Lietuvoje

2017.12.08 11:27

A. Ramanausko-Vanago kūną tikimasi rasti kitąmet

Lauryna Vireliūnaitė, 15min.lt2017.12.08 11:27

Vadinamosiose Našlaičių kapinėse Vilniuje 16 palaikų su šautinėmis žaizdomis galvoje radę specialistai viliasi, kad kitąmet pavyks atrasti partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago kūną. „Užčiuopėme siūlo galą, kuris gali nuvesti prie labai svarbių atradimų“, – penktadienį sakė Vilniaus universiteto archeologas Gintautas Vėlius.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė penktadienį sakė, kad iš viso šiam tyrimui reikia 85 tūkst. eurų, o darbams kol kas gauti 35 tūkst. eurų.

Jos teigimu, jeigu bus gauta reikiama pinigų suma, kitąmet galutinai paaiškės, ar tarp Našlaičių kapinėse užkastų asmenų yra A. Ramanausko-Vanago palaikai.

Šiuo metu turima duomenų, kad jo palaikai yra vienoje duobėje kartu su dar dviejų asmenų palaikais. Tokia informacija gauta tyrinėjant dokumentus.

Istorikas Dalius Žygelis sakė, kad proveržis įvyko pernai, kai į specialistus kreipėsi žmonės, kurie turėjo informacijos apie tai, kad aukos buvo užkasamos Našlaičių kapinėse – anonimais likti panorusi šeima žinojo tikslią vietą.

„Su tuo žmogumi nuvykome į vietą, kur aiškiai parodė, kur užkastas šeimos vyro tėvas“, – pasakojo jis.

VU archeologas Gintautas Vėlius pasakojo, kad duobėje rasti 16 kūnų paveikti cheminėmis medžiagomis. Manoma, kad tai gali būti kalkės.

Vienoje iš kapaviečių rastas budelio apsiaustas, spėjama, šaudydamas aukas jis nenorėjo apsitaškyti krauju ir po visko į kapą įmetė savo apsiaustą.

„Kūnai sumesti nepagarbiai, palaidojimu to nepavadinčiau“, – pabrėžė jis.

Vienas asmuo identifikuotas. Jis buvo vienoje duobėje su kitais dviem, specialistai įtaria, kas jie gali būti tokie.

Genocido aukų muziejaus direktorius Eugenijus Peikštenis penktadienį sakė, kad palaikų identifikavimą sunkina tai, kad DNR tyrimai yra ganėtinai brangūs.

„Mums svarbu, kad tyrimai būtų atliekami kuo greičiau. Žinoma, kad A. Ramanauskas-Vanagas gali būti užkastas 2–3 palaikai. Jei genetiniai tyrimai užtruktų mėnesį, būtų blogai, mums atsakymų reikia turėti greitai“, – apie būsimas problemas kalbėjo jis.

Greitesni DNR tyrimai yra brangesni.

Anot Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro, Vilniuje, Našlaičių kapinėse, užkasti 1956–1969 m. Lukiškių ir Vilniaus KGB kalėjimuose sušaudyti asmenys.

Manoma, kad Našlaičių kapinėse gali būti užkasti garsūs partizanai Adolfas Ramanauskas-Vanagas, Pranciškus Prūsaitis-Lapė, Juozas Streikus-Stumbras, paskutinis Aukštaitijos partizanas Antanas Kraujelis-Siaubūnas ir kt.

Budeliai atpildo išvengė

Kaip anksčiau skelbė LRT.lt, tik pernai baigėsi daugiau nei 20 metų trukęs tyrimas ir teismų procesas, kurio metu buvo teisiami buvę KGB darbuotojai, 1956 m. spalį sukurpę ir įvykdę A. Ramanausko-Vanago bei jo žmonos Birutės Mažeikaitės-Ramanauskienės suėmimo operaciją Kaune.

Anot portalo, pagrindiniai žmonės, suėmę ir kankinę partizaną – Petras Raslanas ir Nachmanas Dušanskis, pabėgo iš Lietuvos.

P. Raslanas 1991 m. prieglobstį buvo radęs Rusijoje, o N. Dušanskis 1989 m. – Izraelyje. Pastarasis 2008 m. mirė. P. Raslanas greičiausiai yra jau miręs, nes dabar jam turėtų būti 103 metai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt