Naujienų srautas

Lietuvoje2017.12.11 12:31

Propagandos ekspertai apie Seimo narį: tai – Kremliaus propagandos transliavimas

Seimo narys Zbignevas Jedinskis savo „Facebook“ paskyroje dalijasi informacija, kur Lietuva vadinama „skalikų kale, lojančia ant Rusijos“, keliamos versijos, esą Maidane į Ukrainos policiją šaudė lietuvių šauliai. Z. Jedinskis LRT.lt sako, kad tokiu būdu jis skatina diskusijas. Tačiau specialiųjų ir informacinių operacijų ekspertas Aurimas Navys teigia, kad tai, ką galima rasti parlamentaro paskyroje, – akivaizdus propagandos pavyzdys.

Seimo Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) frakcijos narys Z. Jedinskis savo socialinio tinklo paskyroje dalijasi abejotinų šaltinių informacija, esą Maidane tarp snaiperių, šaudžiusių į Ukrainos policiją, buvo lietuvių. Taip pat vaizdo siužetu, kuriame Alkas.lt autorius Kazimieras Juraitis bei vienu populiariausių dvasinių mokytojų ir psichologų Lietuvoje prisistatantis Gintaras Lunskis menkinančiai kalba apie Lietuvą.

G. Lunskis suskystintų gamtinių dujų terminalą vadina durnių barža, o Lietuvą – skalikų kale, lojančia ant Rusijos. „Visi landsbergiai yra susitepę lietuvių krauju, kurie žuvo, skerdė Medininkuose. Aš asmeniškai pažįstu žmones, kurie turi tiesioginių giminių. Visiems žinoma, kad Medininkuose šaudė tie patys“, – įraše teigia G. Lunskis.

LRT.lt susisiekė su Z. Jedinskiu ir pasidomėjo, kodėl šis dalijasi tokiu įžeidžiančiu, šmeižiančiu Lietuvą turiniu. „Atsakau vienu sakiniu: skatinu diskusiją“, – LRT.lt atsakė Seimo narys.

Ragina lenkų mažumos atstovus atsiriboti nuo parlamentaro pasisakymų

Paramos Ukrainai organizacijos „Blue/Yellow“ vadovui Jonui Ohmanui parlamentaro „Facebook“ turinys pro akis nepraslydo.

„Lietuvos Respublikos Seimo narys dalinasi tokia „informacija“ savo FB paskyroje. Darau, tarp kita ko, išvadą, kad ponas Z. J. „samdomas“ ir neveikia savarankiškai. Darau taip pat išvadą, kad lenkų mažumoje, deja, veikia politiniai išdavikai, kurie, progai pasitaikius, tarnautų okupantams.

Raginu Lietuvos saugumą užsiimti šituo veikėju ir išsiaiškinti, kas už jo stovi ir kam jis tarnauja. Taip pat raginu Lietuvos Seimą, visų pirma saugumo komitetą, viešai ir griežtai išsiaiškinti, kas dar slypi šiame reikale. Tuo pačiu raginu lenkų mažumos atstovus, tiek politinius, tiek visuomeninius, viešai atsiriboti nuo šito veikėjo ir jo pasisakymų. Jei to nebus daroma, galima daryti labai liūdnas prielaidas tiek apie lenkų mažumos pilietiškumo stoką, tiek apie galimas pasekmes konflikto atveju“, – savo „Facebook“ paskyroje rašo J. Ohmanas.

Jis pabrėžia, kad kalba kaip mažuma: „Nesu nei lietuvis, nei Lietuvos pilietis. Tačiau gyvenu Lietuvoje ir ją ginsiu nuo išorinių ir taip pat vidaus priešų.“

Vadina akivaizdžiu propagandos pavyzdžiu

Specialiųjų ir informacinių operacijų ekspertas A. Navys teigia, kad to, kuo savo socialinio tinklo paskyroje dalijasi Z. Jedinskis, neįmanoma pavadinti „kitokia nuomone“, tai yra akivaizdus propagandos pavyzdys.

„Manau, plika akimi matosi, kas tas žmogus, nesvarbu, Seimo narys ar ne, transliuoja Kremliaus propagandines žinutes. Ar jis nesupranta, ką daro? Be abejo, kad supranta. Jis tapo Seimo nariu, tad moka ir rašyti, ir kalbėti, ir suprasti. Klausimas, ar jis tai daro už pinigus, ar spaudžiamas, ar tiesiog prijaučia Vladimiro Putino režimui. Tai yra netoleruotina, tačiau kaip tai sustabdyti, aš nežinau.

Nuomonę reikia gerbti, demokratijos sąlygomis kiekvienas žmogus turi teisę pasisakyti, tačiau nuomonė ir dezinformacija yra skirtingi dalykai. Tai yra akivaizdus klasikinės propagandos pavyzdys“, – sako A. Navys.

Pasak informacinių karų eksperto, Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto doc. dr. Manto Martišiaus, nors negražu apie Seimo narį taip sakyti, tačiau tokie žmonės vadinami „naudingais idiotais“.

„Jei tai būtų paprastas, eilinis žmogus, dar būtų nieko, tačiau tai yra parlamentaras ir Rusijai tai labai patogu. Ji gali pasakyti – žiūrėkit, net ir jų parlamente yra sveiko proto žmonių, padėtį vertinančių adekvačiai.

Viena vertus, po karo Vakaruose buvo žmonių, nuoširdžiai šlovinusių Sovietų Sąjungą. Dalis jų buvo užverbuoti KGB, dirbo ne tik iš idėjos. Kokie motyvai veda jį, pasakyti sunku, bet kad tai naudinga Rusijai, abejonių nekyla. Kai jis platina tokią informaciją, Kremlius gali pasidžiaugti, kad yra taip veikiančių žmonių. Jei dėl to jį kas nors bandytų sudrausminti, svarstyti, jei jis netektų mandato, iš Rusijos sklistų kalbos, kad čia su kitaminčiais susidorojama už tiesos sakymą. Abi situacijos Rusijai naudingos“, – teigia M. Martišius.

V. Bakas: kolegos elgesį galėtų įvertinti frakcija

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Vytautas Bakas tokį Z. Jedinskio veikimą vadina jo paties pasirinkimu.

„Tačiau tas pasirinkimas nėra toks, kokio mes lauktume iš lojalaus, prisiekusio tarnauti valstybei žmogaus. Kiek mes bendraujame su LLRA-KŠS frakcija, kiek matau balsavimų, jo pozicija neatspindi tos pozicijos, kuriai atstovauja frakcija. Dėl svarbiausių klausimų, susijusių su šalies saugumu, frakcija balsuoja valstybiškai, nekyla jokių problemų“, – sako V. Bakas.

NSGK pirmininkas teigia nematantis galimybių sudrausminti Seimo narį dėl tokio elgesio.

„Jį renka žmonės, o tų pareiškimų, kiek atsimenu, jis niekada neslėpė. Tvirtinant Nacionalinio saugumo strategiją ji vienintelis susilaikė ar tai balsavo prieš. Jis turi savo nuomonę, kuri, švelniai tariant, yra šiek tiek keista. Tačiau savo poziciją jis išsako viešai ir nebūčiau šalininkas to, kad jį už tai parlamente reikėtų persekioti. Jei jis veiktų slapta prieš valstybės interesus, į tai, be jokios abejonės, reikėtų reaguoti.

Manau, kad bent frakcija Seime turėtų įvertinti tuos veiksmus, pasisakymus. Galbūt tai yra proga pademonstruoti tikrąją frakcijos poziciją, kuria neabejoju. Jei pradėtume persekioti už pasisakymus, tai galėtų būti išnaudojama kaltinimams, kad persekiojame tautines mažumas. Turime investuoti į visuomenę, į diskusijas nacionalinio saugumo klausimais“, – tikina V. Bakas.

A. Navio teigimu, Kremlius žino, kad veiksmai prieš tokį Seimo narį būtų traktuojami kaip bandymas neleisti piliečiui išsakyti savo nuomonės, ir tai išnaudoja.

„Tai būtų traktuojama kaip kitataučių persekiojimas. Kremliaus psichologinių operacijų planuotojai tai numato ir pasirenka būtent tokius kelius“, – sako pašnekovas.

Informacinių karų ekspertai pritaria NSGK pirmininko nuomonei, kad tokioje situacijoje lieka vienintelė išeitis – kiek įmanoma daugiau šviesti visuomenę, apeliuoti į jos sąžinę, mat visuomenė ir išrenka, kas jai atstovaus Seime.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi