galutinių balsavimo rezultatų ir E. Gentvilo pergalės.

„Aš net neabejoju, kad tie balsai, kurie užfiksuoti elektroninėje erdvėje, yra teisingi. Tik klausimas yra, kas padarė ir kas atsakingas už tą klaidą, išduodant elektroninio balsavimo kodų kiekį. (...) Neįmanoma iškart patikrinti, kai yra skaitmenizuoti rezultatai. Šio neatitiktimo elektroniniu būdu neįmanoma pasižiūrėti, tam reikia laiko“, – teigė komisijos narys, paklaustas, kodėl dar per suvažiavimą nebuvo išsiaiškinti neatitikimai.

Šeštadienį vykusiuose Liberalų sąjūdžio pirmininko rinkimuose už E. Gentvilą balsavo 330 suvažiavimo dalyvių, V. Gailių palaikė 329.

Abejonių dėl šių rezultatų savaitgalį išsakė buvęs partijos pirmininko pavaduotojas europarlamentaras Petras Auštrevičius.

„Rezultatas 330–329 labiau nei įdomus, jeigu galiausiai sužinai, kad balsavime dalyvavo 662, kuomet užsiregistravo 656. Politinė skaičių magija?“ – socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje vėlų šeštadienio vakarą pareiškė P. Auštrevičius.

Opozicinis Liberalų sąjūdis Seime turi 13 atstovų.