Lietuvoje

2017.11.29 13:44

Už valstybinę mokyklą kovojantys pilaitiškiai: kodėl vyriausybė kišasi į savivaldos reikalus?

Žvarbų trečiadienį Vilniaus Vinco Kudirkos aikštėje į piketą po vyriausybės langais rinkosi tie pilaitiškiai, kurie savo rajone nori matyti ir savo vaikus leisti į valstybinę mokyklą. Konfliktas įsiliepsnojo Pilaitėje po to, kai iškilo dilema, kas čia pastatys naują mokymo įstaigą: Vilniaus miesto savivaldybė ar Vilniaus arkivyskupija, o į sprendimų paieškas ėmė kištis Seimo nariai.

Bendruomenė, susibūrusi į iniciatyvinę grupę „Už valstybinę mokyklą Pilaitėje“, nerimsta dėl mokyklos statybų Pilaitės centre, Tolminkiemio gatvėje. Čia esančiame valstybiniame sklype mokyklą paskelbė ketinanti statyti Vilniaus miesto savivaldybė, tačiau norą imtis katalikiškos mokyklos statybų yra išsakiusi ir Vilniaus arkivyskupija. Jos argumentas – tokiu būdu čia atsirastų visas centras, nes kyla bažnyčia, galvojama apie senjorų centro įrengimą.

Dviejų institucijų varžymasis dėl galimybės tame pačiame sklype turėti savo švietimo įstaigą suskaldė Pilaitės bendruomenę. Dalis gyventojų palaiko valstybinės mokyklos idėją, kita dalis – remia arkivyskupijos ketinimus. Pastarųjų pagrindinis argumentas paprastai yra toks, kad Bažnyčia mokyklą pastatys greičiau, o jau kitus mokslo metus vaikai galės pradėti laikinose patalpose.

Surengė piketą

Į piketą „Už valstybinę mokyklą Pilaitėje“ nusprendę susirinkti gyventojai prieš renginį tvirtino, kad „Seimas ir vyriausybė atvirai kišasi į savivaldos reikalus ir, menkindami Vilniaus miesto savivaldybę, jos sprendimus, siekia išstumti valstybinę mokyklą iš valstybinio sklypo, atvirai proteguodami ir brutaliai brukdami vienos religinės bendruomenės mokyklą“.

„Individai, kurie turėtų būti Konstitucijos, sekuliarios valstybės garantas, atvirai diskriminuoja pasaulietinius įsitikinimus ir diskredituoja valstybę, stumia ją į užribį, į paraštes. Apmaudu, jog tai jau tampa ne tik lokaliu, vienos Pilaitės mokyklos, tačiau ir principiniu vertybiniu klausimu visiems Lietuvos piliečiams“, – teigta iniciatyvinės grupės „Už valstybinę mokyklą Pilaitėje“ išplatintame pranešime apie piketą.

Grupės atstovas Paulius Jakutavičius 15min sakė, kad, grupės nuomone, mokyklos klausimas jau peržengė vienos vieno mikrorajono mokyklos klausimą ar net Vilnių.

BNS nuotr.

„Kai į savivaldos klausimus pradeda kištis Seimo nariai, o vyriausybės vadovas – pabrėžiu, pasaulietinės valstybės vienas vadovų – nedviprasmiškai išsako savo palaikymą vienai iš religinių bendruomenių, tai jau tampa globalesne problema. Todėl ir piketas yra skirtas siekiant užtikrinti, kad valstybinė žemė būtų panaudota visos bendruomenės labui, neskaldant jos pagal įsitikinimus, statant prieinamą (t. y. lengvai pasiekiamą) pasaulietinę mokyklą. Tuo pačiu norime atkreipti dėmesį į savotišką valstybės vadovų, parlamento narių flirtą ir Konstitucijos nuostatų pamynimą“, – sakė P. Jakutavičius.

Čia jis turėjo omeny Manto Adomėno viename iš susitikimų su gyventojais, norinčiais katalikiškos mokyklos Pilaitėje, išsakytus žodžius, esą premjeras Saulius Skvernelis pasakęs, kad pinigų mokyklos statyboms atsiras tuo atveju, jeigu ją bus leista statyti Vilniaus arkivyskupijai.

Iniciatyvinės grupės „Už valstybinę mokyklą Pilaitėje“ nariai piketo metu ketina teikti kreipimąsi vyriausybei, taip pat rengia naują peticiją dėl valstybinės mokyklos prezidentei.

BNS nuotr.

Įsikišo Seimas

Seimo Švietimo ir mokslo komitetas, kurio pirmininko pavaduotojas yra M. Adomėnas, nusprendė kreiptis į vyriausybę su prašymu persvarstyti sklypo šalia kylančios Pilaitės bažnyčios panaudos suteikimo klausimą. Šiuo metu sklypas pagal panaudą perduotas savivaldybei.

Premjero patarėjas Tomas Beržinskas 15min trečiadienį teigė, kad tokio prašymo bent kol kas vyriausybė nesulaukė.

Sostinės savivaldybė šią savaitę dar kartą patvirtino nutarusi Pilaitėje statyti naują mokyklą Tolminkiemio gatvėje.

Savivaldybė žada 5 mokyklas

„Savivaldybė per artimiausius kelerius metus statys net 5 naujas mokyklas ar jų priestatus Vilniuje. Apie 3 tūkst. naujų vietų moksleiviams atsiras tuose rajonuose, kuriuose labiausiai reikia naujų mokyklų – Pilaitėje, Balsiuose, Pašilaičiuose, Pavilnyje ir Žirmūnuose. Tai istorinis įvykis Vilniuje per visą atkurtos Nepriklausomybės laikotarpį, nes per pastaruosius beveik tris dešimtmečius Vilniuje iškilo viena nauja mokykla – Balsiuose“, – teigiama pirmadienį savivaldybės išplatintame pranešime spaudai.

BNS nuotr.

Balsiuose žadama statyti pradinę mokyklą, Pašilaičiuose šalia Gabijos gimnazijos – naują progimnaziją, Žirmūnuose planuojamas J. Lelevelio mokyklos priestatas, Pavilnyje – irgi priestatas „Vilnies“ mokyklai.

„Dar viena mokykla bus statoma sparčiausiai sostinėje augančiame rajone – Pilaitėje. Pastačius ją, seniūnijoje veiks dvi progimnazijos ir viena gimnazija. Naujoje Pilaitės mokykloje mokysis daugiau kaip 700 mokinių. Savivaldybė jau pradėjo būsimos mokyklos projektavimą, kuris truks iki kitų metų rudens, o statybas planuojama pradėti 2019 metų pradžioje. Šiame rajone planuojama statyti ir du naujus darželius“, – teigia Vilniaus savivaldybė.

Skaičiuojama, kad naujų mokyklų statyboms prireiks 32,2 mln. eurų.

Per pastaruosius 4 metus mokinių skaičius Vilniaus mieste išaugo beveik 4 tūkstančiais: 2014 metais Vilniuje mokėsi apie 66 tūkst. moksleivių, o šįmet rugsėjo 1-ąją į mokyklas atėjo daugiau kaip 70 tūkst. mokinių.