Naujienų srautas

Lietuvoje2013.06.12 09:29

Politikos ekspertai: metiniame pranešime – konservatoriška vizija ir kritika valdantiesiems

Metiniame prezidentės Dalios Grybauskaitės pranešime valdantieji buvo sukritikuoti taip, kaip konservatoriai niekada nebuvo kritikuojami, tvirtina „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas Vytautas Bruveris. Politologas Algis Krupavičius pastebi, kad pranešimu buvo mėginama parodyti, jog situacija šalyje nėra tokia bloga, kaip vertina visuomenė ir žiniasklaida.

Metiniame prezidentės Dalios Grybauskaitės pranešime valdantieji buvo sukritikuoti taip, kaip konservatoriai niekada nebuvo kritikuojami, tvirtina „Lietuvos ryto“ apžvalgininkas Vytautas Bruveris. Politologas Algis Krupavičius pastebi, kad pranešimu buvo mėginama parodyti, jog situacija šalyje nėra tokia bloga, kaip vertina visuomenė ir žiniasklaida.

Lietuva – kaip žalia rūtelė

Politikos apžvalgininkas V. Bruveris pripažįsta, kad metinis D. Grybauskaitės pranešimas jam paliko geresnį įspūdį nei tikėjosi. „Sakyčiau, tai bene stipriausias prezidentės pranešimas iš visų jos buvusių, iš aukščiausio paukščio skrydžio.

Šįkart prezidentė, nors ir nevengė įprastinių biurokratinių nuokrypių, statistikos vardijimo ir panašių dalykų, labiausiai priminė politikę, valstybės vadovę, o ne tik vyriausiąją šalies biurokratę“, – pastebi politikos apžvalgininkas.

Tačiau, anot V. Bruverio, pažymėjus tam tikrą prezidentės progresą, tenka konstatuoti ir pranešimo trūkumus. Anot apžvalgininko, matyt, saugodama savo reitingą ir populiarumą, D. Grybauskaitė neišsako aiškios pozicijos svarbiausiais valstybės gyvenimo klausimais – atominės elektrinės statyba, mokesčių, ūkio, ekonomine politika. 

„Vietoj to, pranešimas buvo labai kritiškas dabartinės valdžios atžvilgiu. Kelis kartus buvo sukritikuota taip, kaip ankstesnė konservatorių niekada nebuvo kritikuojama. Dominavo retorika, kurią galėčiau pavadinti konservatoriška. Lietuvos kaip žalios rūtelės, gležno daigelio, apsupto įvairių pavojų, tamsiųjų jėgų, nuo kurių reikia tą daigelį saugoti. Buvo radikali dešinioji Lietuvos ir pasaulio vizija“, – LRT.lt dėstė V. Bruveris.

Kauno technologijos universiteto (KTU) profesoriaus, politologo Algio Krupavičiaus manymu, prezidentė pirmojoje pranešimo dalyje  „bando ieškoti alibi, kad Lietuvoje gyventi nėra blogai ir jos ketverių metų veikla taip pat nenuėjo „šuniui ant uodegos“, įvyko tam tikrų teigiamų poslinkių“.

Galvoja apie artėjančius rinkimus?

Kaip teigia A. Krupavičius, matyt, tokie tonai susiję su tuo, kad tai gali būti paskutinis D. Grybauskaitės metinis pranešimas prieš artėjančius prezidento rinkimus. „Buvo ieškoma pasiteisinimų, bandyta parodyti, kad situacija Lietuvoje nėra tokia bloga, kaip kad vertina visuomenė ir žiniasklaida. Pranešime buvo nemažai aiškių lozungų, pavyzdžiui, „dirbti daugiau ir greičiau“, „ sąžiningas darbas“ ir panašių“, – tvirtina A. Krupavičius.

Politologas pastebi, kad netrūko kritikos dabartinei valdžiai, aiškinant apie ribotus valdžios gebėjimus, laiko gaišimą darbo grupėse ir pan. „Buvo prisiminta porinkiminė kritika, kai prezidentė bandė vetuoti Darbo partijos dalyvavimą centro kairės koalicijoje, bet pranešime tai buvo pateikta kaip kova už sąžiningus rinkimus“, – priduria politologas.

V. Bruveris sutinka, kad šis D. Grybauskaitės metinis pranešimas gali išsiskirti iš ankstesnių dėl artėjančių prezidento rinkimų.

„Pranešimas buvo bene geriausiai parengtas, mažiausiai eklektiškas, padrikas, biurokratiškai sudurstytas. Artėja pirmininkavimas Europos Sąjungos Tarybai, kurį prezidentė asmeniškai vertina kaip galimybę, viešųjų ryšių sceną, todėl ji yra pasitempusi, aktyvi ir pasiruošusi. Tai yra pagrindinė priežastis, bet kartu ir artėjantys prezidento rinkimai“, – mano politikos apžvalgininkas.

Konstitucija šalies vadovui numato pareigą Seime perskaityti metinį pranešimą apie padėtį Lietuvoje, vidaus ir užsienio politiką.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi