Lietuvoje

2017.11.24 15:01

Solidarizuojantis su smurtą patyrusiomis moterimis Vilniaus pastatai nušvis oranžine spalva

BNS2017.11.24 15:01

Minint kovos su smurtu prieš moteris dieną Vilniuje oranžine spalva nušvis rotušės, Užsienio reikalų ministerijos (URM), prezidentūros bei Europos namų pastatai. Šia akcija Vilnius prisideda prie tarptautinės kampanijos „Orange the World“, ja siekiama atkreipti į smurto prieš moteris problemą.

Penktadienio pavakarę nuo 17 val. iki vidurnakčio Europos lyčių lygybės instituto (EIGE) iniciatyva oranžine šviesa bus apšviesta rotušė ir Gedimino prospekte esantis Europos namų pastatas, šeštadienį oranžine spalva nušvis ir prezidentūra bei URM. Ministerija savo ruožtu šią akciją žada tęsti iki gruodžio 10-osios.

EIGE pristatytas šiųmetinis Lyčių lygybės indeksas, susisteminęs Europos institucijų, šalių narių 2012–2016 pateiktus duomenis ir apklausas, parodė, kad Lietuva yra tarp šešių ES valstybių, kur didžiausias smurto paplitimo, atskleidimo ir žiaurumo mastas, o kas trečia vyresnė nei 15 metų moteris Lietuvoje yra patyrusi smurtą. Moterys nurodo, jog neretai yra nukentėjusios nuo kelių asmenų.

Seimo narė socialdemokratė Dovilė Šakalienė ragina moteris išreikšti protestą prieš smurtą ir seksualinį priekabiavimą šeštadienį socialiniame tinkle „Facebook“ savo profilius papuošiant juodai, pirmadienį vilkint juodus drabužius.

Lyčių lygybės ekspertė Jolanta Reingardė pripažino, kad apklausos gali ir neparodyti tikrosios situacijos dėl kultūrinių skirtumų ir skirtingo suvokimo valstybėse, kas yra smurtas ar nederamas seksualinis elgesys.

„Jei vertintumėme seksualinio priekabiavimo statistiką, 35 proc. moterų nurodo, kad yra patyrusios seksualinį priekabiavimą. Švedijoje šis rodiklis – 80 procentų. Bet Lietuvoje 51 proc. arba kas antras gatvėje sutiktas žmogus, mano, kad už kolegės lietimą prieš jos valią profesinėje aplinkoje neturėtų būti baudžiama. Švedijoje taip manančių yra 2 procentai“, – per spaudos konferenciją penktadienį sakė ji.

Remiantis pernai atlikta „Eurobarometro“ apklausa, beveik pusė lietuvių mano, kad smurtą dažnai išprovokuoja auka – taip manančių Lietuvoje yra triskart daugiau, nei ES vidurkis. Dar per 40 proc. respondentų, arba dukart daugiau, nei vidutiniškai ES, mano, kad moteris „sutirština“ patirtą fizinį ar seksualinį smurtą.

Tuo metu naujausiais ES statistikos agentūros Eurostato duomenimis, iš 13 ES valstybių, renkančių specializuotus duomenis, Lietuva pirmauja pagal moterų žmogžudystes vienam gyventojui, kai nusikaltimą įvykdė nužudytosios sutuoktinis ar partneris.

Nors specializuotų tyrimų dėl seksualinio ir fizinio smurto paplitimo pagal socialinius sluoksnius nėra, EIGE ekspertai tikina, kad fizinis smurtas labiau paplitęs žemesnį išsilavinimą turinčiose šeimose, tuo metu nederamo seksualinio elgesio atvejai dažniau fiksuojami tarp turinčių aukštesnį išsilavinimą, aukštesnę socialinę padėtį užimančių gyventojų.

Ekspertai ragina Lietuvos politikus ratifikuoti Stambulo konvenciją, skirtą kovai su smurtu šeimose ir prieš moteris, skirti daugiau lėšų aukų psichologinei pagalbai, smurto prevencijos programoms.

Populiariausi

Sniegas Vilniuje

Lietuvoje

2021.01.26 06:52

Pamatykite: kaip atrodo rytas sostinėje po snygio krituliai tęsis – smarkus snygis kels pūgas, kelininkai įspėja vairuotojus

59
Koronavirusas Lietuvoje

Lietuvoje

2021.01.26 09:35

COVID-19 Lietuvoje: NVSC specialistai bando užkirsti židinių plitimą Vilniaus nakvynės namuose ir Grigiškių slaugos ligoninėje per parą – 686 nauji atvejai, paskiepytų žmonių – 36, antra doze – 0; atnaujinta 11.16

8
Gausus sniegas laužo medžių šakas

Lietuvoje

2021.01.26 14:32

Vienas didžiausių snygio iššūkių – Varėnoje: medžiai lūžta kas 10 minučių, dalis kelių neišvažiuojami, o sniego kiekis sparčiai auga miškininkai įspėja: pasivaikščiojimus verčiau atidėkite; atnaujinta 15.54

14
Sniegas Vilniuje

Lietuvoje

2021.01.26 10:06

Snygis Lietuvą užklupęs jau daugiau nei pusę paros: didžiausios pusnys – nuo Varėnos iki Vilniaus ugniagesiai šalina virtusius medžius, elektros neturi apie 18 tūkst. namų ūkių; atnaujinta 13.23

24