Lietuvoje

2015.09.08 13:45

A. Mamontovas: neskaitantys knygų galiausiai baigia prie šiukšlių konteinerių

Audrė Domeikaitė, 15min.lt2015.09.08 13:45

„Jei norite nugyventi gerą ir turtingą gyvenimą, skaitykite knygas“, – taip nuo mažų dienų savo vaikams kartojo Andrius Mamontovas. Susirūpinęs Lietuvos mažų vaikų švietimu ir skaitymo įgūdžių ugdymu jis kartu su Ramūnu Karbauskiu antradienį pristatė naują labdaros ir paramos fondą „Švieskime vaikus“.

„Jei norite nugyventi gerą ir turtingą gyvenimą, skaitykite knygas“, – taip nuo mažų dienų savo vaikams kartojo Andrius Mamontovas. Susirūpinęs Lietuvos mažų vaikų švietimu ir skaitymo įgūdžių ugdymu jis kartu su Ramūnu Karbauskiu antradienį pristatė naują labdaros ir paramos fondą „Švieskime vaikus“.

„Mano senelis Adomas Čiplys buvo lietuviško elementoriaus „Saulutė“ bendraautoris, todėl mano misija – tęsti jo darbus ir skatinti vaikus skaityti nuo mažų dienų. 1996 metais įkūriau labdaros fondą „Muzikantai vaikams“, kuris Lietuvos vaikų namams dovanojo knygų ir mokymosi priemonių. Naujasis fondas „Švieskime vaikus“ – pradėtų darbų tąsa“ – naująjį projektą pristatė A. Mamontovas. – Visos problemos prasideda nuo švietimo, nuo žmogaus išsilavinimo priklauso vėlesni jo pasirinkimai gyvenime. Todėl žiūrėdami į ateitį, didžiausią dėmesį turėtume skirti mažiausiems vaikams, duodami jiems į rankas knygą. Juk knygos yra viena pagrindinių lavinimo priemonių.“

Naujasis labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“ sieks atnaujinti miestų ir kaimų vaikų bibliotekų fondus geriausiais lietuvių autorių literatūros kūriniais, rems bibliotekėlių atsiradimą vaikų ligoninėse, darželiuose, bendruomenėse, taip pat skatins rašytojus ir dailininkus kurti knygas vaikams.

„Skaitymo įgūdžiai turi formuotis nuo mažiausių dienų, todėl vaikus turi pasiekti gera knyga. Mes kartu su tarptautinės vaikų literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriumi ir Lietuvos rašytojų sąjunga atrinksime XIX–XX a. geriausias lietuvių autorių knygas vaikams, kurios bus perleistos 10 tūkst. vienetų tiražu, ir jas pristatysime į visas šalies bibliotekas. Kai kuriuose kaimuose ir miesteliuose dabar visai nėra knygų vaikams, todėl šios knygos turėtų pralaužti ledus, – būsimus darbus vardijo R. Karbauskis. – Taip pat skatinsime Lietuvos rašytojus kurti knygas vaikams, kviesdami juos dalyvauti kasmetiniame vaikų literatūros konkurse, kurio apdovanojimų fondą sudaro 21 tūkst. litų.“

Aukštos meninės ir literatūrinės kokybės dar nepublikuoti prozos, poezijos ar dramos kūriniai su iliustracijomis vaikams iki 10 metų bus vertinami konkurso organizatorių sudarytos komisijos, kurioje dirbs žinomi rašytojai, dailininkai, literatūros ir dailės kritikai bei projekto iniciatoriai. Pirmosios premijos laureatui bus įteikta 10 tūkst., antrosios – 5 tūkst., o trečiosios – 3 tūkst. litų premija.

Taip pat 3 tūkst. litų premija bus apdovanotas geriausios vaikiškos knygos debiutantas. Premijos bus skelbiamos kiekvienų metų kovo 11 dieną, o įteikiamos Jaunųjų knygos bičiulių festivalyje Naisiuose.

„Mes nuvertiname pirmosios knygos reikšmę – bet būtent nuo pirmojo susidūrimo su knyga priklausys, ar vaikas vėliau skaitys pasaulio literatūros klasiką. Mano pirmosios knygos buvo senelio parašytas „Saulutės“ elementorius, „Skruzdėliuko Ferdos nuotykiai“, „Danuko Dunduliuko nuotykiai“. Tai tikriausiai kažkaip paveikė mano gyvenimą... – šypsojosi A. Mamontovas. – Kartais maža juokinga knygelė tave priveda prie Bulgakovo ir kitų didžiųjų rašytojų. Todėl savo vaikams nuo vaikystės sakau, kad jei norite gyventi gerą, turtingą ir prabangų gyvenimą – skaitykite knygas. Nes tik jos padės jums rasti kelią į tą gerą gyvenimą. O tuos, kurie neskaito, galiausiai matome prie šiukšlių konteinerių.“

Visi, norintys prisidėti prie labdaros ir paramos fondo „Švieskime vaikus“, galės aukoti jam specialiais telefono numeriais. Detalesnė informacija, skelbiama, bus paviešinta vėliau.