Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Dėl didesnių išmokų „popieriuje“ vaiką prižiūri tėtis, realybėje – mama

Rasa Lukaitytė-Vnarauskienė, DELFI.lt2015.09.08 13:45

Antraisiais vaiko priežiūros atostogų metais mažylį prižiūri mama, o pašalpa plaukia į tėčio sąskaitą. Tokia dabar yra kai kurių šeimų realybė, nes įstatymas leidžia antraisiais vaiko metais grįžti į darbą, bet gauti pašalpą.

Antraisiais vaiko priežiūros atostogų metais mažylį prižiūri mama, o pašalpa plaukia į tėčio sąskaitą. Tokia dabar yra kai kurių šeimų realybė, nes įstatymas leidžia antraisiais vaiko metais grįžti į darbą, bet gauti pašalpą.

Atsakingos institucijoms tai problemų nekelia – esą svarbiausia, kad būtų užtikrinta šeimos gerovė. Tuo metu Vilniaus universiteto (VU) docentas Teodoras Medaiskis siūlytų griežtinti tvarką ir išmoką mokėti tik tam, kuris netenka darbo pajamų.

Dar vienas galimas ir kai kurių šeimų taikomas modelis – pirmaisiais metais vaiką prižiūri mama, po metų ji grįžta į darbą, o išmoką antraisiais vaiko metais gauna jau tas, kieno atlyginimas didesnis. Dažniausiai tai būna tėtis, nes vyrai Lietuvoje uždirba statistiškai daugiau.

Šios temos aktualumą rodo ir interneto forumų diskusijos. Kone kiekviename galima rasti klausimų ir atsakymų apie vaiko priežiūros atostogas antraisiais vaiko metais.

„Patarkite. Pati esu dar studentė ir auginu vaikelį. Kai jam sueis metai, norime kad vyras išeitų vaiko priežiūros atostogų antriesiems metams, kad gautume iš „Sodros“ 40 proc. pašalpą. Tačiau realiai jis vis tiek dirbs. Taigi prašymą reikia rašyti tik „Sodroje“ ar ir darbovietėje?“ – klausia viena mama.

„Prisiskaičiau ir dabar jau nieko nesuprantu. Jei antraisiais vaiko priežiūros metais į vaiko priežiūros atostogas išeis tėtis, tai man į darbą reikės būtinai grįžti?“, – teiravosi kita mama.

„Jau kiek kartų rašyta, kad tėtis nebus vaiko priežiūros atostogose, jis tik pašalpą gaus, o jūs ir toliau galite likti vaiko priežiūros atostogose“, – aiškino jai forumo dalyvis.

„Antrais metais asmuo, esantis vaiko priežiūros atostogose, ir išmokų gavėjas nesusieti, vienas gali imt pinigus, o kitas atostogauja“, – diskusijas apibendrino vienas forumo dalyvis.

Džiaugiasi, kad tėvai gali rinktis

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija problemų šioje situacijoje neįžvelgia.

„Remiame vaikus auginančias šeimas, skatiname gimstamumą, todėl pasisakome už kuo patogesnių sąlygų vaikams auginti sudarymą. Galimybė pasirinkti kuriam iš tėvų kuriuo metu prižiūrėti vaiką neturėtų būti niekaip siejama su piktnaudžiavimu“, – DELFI sakė socialinės apsaugos ir darbo ministrės atstovė spaudai Vaida Vincevičiūtė.

Panašios nuomonės laikosi ir „Sodros“ Komunikacijos ir tarptautinių ryšių skyriaus vyriausiasis specialistas Martynas Žilionis.

„Puiku, kad tėvai renkasi tai, kas jiems atrodo geriau“, – DELFI sakė jis.

Tačiau jis atkreipė dėmesį, kad jeigu už mamą nebemokamos socialinio draudimo įmokos, kurios įprastai išskaičiuojamos iš pašalpos, tokiu atveju ji nėra apdrausta.

„Sodros“ turimi duomenys tokių atvejų masiškumo nerodo. Per praėjusius metus vidutiniškai 2900 vyrų buvo pasirinkę vaiko priežiūros atostogas, šiemet tokių yra 3600. Tuo metu, „Sodros“ duomenimis, šiemet vaiko priežiūros atostogas vidutiniškai rinkosi 32,3 tūkst., o pernai – 35,9 tūkst. moterų.

„Kaip matote, vyrų, einančių motinystės (tėvystės) atostogų palyginti nedaug ir neįmanoma atsekti kažkokių tendencijų, kai svyravimas yra kelių šimtų atvejų ribose“, – komentavo M. Žilionis.

Vidutinė moterų gaunama motinystės (tėvystės) pašalpa yra 1266,3 Lt, vyrų – 1444,4 Lt.

Tačiau, anot jo, dar labai sunku išgryninti tendencijas, nes dalis tėvų vis dar gauna išmokas pagal senąją tvarką, dalis pašalpų gavėjų yra pasirinkę vienerių metų vaiko priežiūros atostogas, todėl gauna 100 proc. atlyginimo dydžio pašalpą, kiti yra pasirinkę dvejus metus, todėl gauna 70 proc. arba 40 proc. atlyginimo pašalpas.

Siūlo griežtinti išmokas

Tuo metu kiek kitokios nuomonės laikosi Vilniaus universiteto (VU) docentas Teodoras Medaiskis. Jis svarsto, kad galbūt nėra visai gerai, kai vienas iš tėvų prižiūri vaiką, o kitas gauna išmoką, bet eina į darbą.

„Nesiimu vertinti tokių veiksmų teisėtumo, bet manau, kad pati šeima turėtų spręsti, kas iš tėvų ima vaiko priežiūros atostogas. Gal ir nėra visai gerai, kad tuo metu, kai vienas iš tėvų nedirba ir gali prižiūrėti vaiką, kitas ima atostogas, bet iš tikrųjų dirba ir gauna draudimo išmokas, tarsi nedirbtų“, – DELFI komentavo jis.

Mokslininko nuomone, taip atsitinka, nes painiojamas draudimas ir parama.

„Manau, problema kyla iš draudimo ir paramos painiojimo. Draudimas turėtų veikti griežtai: draudimo išmoka priklauso tik tuo atveju, jei apdraustasis dėl vaiko priežiūros pareigų praranda darbo pajamas. Draudimo paskirtis – kompensuoti prarastas darbo pajamas, o ne pinigais pagelbėti šeimai, auginančiai vaiką. Pastaroji užduotis – paramos dalykas“, – skirtumus aiškino jis.

T. Medaiskis siūlo griežtinti šių išmokų skyrimo tvarką, kad ją gautų tik tas, kuris iš tiesų prižiūri vaiką ir dėl to netenka darbo pajamų. Tačiau kartu jis siūlytų didinti išmoką pirmaisiais metais.

„Manyčiau, kad reikėtų griežtinti draudimo išmokų skyrimą ir ją skirti tik kaip iš tikrųjų prarasto uždarbio kompensavimą, bet, pagal galimybes, kaip to griežtinimo kompensaciją padidinti paramos išmokas vaikui pirmaisiais gyvenimo metais“, – sakė VU docentas.

Pagal šiuo metu galiojantį Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymą, tėvai gali rinktis du modelius – pirmuoju atveju vaiką prižiūrėti vienerius metus ir už tai gauti 100 proc. atlyginimo dydžio kompensaciją, jei jis neviršija nustatytų „lubų“. Antrasis pasirinkimas – išeiti dvejų metų vaiko priežiūros atostogų, tokiu atveju pirmaisiais metais vaiką prižiūrintis tėvas gauna 70 proc., o antraisiais – 40 proc. darbo užmokesčio, bet ne daugiau nei „lubos“. Tačiau antraisiais metais įstatymas leidžia eiti į darbą ir kartu gauti išmoką.

Šiuo metu „Sodros“ išmokų lubos 4761,6 Lt neatskaičius mokesčių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.