Lietuvoje

2017.12.01 15:23

Lietuviai atskleidė, ką dovanos per Kalėdas ir ko patys nenorėtų gauti

LRT.lt 2017.12.01 15:23

Kalėdinės prekybos sezonas jau prasidėjo, o ir dalis pirkėjų Lietuvoje teigia jau apsirūpinę dovanomis. Internetinės parduotuvės „Pigu.lt“ atlikta pirkėjų apklausa rodo, kad šventinėms dovanoms lietuviai netaupys: dauguma šiemet ketina išleisti nuo 50 iki 100 Eur, o kas dešimtas numatė skirti ir daugiau nei 300 Eur. Tarp dovanų, kurias lietuviai patys norėtų gauti, pirmauja IT ir išmanieji įrenginiai, tačiau yra ir tokių prekių, kurias radę po eglute daugelis neapsidžiaugtų, teigiama pranešime spaudai.

„Kokią dovaną padovanoti artimajam, žinoma, priklauso nuo to žmogaus norų ir pomėgių. Tačiau šiemet pasmalsavome ir pirkėjų klausėme ne tik, kaip jie ruošiasi Kalėdoms ar kiek planuoja išleisti dovanoms, bet ir to, kokių dovanų jie patys norėtų. Apklausa atskleidė ne tik  geidžiamiausias šių metų lietuvių dovanas, bet ir tas, kurių daugelis gyventojų visai nenori gauti“, – sako Giedrė Vilkė, „Pigu.lt“ rinkodaros direktorė.

Geriausiomis dovanomis šiemet įvardijami IT ir išmanieji įrenginiai (nori 73 proc. nuo visų apklaustųjų), namų technika (63 proc.) ir kosmetika bei parfumerija (63 proc.). Taip pat svari dalis apklaustųjų apsidžiaugtų gavę interjero dirbinių (61 proc.) , drabužių, aksesuarų ar avalynės (58 proc.)  O štai labiausiai nelaukiamos dovanos – kompiuteriniai žaidimai (nenori 71 proc. nuo visų apklaustųjų), darbo ar meistravimo įrankiai (61 proc.) ir virtuvės reikmenys (58 proc.).

Tiesa, skirtumas tarp norinčių ir nenorinčių šventėms gauti virtuvės reikmenų yra gana nedidelis, 42 proc. jų gauti labai norėtų. Beveik po lygiai pasiskirsto ir norai gauti sveikos gyvensenos ar sporto prekių. Nors sveikata daugelyje visuotinių lietuvių apklausų įvardijama kaip didžiausiu rūpesčiu, tokio tipo dovanų norėtų gauti 51 proc. respondentų, o 49 proc. jomis visiškai nesidžiaugtų. Įdomu tai, kad beveik pusė apklaustųjų (47 proc. ) teigė norintys gauti ir netipiškų kalėdinių dovanų, tokių, kaip baldai.

„Žmonės skirtingi, tad ir norai skiriasi, tačiau galime akivaizdžiai matyti, kad išmanieji prietaisai ar kosmetika ir šiemet bus labai laukiama dovana, o štai sveika gyvensena, kuri atrodo tapo labai patraukli daugumai lietuvių, iš tiesų aktuali tik pusei jų. Neseniai mūsų iniciatyva vykdyta visų gyventojų apklausa, kuria klausėme lietuvių būtent apie jų pomėgius, atskleidė, kad didžioji dalis lietuvių mėgsta laiką leisti virtuvėje ir puoselėdami namus. Dovanų norai labai atspindi šią pomėgių statistiką“, – apibendrina G. Vilkė.  

Išleis ir 300 Eur

Apklausa rodo, kad dauguma lietuvių ne tik patys laukia dovanų pagal pomėgius, bet ir patys mielai tokias dovanos. Kas penktas „Pigu.lt“ klientas įvardijo, kad dovanas parenka būtent pagal artimųjų pomėgį. Tačiau didžioji dauguma – net 46 proc. apklaustųjų – teigia, kad dovanas artimiesiems ir šeimoms nariams jie parenka pagal tai, ko šiems tuo metu labiausiai reikia, ką artimieji patys pasisakė ar kitaip pavyko sužinoti.

„Biudžetas renkantis dovanas taip pat labai svarbus. 15 proc. apklaustųjų neslepia, kad dovanas renkasi ne pagal pomėgius ar norus, o pagal turimą biudžetą. Apklausa atskleidė, kad šiemet nemaža dalis pirkėjų Kalėdoms netaupys. Didžioji dalis (38 proc.) dovanoms numatė išleisti nuo 50 Eur iki 100 Eur. O kas dešimtas pasirengęs skirti ir 300 Eur ir daugiau“, –  sako G. Vilkė.

Palyginti su praėjusiais metais „Pigu.lt“ vykdyta apklausa, šiemet sumažėjo žmonių, teigiančių, kad šventėms išleis iki 50 Eur. Pernai taip teigė kas trečias, o šiemet – kas ketvirtas apklausos dalyvis. Nuo 51 iki 100 Eur šiemet išleis keliais procentiniais punktais daugiau žmonių. Ketvirtadalis apklaustųjų šiemet teigia dovanoms skirsiantys 100–200 Eur, pernai tokį biudžetą planavo apie 20 proc. respondentų.

Planuoja iš anksto

Aktyvusis kalėdinis sezonas dar tik prasideda, tačiau pastaraisiais metais pirkėjai vis drąsiau teigia, kad šventėms pasiruošia ir dovanų ieško anksčiau.  Šiemet daugiau nei pusė (53 proc.) apklaustųjų tikino, kad dovanas perka iš anksto (pernai taip teigė tik ketvirtadalis, 26 proc.). Visą gruodį dovanų ieškoti numatė beveik kas penktas (18 proc.) apklausos dalyvis, o štai pernai tokių buvo dvigubai daugiau –  40 proc.

Paskutinėmis dienomis ar net paskutinėmis  valandomis ieškančių dovanų statistika mažai keičiasi. Šiemet, kaip ir pernai, neskubėti ir prigriebti ką nors kone pakeliui į svečius planuoja kas septintas apklausos dalyvis. Įdomu, tai, kad 13 proc. apklaustųjų įvardijo, kad iš anksto ir pirmiausia jie pasirūpina tik dovanomis vaikams, o štai kitiems šeimos nariams ir artimiesiems dovanų ieško jau neskubėdami.

Internetinėje „Pigu.lt“ apklausoje savo nuomonę išsakė 1946 respondentai iš visos Lietuvos. Apklausa vyko spalio–lapkričio mėnesiais.