Lietuvoje

2017.11.25 18:20

Atrinktos geriausios paminklo reformacijai ir raštijos pradininkams idėjos

BNS 2017.11.25 18:20

Atrinktos trys geriausios paminklo reformacijos ir lietuviškos raštijos pradininkams idėjos – paminklą planuojama pastatyti Vilniaus Reformatų parkelyje greta Pylimo gatvės.

Komisija, sudaryta iš reformatų dvasininkų, istorikų, visuomenininkų, meno tyrinėtojų, skulptorių ir architektų, rinkosi iš septynių pateiktų darbų.

Pirmoji vieta skirta projektui „Stelos“, jį pateikė skulptorė Dalia Matulaitė, architektas Jūras Balkevičius ir bendrovė „Žybartuva“. Antroji vieta skirta skulptoriaus Šarūno Arbačiausko idėjai „Varpinė / Knygų lentyna“, trečioji – skulptorės Astos Vasiliauskaitės ir architektės Juditos Olšauskienės projektui „Vartai“.

Konkursą organizavo Lietuvos dailininkų sąjunga, bendradarbiaudama su Kultūros ministerija bei Lietuvos Reformacijos istorijos ir kultūros draugija. Laimėtojams bus skirta 6 tūkst. eurų premijos.

Kaip skelbia Vilniaus miesto savivaldybė, komisija vertino, kaip autoriai atsižvelgia į turinį – reformacijos esmę, kaip ji atskleidžiama jungiant istoriją, dabartį bei ateitį, taip pat kiek šiuolaikinėmis priemonėmis išreikštas reformacijos gyvybingumas, meninėje raiškoje panaudoti reformacijos asmenybių atlikti darbai.

Pabrėžiama, kad paminklas turėjo atspindėti reformatų akcentuotas vertybes: pagarbą pirminiams tikėjimo šaltiniams, gimtosios kalbos vartojimą, modernią valstybės kultūros ir socialinė politiką, tolerancijos skatinimą, pakantumą kitaip mąstantiesiems, taip pat švietimo aspektus –  mokyklų steigimą, lietuviško spausdinto žodžio plitimą.

Komisija vertino meninę idėjų kokybę, originalumą, dermę su architektūra, istorine aplinka.

Darbus bei tolesnius sprendimus žadama pristatyti trečiadienį, Lietuvos dailininkų sąjungos būstinėje Vilniuje.

2017-uosius Seimas yra paskelbęs Reformacijos metais.