Lietuvoje

2017.12.06 19:43

L. Linkevičius ragina vengti vienašališkų staigių judesių dėl Jeruzalės

BNS2017.12.06 19:43

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius trečiadienį paragino vengti vienašališkų staigių judesių, sprendžiant Izraelio ir palestiniečių konfliktą. Jungtinių Valstijų prezidentui Donaldui Trumpui rengiantis pripažinti Jeruzalę Izraelio sostine, Lietuvos diplomatijos vadovas paragino šiuos ginčus spręsti derybų keliu.

Izraelis Rytų Jeruzalę ir Vakarų Krantą okupavo per 1967 metų karą. Vėliau izraeliečiai aneksavo Rytų Jeruzalę, bet tarptautinė bendrija šios aneksijos niekada nepripažino.

„Ši Artimųjų Rytų konflikto tema yra labai ilgalaikė ir labai trapi. Viskas labai jautru, todėl geriausia būtų iš tikrųjų vengti vienašališkų kažkokių staigių judesių ir visa tai turėtų būti sprendžiama iš tikrųjų dvišalių derybų principu“, – BNS telefonu iš Briuselio sakė L. Linkevičius.

Jeruzalės statusas yra vienas opiausių Izraelio ir palestiniečių konflikto klausimų. Izraelis visą miestą laiko savo nedaloma sostine, o palestiniečiai Rytų Jeruzalės nori kaip savo būsimos valstybės sostinės.

„Kalbant apie šių dviejų šalių ateities ir vieni kitų pripažinimo politiką, tai Jeruzalės kaip sostinės klausimas yra viena iš sudedamųjų dalių“, – teigė Lietuvos diplomatijos vadovas.

„Tikimės, kad ateityje bus kiek tai įmanoma jautriai ir atsakingai į tai žiūrima“, – pridūrė L. Linkevičius.

Vienas aukštas JAV administracijos pareigūnas sakė, jog D. Trumpas iš Baltųjų rūmų trečiadienį pripažins Jeruzalę Izraelio sostine. Taip jis užbaigtų dešimtmečius Amerikos vykdytą atsargią politiką, nepaisydamas sąjungininkų perspėjimų, kad tai gali būti istorinė klaida, vėl pakurstysianti smurtą Artimuosiuose Rytuose.

Ambasados perkėlimas ir Jeruzalės pripažinimas Izraelio sostine būtų didžiulis JAV politikos pasikeitimas, prieštaraujantis tarptautiniam konsensusui. Vašingtonas tradiciškai laikydavosi pozicijos, kad šiuo klausimu turi susitarti abi konflikto šalys.

Lietuva pastarąjį dešimtmetį yra viena iš didžiausių Izraelio diplomatinių rėmėjų Europos Sąjungoje. Daugelis kitų Europos šalių Izraelio atžvilgiu nusistačiusios griežčiau dėl nausėdijų plėtros okupuotame Vakarų krante.

Stebėtojų teigimu, proizraelietišką Lietuvos politiką iš dalies gali lemti diplomatinių pozicijų derinimas su Jungtinėmis Valstijomis ir Lietuvos žydų istorija. Paskutiniu metu Lietuva ir Izraelis taip pat suintensyvino dvišalius ryšius karinėje ir ekonominėje srityse.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.