Naujienų srautas

Lietuvoje2017.11.27 15:06

D. Grybauskaitė pasirašė Magnickio įstatymą

ELTA 2017.11.27 15:06

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė Užsieniečių teisinės padėties įstatymo pataisas. Įstatymas įsigalios nuo kitų metų sausio 1-osios.

Vadinamasis Magnickio įstatymas užkirs kelią atvykti į Lietuvą užsieniečiams, kurie šiurkščiai pažeidinėja žmogaus teises, yra korumpuoti ar susiję su pinigų plovimu. Iki šiol užsieniečiams buvo galima uždrausti atvykti į Lietuvą, tik jeigu jie kelia grėsmę valstybės saugumui ar viešajai tvarkai.

Pasak prezidentės, priimdama šį įstatymą Lietuva kartu su tarptautine bendruomene sako griežtą „ne“ žmogaus teisių niekinimui, nešvariems pinigams ir teisingumo menkinimui. Įstatymo viršenybė ir pagarba žmogaus teisėms yra neatsiejama teisinės valstybės dalis. Tie, kurie pamina visuotinai pripažintas žmogaus teises ir laisves, privalo žinoti, kad demokratiniame pasaulyje yra nepageidaujami.

Pagal lapkričio 16 d. Seimo priimtas įstatymo pataisas, užsieniečiui bus uždrausta atvykti į Lietuvos Respubliką ne ilgesniam kaip 5 metų laikotarpiui, jeigu yra rimtas pagrindas manyti, kad užsienio valstybėje užsienietis yra padaręs sunkų ar labai sunkų nusikaltimą asmeniui ir dėl to buvo pažeistos visuotinai pripažintos žmogaus teisės ir laisvės, korupcinio pobūdžio nusikalstamą veiką ar pinigų plovimo požymius atitinkančią nusikalstamą veiką, arba kad kurstė ar kitaip dalyvavo darant tokias nusikalstamas veikas ir (ar) dėl šių priežasčių užsienietis yra įtrauktas į kitos ES valstybės narės, Europos laisvosios prekybos asociacijos ar NATO valstybės narės nacionalinį užsieniečių, kuriems draudžiama atvykti, sąrašą, primena ELTA.

Sprendimą uždrausti užsieniečiui atvykti į Lietuvos Respubliką, gavęs užsienio reikalų ministro siūlymą, priims vidaus reikalų ministras.

Šis įstatymo projektas buvo parengtas siekiant Lietuvos teisinėje sistemoje nustatyti politines sankcijas asmenims, susijusiems ne tik su dėl falsifikuotų kaltinimų Rusijoje suimto, įkalinimo įstaigose kankinto ir ten mirusio advokato, atskleidusio finansines Rusijos Federacijos pareigūnų machinacijas, Sergejaus Magnickio byla, tačiau ir kitais atvejais, kai užsienio valstybių valdžios toleruojami žmogaus teisių pažeidimai, susidorojant su asmenimis, atskleidusiais korupcijos, piktnaudžiavimo tarnyba atvejus, prieš politinius kalinius ir pan., tose valstybėse yra nebaudžiami.

„Tokie asmenys neturi likti nebaudžiami vien todėl, kad yra susiję su nedemokratinėmis valdžios institucijomis. Jiems turi būti iš anksto žinoma, kad piktnaudžiavimas valdžios galiomis pažeidžiant tarptautinės teisės normas, jei toks nusikaltimas užtrauktų atsakomybę demokratinėje valstybėje, reiškia, jog tokiam asmeniui demokratinėse valstybėse bus taikomos sankcijos“, – pabrėžiama dokumento aiškinamajame rašte.

Seimas, minėdamas Rusijos teisininko S. Magnickio žūties metines, paragino į sąrašą asmenų, kuriems yra draudžiama atvykti į Lietuvą, įtraukti 44 asmenis. 

Tai siūloma padaryti remiantis 2012 m. JAV S. Magnickio teisės viršenybės atsakomybės aktu bei Įstatyme dėl užsieniečių teisinės padėties nustatytais pagrindais.

Priimtu dokumentu kreipiamasi į kitų Europos Sąjungos (ES) ir NATO valstybių narių nacionalinius parlamentus, kurie raginami priimti „Magnickio“ teisės aktus, taip stiprinant bendrą teisingumo, atsakomybės ir skaidrumo erdvę.

Seimas taip pat pakvietė ES vyriausiąją užsienio reikalų įgaliotinę Federica Mogherini, Europos Komisiją bei Europos Tarybą įsiklausyti į Europos Parlamento raginimus priimti „Magnickio“ sankcijas ES lygiu ir artimiausiu metu pradėti visapusiškas diskusijas dėl atitinkamo ES teisės akto.

Rezoliucijoje pabrėžiama, kad „įstatymo dėl užsieniečių teisinės padėties pakeitimai yra svarbus žingsnis, užtikrinantis, kad į Lietuvos Respublikos teritoriją atvykti būtų draudžiama užsieniečiams, įvykdžiusiems stambaus masto nusikaltimus žmogaus teisių, korupcijos ir pinigų plovimo srityse, ir prisidedantis prie Lietuvos nacionalinio saugumo stiprinimo“.

Rusijos teisininkas S. Magnickis atskleidė finansines Rusijos Federacijos pareigūnų bei piliečių machinacijas, kai apgaulės būdu buvo pasisavinta 230 mln. JAV dolerių dydžio suma mokesčių mokėtojų pinigų, ir buvo neteisėtai sulaikytas, kalintas 358 dienas bei kankintas, kol 2009 m. lapkričio 16 d. mirė, piktavališkai nesuteikus jam būtinos medicininės pagalbos. 

Rezoliucijoje pažymima, kad už šį gerai dokumentuotą nusikaltimą iki šiol nėra nubaustas joks atsakingas asmuo, o penki pareigūnai buvo net paskatinti valstybės apdovanojimais.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi