Lietuvoje

2017.12.09 17:17

Politologė: liberalų pirmininko rinkimų rezultatai nebūtinai rodo susiskaldymą

BNS 2017.12.09 17:17

Politologė Jūratė Novagrockienė sako, kad vieno balso persvara Liberalų sąjūdžio pirmininko postą laimėjęs parlamentaras Eugenijus Gentvilas yra žinomas ir patyręs politikas, jo pergalė leidžia tikėtis stabilumo.

Pasak politologės, tolygus balsų pasidalijimas tarp E. Gentvilo ir jam nusileidusio Seimo nario Vitalijaus Gailiaus nebūtinai reiškia, kad partija susiskaldžiusi.

„Tai nereiškia visiško susiskaldymo. Nemanau, kad būtų galima sakyti, kad vieni laimėjo, kiti pralaimėjo. Manau, kad laimėjo visi, kaip bebūtų“, – BNS sakė Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos Politikos mokslų katedros vedėja Jūratė Novagrockienė.

Šeštadienį vykusiuose Liberalų sąjūdžio pirmininko rinkimuose už E. Gentvilą balsavo 330 suvažiavimo dalyvių, V. Gailių palaikė 329.

Anot politologės, rinkimų rezultatas gali rodyti tam tikrą nevienodą mąstymą, skirtingų vizijų turėjimą Liberalų sąjūdžio flanguose, bet to nereikėtų dramatizuoti, nes du lyderiai gali dalintis atsakomybes. E. Gentvilas šeštadienį jau pareiškė, kad norėtų matyti V. Gailių savo pavaduotoju.

„Būtų galima sakyti, kad būtų daugiau intrigos, jeigu būtų laimėjęs naujas lyderis, bet pasižiūrėjus ir pasvėrus jie vis tik atrodo pakankamai lygiaverčiai“, – sakė J. Novagrodskienė.

„Toks balsų pasidalijimas leidžia interpretuoti, kad apie pusė partijos narių nori matomo, žinomo veido, nes E. Gentvilas iš tikrųjų nuo pat susikūrimo yra šiame judėjime ir partijoje, kelis kartus buvo renkamas pirmininku ir yra labai gerai žinomas. Galima prielaida, kad kita pusė – balsavę už V. Gailių – tikėjosi kažko naujo, nes E. Gentvilo pažįstamas ne tik veidas, bet ir veikla – ką jis gali padaryti, ko galima tikėtis. Tuo metu V. Gailiui dar niekada nebuvo suteikta galimybė būti partijos pirmininku, jo griežtesnė pozicija teikia vilčių, kad jis galbūt geriau sugebės išvesti liberalus iš kritinės situacijos, nes, kaip besvarstytum, kol kas Liberalų sąjūdis yra krizėje“, – dėstė politologė.

Kartu ji pažymėjo, kad korupcijos skandale linksniuojamai partijai dabar svarbu atgauti pasitikėtimą savimi.

„Reikia patikėti patiems nariams, kad jie gali susitarti tarpusavyje ir paskui save traukti rėmėjus, rinkėjus, pasekėjus“, – sakė politologė.

Ji svarstė, kad E. Gentvilas gal kiek stokoja charizmos, bet jos politikoje dar nepademonstravo ir V. Gailius.

„E. Gentvilas visada demonstravo, kad turi lyderio savybių, kad nėra kažkoks atsarginis ant suolelio, yra tarp asmenybių. Galbūt kažkiek charizmos trūksta, bet, kita vertu, jo pozicija politikoje stabili, jis turi žinomumą ir patirtį (...). V. Galiaus žinomumo šleifas yra kitokio pobūdžio“, – kalbėjo J. Novagrodskienė.