Lietuvoje

2017.11.23 17:06

A. Veryga sako besidžiaugiantis ažiotažu dėl receptinių vaistų: galėjo paaiškinti tvarką

BNS2017.11.23 17:06

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako netgi besidžiaugiantis kilusiu ažiotažu dėl receptinių vaistų pardavimo, nes tai buvo galimybė žmonėms paaiškinti vaistų pardavimo tvarką. Panašiai ministras teigia vertinantis ir opozicijos inicijuojamą interpeliaciją – kaip progą atsakyti į klausimus dėl situacijos sveikatos apsaugos sistemoje.

 „Aš tai vertinu kaip normalų demokratinės valstybės procesą, Seimo nariams užduoti ministrui klausimus ir suabejoti mano kompetencija, man – į tuos klausimus atsakyti. Pasinaudosiu galimybe, labai džiaugiuosi, tikrai galėsiu daug dalykų paaiškinti, atsakyti, kur parlamentarai abejoja, o jų valia bus apsispręsi dėl manęs“, – ketvirtadienį žurnalistams Seime A. Veryga komentavo opozicijos pateiktą interpeliaciją.

Ministras teigia netgi besidžiaugiantis kilusiu ažiotažu dėl receptinių vaistų, kai įteisinus slaptus pirkimus vaistinėse pasipylė gyventojų skundai, kad be receptų nebegali įsigyti anksčiau laisvai pirktų vaistų. Pasak A. Verygos,buvo proga detaliai gyventojams išaiškinti prekybos vaistais tvarką, o kilusi sumaištis rodo, kad iki šiol jos nebuvo laikomasi.

„Aš suprantu tuos, kurie bando sakyti, kad mes neįvertinom situacijos, bet sudėtinga nuspėti, kiek yra nesilaikoma tam tikros tvarkos, jei tie patys vaistininkai, kurie priekaištavo dėl kontrolinių vaistų pirkimų, sakė, kad viskas yra gerai. Aš iš to nedaryčiau kažkokios tragedijos, mes pamatėm, kad yra labai daug problemų su receptinių vaistų  išdavimu ir aš savotiškai džiaugiuosi tuo ažiotažu, kuris kilo, nes jis leido žmonėms paaiškinti, kodėl vaistai yra receptiniai, kodėl juos turi  išrašyti gydytojai, kad dėl vaisto, jis receptinis ar ne, ne ministras nusprendžia“, – kalbėjo A. Veryga.

„Šis kilęs ažiotažas leido žmonėms suvokti daug dalykų, kuriuos netgi paaiškint kitom aplinkybėm gal būtų sudėtinga“, – pridūrė ministras.

Į opozicijos priekaištus dėl medikams nekeliamų atlyginimų A. Veryga atsako, kad dialogas su medikų bendruomene vyksta, algos bus keliamos, bet pagal finansines galimybes.

„Dialogas vyksta, ministerija tikrai turi interesą didinti atlyginimus, jie jau buvo didinti, ir bus didinami toliau, o kiek, tai yra diskusijų klausimas, kiek galėsime“, – teigė Sveikatos apsaugos ministerijos vadovas.

Komentuodamas priekaištus dėl spaudimo medikams naudotis stringančia e. sveikatos sistema, ministras stebėjosi, kad yra kaltinamas dėl raginimų medikų bendruomenei daryti tai, ko reikalauja teisės aktai, nustatytos tvarkos ir panašiai.

BNS nuotr.

„(Negalima) nesinaudoti sistemom, į kurias investuoti milijonai. Žinoma, jas reikia tobulinti, bet jei mes jų nepradėsim naudot, net nežinosim, ką tobulinti. Ką iš tikrųjų tobulinti, jei nei viena sistema nebus naudojama“, – sakė A. Veryga.

Opozicija surinko 46 parašus po interpeliacijos tekstu sveikatos apsaugos ministrui A. Verygai. Dokumentą pasirašė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų, Liberalų sąjūdžio, „Tvarkos ir teisingumo“, Socialdemokratų frakcijų ir Seimo narių Mišrios grupės atstovai.

Ministro klausiama, kodėl esant finansinėms galimybėms nekyla medikų atlyginimai, įteisinant slaptus pirkėjus vaistinėse neįvertinta, kad kils sumaištis, pakeistas kompensuojamų vaistų sąrašas, į privalomų skiepų sąrašą neįtraukta meningokoko vakcina, taip pat keliami klausimai dėl komandos formavimo, paskyrimų.

Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad „nėra jokio objektyvaus pagrindo kalbėti apie ministro galimą pašalinimą iš pareigų“. Premjero teigimu, kritikos bangos ministras sulaukė, nes jo pastangoms mažinti vaistų kainas priešinasi įtakingos interesų grupės.

Pagal Seimo statutą, pateikti ministrui gali ne mažiau kaip 29 Seimo nariai. Gavęs interpeliaciją vyriausybės narys privalo ne vėliau kaip per dvi savaites pateikti atsakymus. Apsvarstęs atsakymus Seimas balsuoja, ar pritarti ministro atsakymams.

Tuo atveju, jei siūloma nepritarti ir ministrui reiškiamas nepasitikėjimas, tokiam sprendimui priimti „už“ balsuoti turi ne mažiau kaip 71 Seimo narys.